Nem védett tanú segített a rendőröknek?

Cáfolja a rendőrség, hogy védett tanú vallomása alapján jutott a romák elleni gyilkosságok feltételezett elkövetőinek nyomára. A gyanúsítottak között van Koszovót megjárt katona, tóratekercset égető szélsőséges, családapa és egy zenész is. Különös, hogy bár a korábbi tarnabodi támadás után három roma férfit őrizetbe vettek, s egyikük beismerő vallomást is tett, a Nemzeti Nyomozó Iroda mégis a Debrecenben elfogott csoport számlájára írja azt a lövöldözést is.

Csibra Tibor
2009. 09. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megszólalt a Perényi 1 pultosa
Augusztus 20-ról 21-re virradó éjszaka két órakor rontottak be a kommandósok a Perényi 1 bárba – elevenítette fel a történteket a szórakozóhely pultosa. – Szerencsétlenségemre K. Árpád – aki a klub egyik bérlője volt – éppen mellettem állt, a pultban tartották ugyanis az ásványvizet, amit esténként fogyasztottak. Amikor ránk parancsoltak, hogy mindenki feküdjön a földre, én hirtelen le sem buktam, mert nem is hallottam, hogy mit mondanak. Az én kezemet is megbilincselték. Értetlenül néztem, megkérdeztem, miért bilincseltek meg, erre az egyik intézkedő rendőr azt mondta: nem magukkal van bajunk, életellenes bűncselekményben nyomozunk. Ezt követően még mindig hátrabilincselt kézzel Budapestre, az Aradi utcába szállítottak. A rendőrök arra voltak kíváncsiak, mióta ismerem a gyanúsítottakat, én elmondtam, hogy K. Istvánt, aki a Perényi 1-ben biztonsági őrként dolgozott, régen ismerem, ugyanis előző munkahelyemen, ahol én üzemeltettem a sörözőt és a felette lévő panziót, István szakácsként dolgozott. Rajta keresztül ismertem a bátyját, Árpádot. Közelebbről csak itt, a Perényi 1-ben ismerkedtem meg vele, amikor ide szakképzett pultost kerestek.
Cs. Istvánt is csak felszínesen ismertem, P. Zsoltról pedig csak gyanítom, ő lehetett az a Dezső néven ismert kidobóember, aki a hozzánk tartozó, ám az emeleten lévő karaokebárban dolgozott. Egyikőjükről sem tudtam volna elképzelni, hogy gyilkosok. Amikor az újságokból megtudtam, hogy ott találták meg a munkahelyemen azokat a fegyvereket, amelyekkel állítólag megölték a romákat, megrémültem, mert felötlött bennem, mi lett volna, ha bármikor meglátok valamit, és emiatt bajba kerülök – fogalmazott. (D. M.)


Nem tett eddig vallomást az a négy férfi, akit péntekre virradóra vittek el bilincsben a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) terrorelhárító szolgálatának kommandósai egy debreceni szórakozóhelyről. Az NNI Aradi utcai fogdájában tartott gyanúsítottakat minden bizonnyal különböző módszerekkel igyekeznek szóra bírni a nyomozók.
– A gyanúsítottakat ilyenkor megpróbálják arról meggyőzni a rendőrök, hogy ha beszélnek, hamarabb tisztázódhat a helyzetük – mondta a Magyar Nemzetnek egy neve elhallgatását kérő informátor. Lapunk úgy értesült, hogy ilyen esetekben a kihallgatást irányító nyomozó először a barátairól, az érdeklődési köréről kérdezi a gyanúsítottat, majd a meglévő bizonyítékokra tereli a szót. Ebben az ügyben kocsikról, fegyverekről eshet szó, továbbá olyan lőszermaradványokról, amelyeken DNS-nyomokat rögzítettek a szakértők.
*
Az ügy felderítésében információink szerint a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat tevékenyen részt vett, technikai eszközeit az őrizetbe vétel előtti időszakban maximálisan kihasználta, így a mobiltelefonok cellainformációi kiértékelésének kulcsfontosságú szerep jutott. A Blikk információi szerint a négyfős csapat Kislétán követett el hibát, amely alapján a nyomozók – az FBI-tól kapott elemzőszoftver segítségével – eljutottak egy debreceni szórakozóhelyig, ahol kidobóként dolgoztak a gyanúsítottak. Egyikük itt használta többször azt a mobiltelefont, amelyikkel több támadás idején is telefonált.
– Minden mobiltelefonnak van egy rá jellemző kódja, amit híváskezdeményezéskor és -fogadáskor továbbít az adott átjátszóállomásra. Ez pedig a telefonközpontok segítségével nyomon követhető – mondta el lapunknak Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő, aki szerint a támadások helyszínén ugyanazok a cellainformációk jelentek meg, ami segíthette a rendőröket abban, hogy a gyanúsítottak nyomára bukkanjanak. Szerinte a gyanúsítottak megtörése sok időt vehet igénybe, ha azonban megdönthetetlen bizonyítékokat tárnak eléjük – például DNS-vizsgálat –, akkor felesleges a további tagadás. A biztonságpolitikai szakértő szerint a DNS-elemzés minimum pár órát, maximálisan két-három napot vehet igénybe. A fegyverszakértői vélemény elkészítése három-négy napig tarthat.
Felröppentek olyan hírek is, melyek szerint a rendőrök munkáját egy védett tanú segítette. A Blikk úgy tudja: civil ruhás nyomozók már másfél hete információkat gyűjtöttek a Perényi 1 nevű klubban, ahol egy védelmet kérő tanú több dolgot elárult, többek között azt is, hogy a fegyvereket a szórakozóhely faburkolata mögé rejtették. Petőfi Attila, a Nemzeti Nyomozó Iroda igazgatója határozottan cáfolta a Blikk értesülését. Mint mondta, a százmilliós nyomravezetői díj a rendőrségnél van.
A debreceniek szerint a Perényi 1 klubban nem sok cigány fordult meg működése óta. A négy gyanúsított mindegyike azonban ezen a szórakozóhelyen dolgozott vagy mulatott. A Hajdú-bihari Napló megszólaltatta a péntek hajnali debreceni rajtaütés egyik szemtanúját. – Máig nem térek magamhoz a történtek után, és ha mondják, sosem hiszem el róluk; viszont az arcukon olyan sokat jelentő belenyugvás ült, amikor a kommandósok megjelentek, hogy azt kell hinnem, pontosan tudták, miért jöttek értük – mondta a nyilatkozó.
A csoport tagjai közül csak K. Istvánnak, a másodrendű vádlottnak van priusza. – Nem értem, hogy a rendőrség miért nem figyelte folyamatosan K. Istvánt, hiszen 1995-ben részt vett a debreceni zsinagóga tóratekercseinek felgyújtásában – mondta lapunknak egy neve elhallgatását kérő informátor, aki szerint a nyomozók tudtak a Keleti Arcvonal nevű szélsőséges szervezetről, amelynek K. István is tagja volt. (A szervezetet 1995-ben a Független Kisgazdapárt debreceni székházába jegyezték be. Az MTI információi szerint K. István is gyanúsított volt az ügyben, de bizonyítékok hiányában még a bírósági eljárás előtt megszüntették ellene az eljárást.) K. István védelmét Budaházi János ügyvéd látja el, aki elmondta, lehetséges, hogy védence hamarosan vallomást tesz. A védő arra a kérdésre, hogy fegyvert találhattak-e védencénél, nem nyilatkozott. A gyilkosságok elkövetését K. István testvére, K. Árpád is tagadta. A negyvenkét éves családapáról még közeli ismerősei sem feltételezték, hogy emberölésre képes. K. Árpád védője, Ruzsbaczky Nóra úgy tájékoztatott, hogy ügyfele egyetlen szélsőséges csoportnak sem tagja. – Védencemet emberöléssel gyanúsítják, de a gyanúsítás tárgyát nem kívánom pontosítani – fogalmazott. A harmincéves P. Zsolt is a gyanúsítottak között van, az ő lakásán sem térképeket, sem fegyvert nem találtak a nyomozók.
– Egyrendbeli, több emberen elkövetett emberölés kísérletével gyanúsítja a rendőrség P. Zsoltot – közölte lapunkkal Lőrincz Márton ügyvéd, aki elmondta, hogy védence még nem tett érdemi vallomást, de tagadja a bűncselekmények elkövetését. Az ügyvéd azt állította, P. Zsolt nem vall rasszista nézeteket, s tudomása szerint egyetlen szélsőséges szervezetnek sem tagja.
Cs. István képviselőjét is megkerestük, ő azonban egyetlen kérdésre sem kívánt válaszolni. Cs. István a debreceni gépesített lövész- zászlóaljnál szolgált szerződéses katonaként, és sofőr volt a Magyar Honvédség koszovói missziójában – értesült lapunk. A honvédségtől állítólag 2008-ban szerelt le, gond a szolgálat alatt nem volt vele. Az MTI úgy tudja, szenvedélyes motorosként ismerik, s ő lehetett az, aki a támadások előtt motorjával felmérte a terepet. Sógora a hírek szerint rendőr.
A délszláv KFOR-misszióban egyébként a szerződéses lövészek járőrözési feladatokat is végrehajtanak, általában értenek a terepjárók vezetéséhez, és szükség szerint részt vehetnek rajtaütésekben, úgynevezett direct action feladatokban is. A fiatalember egyik ismerőse – aki gyermekkora óta jó kapcsolatot ápolt vele – a Népszabadság online-nak azt mondta: Cs. Istvánt rendes embernek ismerte, akiről nem feltételezhető, hogy sorozatgyilkosságban venne részt. A gyermekkori jó barát szerint Cs. Istvánról kamaszkorától kezdve közismert volt a környezetében, hogy gyűlöli a romákat.
Az MTI úgy tudja, a múlt hét csütörtöki, debreceni rendőrségi akciókkal szinte egy időben Püspökladányban is tartottak házkutatást egy lakóépületben. A helyszínen elmondták, hogy egy püspökladányi, közismerten romaellenes fiatalember lakcímén kutakodtak a rendőrök. Meg nem erősített információk szerint arról a fiatalemberről van szó, akit debreceni barátnője lakásáról állított elő és tanúként hallgatott ki a rendőrség.
A gyilkosságokkal kapcsolatos nyomozásnak van egy furcsa momentuma: a sorból több szempontból kilógó tarnabodi támadás körülményei. A település szélén tavaly szeptemberben pisztollyal lőttek be négy házba, a lövöldözésben senki nem sérült meg. Az NNI akkor úgy nyilatkozott, hogy a fegyvereket korábban is használhatták a romákat ért támadásokkor, s ezt a hatóság a későbbi bűncselekményeknél sem zárta ki. A lövöldözés után őrizetbe vettek három cigány származású férfit, akiket annak elkövetésével gyanúsítottak. Lapunknak Petőfi Attila ezt most azzal pontosította: a vizsgálatot végző szakértők bizonyítékokat találtak ellenük, sőt, egyikük beismerő vallomást is tett. Érdekes, hogy az NNI ennek ellenére már úgy tartja, hogy Tarnabodon is a Debrecenben őrizetbe vett csoport járt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.