Szebellédi Zoltán polgármester szerint ez nem új jelenség, csak nincs hatásos eszköz ellene.
– Trágyáztam a lovak alól, kaszáltam nekik a zöldet, abrakoltattam. Ha nem voltam elég gyors, gyakran megütöttek. A pénzemet kihordta a postás, de nagy részét rögtön el is vették. Étel hol volt, hol nem volt – nyilatkozta Ferenc a Békés Megyei Hírlapnak. – Az esetről akkor szerzett tudomást az önkormányzat, amikor a rendőrség a gyámhivatalnál a gondnokság alá helyezését kezdeményezte, miután több szabálysértési bejelentés is érkezett ellene – mondta lapunknak Újkígyós polgármestere. – Az önkormányzat munkatársai megkeresték a férfit, aki elárulta, hogy szabályosan fogva tartják, a pénzét elveszik, és még éheztetik is.
*
Azt kérte, hogy segítsünk rajta, mi ezt meg is tettük, biztonságos helyre vittük, de a fogva tartó család odáig vetemedett, hogy fenyegetni kezdte az önkormányzati dolgozókat – idézte fel az esetet Szebellédi, aki ezután személyesen, rendőri kísérettel ment ki a tanyára. – Látogatásom után a polgármesteri hivatalba betelefonált Ferenc állítólagos lánya azzal a mesével, hogy az apjával szeretne találkozni. Mindent megtettek azért, hogy visszakapják az idős embert és tovább dolgoztassák Ferencet – mondta Szebellédi, aki lapunknak elárulta, az érintett család pár nappal ezelőtt egy újabb „csicskát” szerzett egy dunántúli fiatalember személyében. A polgármester lapunknak hozzátette, amíg az érintettek nem tesznek feljelentést, a rendőrség tehetetlen.
– Ferencen kívül még 3-4 hasonló sorsú emberről tudok Újkígyóson, mindannyiukat romák tartják fogva. A helyzetet csak megfelelő törvényi szabályozás után lehetne megoldani, más utat nem látok – vélekedett Szebellédi, aki emlékeztetett, Szarvason a nyáron tartottak rendőrségi akciót, ugyancsak csicskáztatás miatt. Itt egy ötvenéves férfit tartottak fogva, először a kezénél, majd a nyakánál láncolták meg. A szarvasi rendőrök júniusban harminc ingatlannál tartottak razziát azért, hogy megállapítsák, igazak-e a bejelentések arról, hogy Szarvason fogságban tartanak és dolgoztatnak elesett embereket, és elveszik a nyugdíjukat. A rajtaütés után 26 olyan embert vittek be a kapitányságra, akiknél felvetődött a gyanú, hogy nem saját akaratukból tartózkodnak Szarvason. A beszállítottak közül 24-en állították azt, hogy ők önszántukból jöttek a városba, saját akaratukból dolgoznak a szarvasi állattartóknál. Ketten merték csak azt kérni a rendőröktől, hogy vigyék haza őket. A rendőrök csicskatartás miatt senki ellen nem indítottak eljárást, hiszen nem volt indok vagy ilyen jellegű vallomás.
– Elsősorban a társadalmi kapcsolataikat elvesztő, a közigazgatás figyelme alól kikerülő emberek kerülhetnek olyan helyzetbe, hogy áldozataivá válhatnak a modern kori rabszolgatartásnak – mondta lapunknak Lakner Zoltán szociológus. Hangsúlyozta: a rabszolgaként fogva tartott emberek jellemzően tanyavilágban, kistelepüléseken vagy kisvárosok peremén élnek, az idősebb korosztályhoz tartoznak, munkanélküliek, és nincs saját ingatlanjuk. – Ők életkoruknál vagy fizikai állapotuknál fogva könnyen terrorizálhatók – tette hozzá a szociológus. Az Országos Cigány Önkormányzat szóvivője, ifj. Bogdán János megkeresésünkre kijelentette, hogy teljes mértékben elítéli az ilyen eseteket. Mint mondta, fel fogják kérni a Békés megyei képviselőiket, hogy az érintett önkormányzatokkal és azokkal a hivatalos szervekkel, amelyeknek ez a feladatuk, együttműködve vizsgálják ki, hogy mi történt. Ha beigazolódnak a hírek, akkor tegyék meg a szükséges lépéseket, függetlenül attól, hogy az elkövetők milyen nemzetiséghez tartoznak, hiszen elfogadhatatlan, hogy bárkit is a személyi szabadságában korlátozzanak. Közölte, hogy ez nem kisebbségi, hanem alapvető emberi jogi kérdés. Lapunk megkereste a nyomozó hatóságot is, hogy a fent elmondottakkal kapcsolatban az állásfoglalásukat kérje, de a hétvégére való tekintettel csak mára ígértek információt.
Jegyzet a 7. oldalon