Szalay-Bobrovniczky Kristóf
Szalay-Bobrovniczky Kristóf: Védelmi innovációval építjük tovább a jövő haderejét!

Tömeges gazdacsőd jöhet. Noha már jó ideje véget ért a betakarítás, továbbra sincs kereslet a repcére, búzára és az árpára sem. Ha egyáltalán akad vevő, az árak továbbra is nagyon alacsonyak. Akik tehetik, raktáron tartják terményüket, abban reménykedve, hogy később már drágábban is megválhatnak tőle. A kukorica betakarítására készülő gazdálkodók sem számíthatnak semmi jóra, már most hallani tonnánkénti 20 ezer forint alatti ajánlatokról, ami nem fedezi a költségeiket. Emiatt a termelést jórészt hitelből fedező gazdálkodók többsége hamarosan csődbe mehet.
Tévedés, hogy az átlagnál több napraforgótermést takaríthatnak be idén a gazdák, így annak ára sem ezért csökkent a felére – nyilatkozta lapunknak Domján Gergely, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének szakmai alelnöke. Elmondta, a napraforgó-árcsökkenésnek más magyarázata nem nagyon lehet, mint hogy a lényegében monopolhelyzetben lévő Bunge étolajgyártó társaság eddig nem nyilatkozott egyértelműen arról, hogy idén mennyiért tervezi a felvásárlást. Márpedig – tette hozzá – amíg e cég nem jelent árat, addig az égvilágon senki sem lép. Információk kiszivárogtatása viszont történhetett, hiszen a tavalyi tonnánkénti 120 ezer forint körüli ár mostanára 48 ezer forintra csökkent – mutatott rá. A szakértő véleménye szerint, mivel a boltokban nem- igen látható, hogy az étolaj ára jelentősen csökkent, az vélelmezhető, hogy semmi más nem történik, mint hogy kiveszik a profitot a gazdák zsebéből.
Tájékoztatása szerint idén is, mint tavaly, az átlagtermés hektáronként 2,5 tonnára várható, de vannak olyan megyék, például Bács-Kiskun, Csongrád és Pest, ahol a termés alig haladja majd meg a hektáronkénti egy tonnát. Tavaly betakarításkor a felvásárlási ár tonnánként 100-120 ezer forintról indult, ez jelenleg 48-50 ezer forint. Vagyis a tavalyi ár alig felét kaphatják meg a gazdálkodók, ami még az átlag feletti termést elérő gazdálkodónak is veszteséget okoz. Domján Gergely szerint ugyanis a termelési költségek – mint például a műtrágya vagy a vetőmag ára – a tavalyi magas árhoz igazodtak. Így a napraforgó-termesztés egy hektáron körülbelül 160 ezer forintos költséggel járt, vagyis ha az átlag 2,5 tonnás termést vesszük figyelembe, minimum 65 ezer forintos tonnánkénti árat kellene a gazdálkodóknak kapniuk. Ezzel szemben a mostani ötvenezer forint alatti ár azt eredményezi, hogy a jó termést betakarító gazdálkodók sem tudnak önköltség feletti áron megválni terményüktől.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.