Először essünk túl a kellemetlenségeken: a 100 kg-ban a 2007-es Rio de Janeiró-i vb-n bronzérmes, és abban az évben Eb-t nyert Hadfi Dániel, a +100 kg-ban pedig a háromszoros U23-as Európa-bajnok, de a felnőttek között az ígéret kategóriájából egyelőre kitörni képtelen Bor Barna is sajnálatosan rövidre zárta a vb-szereplését. Utóbbit menti, hogy a pekingi bronzérmes kubai Brysontól kapott ki, ám a Hadfi–Cousins összecsapástól a brit tarthatott jobban, még ha két éve „talált” is egy vb-ezüstöt. A szigetországit a következő körben kiejtette az egyiptomi induló, s ez mutatja, hogy a Honvéd dzsúdósa jó sorsolást packázott el. Ugyanez igaz volt szombaton a 90 kg-ban Madarász Tamásra is, legalábbis két meccset nyerhetett volna, de ő se győzött egyen sem.
A női 70 kg-ban ellenben Mészáros Anett alaposan belehúzott, mert rögtön elsőre kifogta a Pekingben ezüstérmes, világ- és négyszeres Európa-bajnok francia Decosse-t, akinek a renoméjából nem sokat von le, hogy a címeit egy súlycsoporttal lentebb szerezte. A még csak 22 éves, de már vb- és
Eb-3. Mészáros hosszabbítás után bíró döntéssel jutott túl rajta, és a gigászi küzdelmet jól adja vissza, amikor a bírók felemelték a három fehér zászlót, hirtelen nem is fogta fel, hogy ő nyert. „Nyolc perc küzdelem után az ember nincs mindig tisztában azzal, hogy milyen színű dzsúdóruhában van…” – jegyezte meg később a Honvéd idén vakbélműtéttel súlyosbított felkészülést maga mögött tudó versenyzője.
Azért az ereje szerencsére nem fogyott el a francia ellen, mert a négyszeres Afrika-bajnok tunéziai Miledet, majd az Ázsia-bajnok japán Vatanabét is legyűrte, s ötödik magyar cselgáncsozóként jutott világbajnoki döntőbe. (Nyerni eddig 1993-ban Kovács Antal, 2005-ben Braun Ákos tudott, 1983-ban Bujkó Tamás, 1993-ban Hajtós Bertalan nem járt sikerrel, s 2001-ben Kovács is elvesztett egy finálét.) Sajnos a legnagyobb dobás nem jött össze, mert a fináléban mozgalmas mecscsen alulmaradt a Pekingben hozzá hasonlóan hetedik kolumbiai Alvearral szemben. A júliusi riói Grand Slam-tornán bronzérmes dél-amerikai harmincnégy másodperc elteltével vazaarit dobott versenyzőnkön, aki két kisebb értékű jukóval válaszolt. Bő egy perccel a vége előtt a kolumbiai is kapott egy jukót dobásért, amikor pedig az utolsó másodpercekben Mészáros már minden mindegy alapon támadott, egy ledöntéssel pontot tett a meccs végére.
„Kicsit csalódott vagyok, hogy kikaptam, de ez volt az első világbajnoki döntőm, a vb-ezüst életem legjobb eredménye, így természetesen örülök is – fogalmazta meg felemás érzéseit Mészáros Anett.
– Úgy gondolom, ehhez a sikerhez az kellett, hogy a meccseimen végig higgadt, nyugodt tudtam maradni. A technika mellett ugyanis a hozzáállásban is rengeteget fejlődtem edzőm, Toncs Péter keze alatt, szóval ez az érem nemcsak az enyém, hanem az övé is” – tette hozzá.
A tizenegy versenyzőből álló álló magyar küldöttség Mészáros Anett ezüstje mellett két bronzéremmel (Karakas Hedvig, Ungvári Miklós) zárta a rotterdami vb-t, ami dicséretes; de azt, hogy ez „férfimunka” volt, csak a négyfős női szakasz mondhatja el.
A negyed évszázados jubileum alkalmából 25 példány erejéig feltámad Eleanor
