Magyarék a pénzcsapnál

Bár nem értenek egyet az SZDSZ jelenlegi irányvonalával, a párt alapítványának pénze felett rendelkezhetnek a Szabadelvű Polgári Egyesület prominensei; mindez évente százmilliós tételt jelenthet. Ehhez nem is kell túl rafinált módszert választaniuk, ugyanis a Retkes Attila pártelnökkel szemben állók többségben vannak a pártalapítvány kuratóriumában, így egyszerű többséggel dönthetnek arról, mire költik a milliókat.

Bodacz Balázs
2009. 09. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Retkes Attila belső ellenzékének, a jórészt szabad demokratákból álló civil szervezetnek, a Szabadelvű Polgári Egyesületnek (SZPE) igen jó esélyei vannak arra, hogy a pártalapítvány százmilliós összegéhez hozzájusson. Az SZDSZ által létrehozott Szabó Miklós Alapítvány évente közel 200 milliós állami apanázst kap. Ezt az összeget az alapítvány a „liberális értékeket” népszerűsítő kiadványokra, rendezvényekre, konferenciákra költheti, de finanszírozhat tudományos kutatásokat vagy éppen közösségi programokat is. Az alapítvány pénzéhez pályázati úton lehet hozzájutni. Az országban több tucat liberális egyesület vagy egyéb más civil szervezet működik, amelyek jó része rendszeresen indul a Szabó Miklós Alapítvány pályázatain kisebb-nagyobb összegeket nyerve. Hogy ki részesül juttatásban – amely, mint az előbb említettük, közforrásból származik –, az alapítvány kuratóriuma dönti el.
Az öttagú pénzosztó testület összetétele igen érdekes: a kuratóriumi elnök Fodor Gábor, a négy további testületi tag közül az egyik pedig Csillag István. A három további kurátor – Sándor Klára, Juhász Pál és Török Gusztáv Andor – kivétel nélkül a Szabadelvű Polgári Egyesület tagja. Közülük Sándor éppenséggel ügyvezető elnöke a jelenlegi pártvezetés ellenfeleként létrejött SZPE-nek, Juhász Pál pedig már jó ideje nem is tagja az SZDSZ-nek. Török Gusztáv Andor – Sándor Klárával együtt – egy másik komoly kifizetőhely, a Dél-alföldi Regionális Fejlesztési Tanács munkáját is erősíti.
A fentiekből tehát kitűnik, hogy az alapítvány öttagú kuratóriumban többségben vannak a Magyar Bálint érdekeltségi körébe tartozó, Sándor Klára által vezetett SZPE-tagok, magyarán ők döntik el, hogy a párt által létrehozott civil szervezet százmilliós pénzeszközei kihez kerüljenek. Így elvileg adott a lehetőség akár arra is, hogy a Szabó Miklós Alapítványhoz az a „liberális” civil szervezet, a Szabadelvű Polgári Egyesület pályázzon, amelynek prominensei az alapítvány kuratóriumában osztogatják a pénzt.
Arra egyébként már volt példa, hogy a Szabó Miklós Alapítvány áldozott egyik saját kurátorának munkájára: a pápai feminizmusról 2006-ban kiadott, az SZDSZ pártalapítványa által finanszírozott tanulmánykötetet éppen a szervezet kurátora, Sándor Klára szerkesztette.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.