Felcsuti Péter három évig állt a pénzintézeteket tömörítő szervezet élén, mielőtt tegnap lemondott volna. Az új elnök megválasztásáig a szövetség Patai Mihály alelnök vezetésével folytatja munkáját. A távirati iroda úgy tudja, hogy az elnökség várhatóan október 7-én választ új vezetőt. Felcsuti indoklásában az áll, hogy „a bankszakma egyes stratégiai kérdéseiben képviselt álláspontom jelentősen eltér a bankszövetség néhány meghatározó tagjának véleményétől.” Ugyanakkor Felcsuti nem volt hajlandó kitérni a véleménykülönbségek részleteire. Sőt, a volt elnök közleményéből még az sem derül ki, hogy a vitáknak és a lemondásnak van-e köze a banki magatartáskódexhez.
Nyers Rezső, a Magyar Bankszövetség főtitkára az MR1-Kossuth rádiónak elmondta, hogy a magatartási kódexről is voltak viták a bankszövetség tagjai között, de több más ügyben is. Azt is megjegyezte ugyanakkor, nem gondolja, hogy csak ez vezetett a szervezet elnökének lemondásához.
*
Czirják Sándor, a bankszövetség elnökségének tagja azt valószínűsítette, hogy a Pénzügyminisztériumban folytatott tárgyalások lehettek a lemondás okai.
A sokat emlegetett banki magatartáskódex egyébként a célegyenesbe érkezett. Patai Mihály vasárnap este közölte, hogy sikerült megállapodniuk a tartalmi kérdésekben. Továbbá arra is ígéretet tett, hogy a legnagyobb magyar lakossági bank mellett más nagybankok is felfüggesztik azoknak a lakásoknak az elárverezését, amelyet a hiteltörlesztések elmaradása miatt foganatosítottak. – A magatartási kódex is jelzi, hogy új világ kezdődik a bankok életében, s ebben az új világban az ügyfelek számára minden átlátható lesz, s új partneri viszony alakul ki a bankok és az ügyfelek között – tette hozzá Patai Mihály.
Farkas Ádám, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) elnöke vasárnap bejelentette: az új szabálygyűjteményről már csak az aláírások hiányoznak. – A kódex a hitelezés egész folyamatát átfogja, beleértve a hitelekről adott információt, a szerződéskötés előkészítését, a hitel gondozását és a problémás hitelek kezelését – magyarázta a PSZÁF elnöke. Ugyanakkor a kódex tényleges tartalmáról nem kívánt részleteket közölni. A PSZÁF egyébként a lízingcégekre és a pénzügyi vállalkozásokra is kiterjesztené az új banki magatartási szabályokat.
Marsi Erika, a Pénzügyminisztérium szakállamtitkára arra hívta fel a figyelmet, hogy a magatartási kódex elfogadása esetén is módosítani kell a pénzügyi vállalkozásokra vonatkozó törvényt, mert a jelenlegit nem lehet végrehajtani.
A magatartáskódex kidolgozóinak optimizmusát nem mindenki osztja. A Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetségének tagjai (FEOSZ) például nem hisznek az új szabálykönyvben. – Ha a jelenlegi törvények nem biztosítanak megfelelő garanciákat, akkor a hiányosságokat törvényi szinten kell pótolni. Csak törvényi előírások érhetik el azt, hogy egyetlen lakossági hitelezéssel foglalkozó intézmény se használhassa ki gazdasági erőfölényét akkor, amikor a fogyasztóval szerződést köt – áll a szervezet közleményében.
A FEOSZ szerint a felügyelet, a bankok és az ügyfél közötti viszony átláthatóbbá tételére alkalmas lehet egy kódex szintű szabályozás, de a jelenlegi gyakorlat megváltoztatására nem. – A hitelintézetek tisztességtelen gyakorlatot folytatnak szerződésmódosításaik során, több extraköltséget is áthárítva a fogyasztókra, szinte korlátlan hitelszerződés-módosítási lehetőségeikkel – közölték a fogyasztóvédők. A FEOSZ tagjai azt is nehezményezik, hogy egy tévéműsorból kellett tudomást szerezniük arról, hogy a kódex már elkészült. Sem az egyeztetési folyamatról, sem annak eredményéről a társadalmi szervezetek nem kaptak értesítést.
Obama szigorít. A bankok szigorúbb felügyeletét sürgette a New York-i Wall Streeten Barack Obama amerikai elnök; hangsúlyozta, újabb jelei mutatkoznak annak, hogy a bankok olyan kockázatos tevékenységet folytatnak, amely tavaly csaknem teljes pénzügyi összeomláshoz vezetett. (MTI)
Vezércikk a 7. oldalon