Összehangolt támadás a Cartographia ellen?

Nem tudni, miért épp most, de egy internetes portál és a Népszabadság nagyjából egyszerre intézett támadást a Cartographia Tankönyvkiadó által gondozott középiskolai történelematlasz ellen. Az ok: a kiadványban – a bírálók szerint – túl sokszor található meg a történelmi Magyarország térképe, a zsidóság és a cigányság magyar történelemben betöltött szerepének térképeken történő (!) ábrázolását pedig hiányolják. Az atlasz hét éve van forgalomban, a Hiller István vezette oktatási tárca 2007-ben újabb öt évvel meghosszabbította akkreditációját.A zsidó vallás karikákkal jelzett, túl általános ábrázolását is kifogásolták

Munkatársainktól
2009. 09. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kötet egész gondolatmenete, a hangsúlyok elhelyezése és fontos egyedi részletei sajnos alkalmasak arra, hogy szélsőséges erők a maguk hasznára fordítsák a magyar közoktatásnak a közgondolkodást formáló erejét. Néhány évvel ezelőtt ezt biztosan nem láttuk volna így, a mögöttünk levő hónapok eseményei azonban eddig ártatlannak tűnő ideológiai elemekre hívták a figyelmünket. Ilyen közkeletű ideológiai elem Nagy-Magyarország grafikai képe. Nekünk már egyáltalán nem tűnik szélsőséges jelképnek. Jól tudjuk azonban, hogy mások ezzel másként vannak. Hazánk nemzetközi megítélését igencsak árnyalja ennek a szimbólumnak az elterjedt használata – áll a Dalit.hu internetes oldalon található írásban, amelyet többségében a balliberális holdudvarhoz tartozó emberek (Bodori Katalin, Derdák Tibor, Haraszti György, Kalányos László, Köves Slomó, Orsós János, Raj Tamás, Ungár Klára, Várkonyi Ágnes) írtak alá.
A történelmi atlasz ábrázolásmódját az aláírók összefüggésbe hozzák a revizionizmussal. Azt is kifogásolják, hogy kiadvány nem ábrázolja kellőképpen a térképeken a holokausztot, a zsidóság és a cigányság történelmi szerepét, továbbá területi elhelyezkedését. A szerzők különösen kifogásolják, hogy az atlasz szerkesztői felhívják a figyelmet arra: a második világháború magyarországi zsidó áldozatainak számát illetően csak becslések vannak. Néhány sorral lejjebb pedig azt teszik szóvá, hogy az atlasz túl részletes, és névvel említ zsidó áldozatokat. A balliberális értelmiségiek azt sejtetik, hogy az atlasz szerkesztői ezt valamilyen sanda okból tették: „A holokausztról sem magyar, sem európai térkép nincs. Ezen az Emberveszteségek térképen azonban valami oknál fogva nevesítve vannak a zsidó áldozatok. (…) Miért kell őket külön kiemelni? Miért fontosabbak ők, mint a nem zsidó áldozatok? Érdekes: a keresztények nincsenek így kiemelve. Hmm, ezek a zsidók nagyon exponálják magukat…”
Hidas Gábor, a Cartographia Tankönyvkiadó Kft. szakreferense értetlenül áll a cégük kiadványa elleni támadás előtt. Lapunknak elmondta, számos olyan történelmi esemény van, amely térképen egészen egyszerűen nem jeleníthető meg. Mint kiemelte, a történelmi atlasz kiegészíti, és nem helyettesíti a tankönyveket.
– Sok dolgot, például filozófiai eszmerendszereket sem lehet bemutatni térképen. Az atlaszban ráadásul külön kérjük, hogy bármilyen észrevétellel forduljanak a kiadóhoz. A kifogások megfogalmazói ezt viszont nem tették meg, csak a sajtón keresztül szembesültünk a kritikákkal – mondta Hidas.
A történelmi atlasz hét éve van forgalomban, azóta több frissítésen is átesett. A Hiller István által vezetett oktatási tárca 2007-ben újabb öt évre meghosszabbította a kiadvány akkreditációját. Mindezek tükrében Hidas Gábor nem érti, hogy miért éppen most támadták meg az atlasz tartalmát, hiszen nem valószínű, hogy a kifogással élők most először vették kézbe azt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.