Krízis ide, gazdasági hanyatlás oda, némelyek tavaly is komoly pénzekhez jutottak. Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) tegnapi sajtótájékoztatóján elhangzott: 2008-ban egyik honfitársunk nem kevesebb mint 5,7 milliárd forintra tett szert, mégpedig árfolyamnyereségből. Ezzel az összeggel egyébként a tavalyi évben a legtöbbet kereső magánszemélynek mondhatja magát az illető. Az adat már csak azért is érdekes, mert egy évvel korábban, vagyis 2007-ben, amikor a válságnak még nyoma sem volt, ebben a kategóriában 2,7 milliárdos bevétel is elég volt a legmagasabb összeggel gazdagodó személy titulusához. A másik kimutatás a túlnyomórészt bérjövedelemből élőkről szól. Itt 3,4 milliárd forintos kereset számított a legmagasabbnak 2008-ban. E tekintetben is jelentős növekedés mutatkozik, ugyanis 2007-ben „csupán” 1,7 milliárd forintot tett zsebre az akkor legjobban kereső személy az országban.
A meghökkentő luxusjövedelmek mellett az adóhatóság vezetői említést tettek a személyi jövedelemadó statisztikáiról is. Ezek közül érdemes kiemelni, hogy a 2008-as évről 4,562 millió polgár küldött adóbevallást; 62 ezerrel több, mint a 2007-es esztendőről. Az elmúlt évben az adófizetők számának némi emelkedése mellett kissé nőtt a munkabérek átlagos értéke is. Így tavaly havi 156 ezer forintot vittek haza átlagosan a munkaviszonyban dolgozók, ami 4,9 százalékkal több, mint az azt megelőző esztendő adata. Gyorsan hozzá kell azonban tenni, hogy az infláció, vagyis a pénzromlás üteme 2008-ban meghaladta az öt százalékot.
Emellett a statisztikákból kiderült, hogy tavaly is a fővárosban és Pest megyében kerestek a legjobban az emberek és a befizetett adó közel fele is innen érkezett. Budapesten például a havi átlagos öszszevont jövedelem 219 ezer forint volt az elmúlt évben. A sor végén ismét Szabolcs, Békés és Somogy megye áll, mindössze 128 ezer forinttal. Az egyes térségek közötti különbségek 2008-ban szinte egyáltalán nem változtak.
Eközben a vállalkozói szféra felől sem jöttek kedvező hírek. A társaságok tavalyi adózás előtti eredménye ugyanis számottevően csökkent, ám a cégek vesztesége jelentősen emelkedett.
A legnagyobb – csaknem négyszeres – mértékű veszteségnövekedést a nagyvállalatok szenvedték el, s a mikro- és középvállalkozásoknál is a duplájára ugrott a veszteség.
Farkasriadó Tirolban – elpusztult egy szarvasmarha
