Leleplezték Brown játszmáját

Ha Gordon Brown vagy miniszterei abban reménykedtek, hogy lassacskán feledésbe merül a lockerbie-i terrorista szabadon bocsátása körüli hazai és nemzetközi botrány, akkor keserűen csalódtak.

MTI
2009. 09. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

London nem akarta, hogy brit börtönben haljon meg a lockerbie-i merénylet egyetlen elítéltje – mondta tegnap a brit külügyminiszter, aki ugyanakkor cáfolta, hogy a brit kormánynak „hátsó szándékai” lettek volna a volt líbiai titkos ügynök szabadon bocsátásával. A két évtizeddel ezelőtti repülőgép-robbantásért életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélt Abdelbászet Ali Mohamed al-Megrahit a múlt hónapban engedték el skóciai börtönéből. A döntés nyomán lassan belpolitikai botránnyá fajuló, egyre élesebb vita kezdődött arról, hogy mi volt al-Megrahi szabadon engedésének elsődleges oka. A sajtó egy líbiai olajfeltárási szerződést sejt az ügy mögött, és a lapok azt is kétségbe vonják, hogy a döntést a skót kormány önállóan, londoni befolyástól mentesen hozta meg. David Miliband brit külügyminiszter szerdán, a BBC rádiónak adott nyilatkozatában elismerte: a brit kormány nem kívánta feltétlenül haláláig börtönben tartani a rákbetegségben szenvedő Megrahit.
A brit közvélemény kezdettől fogva gyanakvással fogadta azt a hírt, hogy a gyógyíthatatlan betegségben szenvedő al-Megrahit puszta könyörületből engedték haza Líbiába a skót börtönből, ahol életfogytiglani büntetését töltötte. A brit kormány az amerikaiak érthető felháborodására azzal válaszolt, hogy az ügyben egyedül a skót kormányzatot illette meg a döntés – más szóval: a terrorista elbocsátása skót belügy. A sokfelől támadott skót kormányzat most iratokat tett közzé, amelyek szerint Gordon Brown brit miniszterelnök – aki korábban azt mondta az amerikaiaknak, hogy al-Megrahinak skót börtönben kell meghalnia – a líbiaiak irányában azt a véleményét fejezte ki, hogy al-Megrahi nem halhat meg Skóciában. A közzétett iratokból az derül ki, hogy a brit kormány és Líbia között régóta egyezkedés folyt, és a Líbiával kötött egyezmény középpontjában – melynek értelmében elítélt bűnözők visszatelepíthetők hazájukba, hogy ott töltsék le büntetésüket – al-Megrahi személye állt. Korábbi fellebbezését azért vonatták vissza vele, mert a könyörületből történő szabadon bocsátás egyik feltétele, hogy ne legyen folyamatban bírósági eljárás a fogoly ügyében. Egyre inkább úgy látszik: nemcsak a skót, hanem a brit kormány is azt akarta, hogy Moammer Kadhafi uralmának negyvenedik évfordulóját al-Megrahi kiszabadításával ünnepelhesse. Ez a fizetség, amiért a líbiai diktátor abbahagyta korábbi terrorhadjáratát, és elállt a nukleáris fegyverkezés szándékától.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.