STRATFOR
Nincs új a nap alatt, s a lényeget tekintve Barack Obama külpolitikája sem különbözik annyira elődjéétől, mint azt a kampányban elhangzottak ígérték. S ez így van rendjén, hiszen az Egyesült Államok érdekei nem változtak. Az is természetes, hogy egy jelölt olyan programmal kampá-nyol, amely győzelemre viheti, elnökként pedig a realitásokból indul ki. Így aztán, a stílustól s néhány hangsúlytól eltekintve, Obama lassan végső formát öltő külpolitikája sem tér el alapvetően Bush irányvonalától. Mindezt – példák sorával alátámasztva tézisét – a stratégiai kutatásokkal foglalkozó ismert amerikai intézet, a Stratfor igazgatója állapítja meg friss elemzésében. George Friedman a bírálat szándéka nélkül megállapítja, hogy Irakban is a már Bush által meghirdetett fokozatos kivonulás folyik, Afganisztánban sincs lényegi elmozdulás, s az orosz viszony újraindítása sem azt jelenti, hogy Washington feladná pozícióit a posztszovjet térségben.
FOREIGN POLICY
A világ már nem olyan, mint régen, amikor a „hét nővérnek” nevezett nagy korporációk uralták az energiapiacot. Ma az olajtartalékok több mint 80 százaléka nemzeti kézben van, s az államok a többségi tulajdonosai a húsz legnagyobb energiacég kétharmadának, derül ki az amerikai külpolitikai folyóirat elemzéséből.
Daily Mail
Fatvát mondtak ki a csecsen iszlamista radikálisok a londoni emigrációban élő Ahmed Zakajevre. A felkelők halállal fenyegetik a politikust, mondván, letért az iszlám útjáról. E hirtelen irányváltás megértéséhez hozzátartozik, hogy a csecsen szakadárok portálján azzal vádolják a Moszkvával a 90-es évek eleje óta szemben álló politikust, hogy elismerte Ramzan Kadirov hatalmát. Közlik azt is, hogy az ítélet mögött a szakadárok vezére, Doku Umarov áll. Mint a brit lap megjegyzi, a csecsen elnök a közelmúltban kijelentette, örülne Zakajev hazatérésének, s az egykori színésznek munkát ajánlott a kulturális minisztériumban, azonban semmilyen jel nem mutat arra, hogy Moszkva visszavonná az ellene kiadott nemzetközi körözést.
www.ionline.pt
Az üzemanyag-takarékosság és a gazdasági válság hatásai miatt a kommunista szigetországban kénytelenek ökrök ezreit fogni az ekék elé – írta a portugál portál hivatalos kubai forrás alapján. A kubai államfő, Raúl Castro szerint nemzetbiztonsági ügy a hazai élelmiszer-termelés, mert jelenleg importból szerzik be 80 százalékát. A kubai kormány már szervezi az állatok elhelyezését is. A döntést azért kellett meghozni, mert se traktorok, se benzin, se pénz nincs ezek beszerzésére, miközben a szigeten rengeteg a parlagon heverő termőföld – írta az új alapítású portugál portál.
Orbán Viktor: Miért lenne más választási eredmény 2026-ban, mint 2022-ben volt? – Pikk Bayerrel és Ambrózyval
