Különös termőföldszerzési aktivitás

Balázs Ervin
2009. 09. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mind az elektronikus, mind a nyomtatott sajtó másról se tájékozat, mint arról, hogy milyen földpanamák vannak. A volt FVM-szakállamtitkár, aki most érdemeire való tekintettel más fontos pozícióban segítheti a földterületek értékesítését, távozni kényszerült a tárcától a kétes művelésiág-besorolás miatt. A Velencei-tó északi partján, különleges természetvédelmi értékeket semmibe véve folyik a pénz mindenhatóságának romboló tevékenysége, és tombol a hazai politikai korrupció. De említhetjük a Bábolna körüli zavaros ügyeket is, és ezek csak a jéghegy csúcsát jelentő, felszínre került esetek. Megbízható szakmai források szerint a hazai mezőgazdasági művelt terület csaknem egymillió hektárja mára különböző „szerződésekkel” német ajkúak kezén van. Joggal vethető fel, mi az oka ennek a földszerzési aktivitásnak, amelyet nyilvánvalóan nem más, mint a pénzvilág mozgat, hiszen most hazánkban áron alul megszerezhető a termőföld, napjaink aranybányája. Azon országok, amelyek termőföldben szegények, vagy megértették ennek jelentőségét, egyre nagyobb mértékben terjeszkednek és vásárolnak fel termőföldet Afrikában. Ezen országok éllovasai közé tartozik Japán, Dél-Korea, Oroszország, Ukrajna, sőt Kína és India, hogy csak a fontosabbakat említsük. Nem véletlen az sem, hogy Franciaország erősíti volt gyarmataival való kapcsolatát Afrikában és a mediterrán régióban, pedig mezőgazdaságuk példamutató, kormányzati és társadalmi szinten is kiemelten támogatott és elismert.
Az OECD újabb tanulmánya mindenki számára világossá teszi, hogy mi az, ami ezt a nagy földszerzési aktivitást mozgatja. Ez pedig nem más, mint az unió horribilis költségvetési támogatásának megszerzése a mezőgazdaság területén, mely az unió költségvetésének mintegy felét teszi ki. Nos, ez a jelentős összeg nem a mezőgazdasági termelőhöz jut, hanem mások élvezik eme támogatás előnyeit. Nem mások, mint a földtulajdonosok, mint például az egyik legnagyobb haszonélvező, a brit uralkodó vagy a nagy földbirtokokkal rendelkező bankok. De részesülnek a támogatásból a nagy multinacionális élelmiszer-vállalatok is, mint a Cargill, vagy útépítő vállalatok, azon a címen, hogy a termőföldhöz való jutást biztosító munkát végzik. Az unió nyolcmilliárd euró földalapú támogatásban részesti a francia földtulajdonosokat, míg a spanyolok hat-, de az olasz, német és angol földtulajdonosok is csaknem négy-négymilliárd eurót kapnak. Ehhez képest mit kapunk mi? Fel se kerültünk az első 13 támogatott ország listájára!
A szégyenletes dániai paktum következménye ez, amelyet az uniós csatlakozásunkkor Kovács László és Németh Imre nagy sikerként könyvelt el. Amellyel elfogadták az uniós huszonöt százalékos támogatást, szemben a többi tagország százszázalékos támogatásával, azaz aláírták a magyar mezőgazdaság versenyképtelenné tételét szolgáló szerződést. Sikerként hivatkoztak arra a kegyes engedményre, hogy költségvetési forrásunkból kiegészíthetjük ezt, egészen ötven százalékig. Az unió szakértői jól tudták, hogy ezt felajánlhatják, hiszen ez a tipikus magyar közmondás szerinti kutya vacsorája. Előrelátásukat igazolja a népszuverenitási támogatás nélküli szakértői kormányunk tevékenysége, a mezőgazdaság támogatásának tervezett és részben már végrehajtott kurtítása. Új európai parlamenti képviselőink nehéz feladat előtt állnak, hiszen 2013-ig ez a támogatási rendszer nem fog megváltozni, de az azt követő időszakban mindenképp változások lesznek. Ekkor erőteljesen a magyar érdekeket kell képviselniük, hiszen működnek kiváló eredményeket felmutató, jelentős állami támogatás nélküli, versenyképes mezőgazdaságok, mint az ausztrál vagy az új-zélandi, mely országok világkereskedelmi szinten ellenzik az állam nagymértékű beavatkozását. Addig is, a magyar mezőgazdaság érdekében mindent meg kell tenni a hazai termőföld védelmében és a lehető legnagyobb uniós támogatás eléréséért ahhoz, hogy a közeljövőben ismét kihasználhassuk a magyar mezőgazdaságban meglévő hatalmas gazdasági potenciált, mely ellentétben az ipari és bankár szemléletű lobbival, alapja lehet, hogy gazdasági, de elsősorban erkölcsi válságunkból mielőbb kilábaljunk. A magyar mezőgazdaság egy korszerű szemlélettel minden különösebb nehézség nélkül elő tud állítani huszonötmillió ember számára kiváló minőségű élelmet, biztosítva a régió ellátását és élelmiszer-biztonságát. Ehhez azonban a magyar érdekeket kell szem előtt tartani, és nem a nemzetközi pénzvilág diktátumait.

A szerző az MTA rendes tagja

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.