Szárazság sújtja a Tisza-holtágat

A teljes kiszáradás fenyegeti a kelet-szlovákiai Nagytárkány melletti védett Tisza-holtágat, számos ritka és védett növény-, valamint állatfaj létét veszélyeztetve. Szakértők szerint emberemlékezet óta nem volt példa arra, hogy az egykori folyómeder vízutánpótlás nélkül maradjon.

Vass-Gabay Dorka
2009. 09. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenkilenc terület a listán. Magyarország jelentős vizes területeinek többsége nemzetközi és hazai törvényi védelem alatt áll. Hazánk 1979-ben csatlakozott a ramsari egyezményhez, 2000-ben 19 vizes terület szerepelt a listán, amelyek összkiterjedése 149 800 hektár. Ezek között található a Fertő tó egy része, a hortobágyi halastavak, a Kis-Balaton, az Ipoly völgye, a rétszilasi tavak, a Gemenc egy része, a Baradla vagy a Bodrogzug.


Értékes halak százainak kiemelésével próbálták halászok a kiszáradás szélére került nagytárkányi Tisza-holtág állatvilágát megmenteni, miután az elmúlt hónapok csapadékmentes időjárása veszélybe sodorta az ottani élővilágot – adta hírül tegnap a Pozsonyi Új Szó. A lapnak nyilatkozó biológus elmondta, a kiszáradás legfőbb oka az, hogy már két éve nem volt jelentős áradás a térségben, így elmaradt a megszokott vízutánpótlás. Bogoly János kiemelte, noha a halászok mentették a menthetőt, a két folyó közti parcella számos ritka és védett növény-, illetve állatfaj természetes élettere, ezek az egyedek a most kialakult helyzetben rendkívüli veszélybe kerültek.
A 734 hektáros területet 2005-ben vették fel a nemzetközi jelentőségű vizes területek jegyzékére, a ramsari egyezmény listájára, amely a természetvédelmi egyezmények közül a legrégebbi globális nemzetközi szerződés, 18 ország képviselője írta alá 1971-ben az iráni Ramsar városában. Szlovákiában több mint tíz ramsari terület van, a régióból még a Latorca folyó 4,5 ezer hektáros hullámtere szerepel a listán. Hazánk is számos ilyen vízi területtel dicsekedhet, és szerencsére a jelenlegi határ menti holtág kiszáradása nincs hatással a magyarországi élővilágra. Galyas István, a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság árvízvédelmi osztályának vezetője lapunknak elmondta, a két ország közti közös Tisza-szakasz mindössze öt kilométer hosszú, a nagytárkányi holtág aggasztó helyzete nem befolyásolja a hazai vizek élővilágát. – A határvízi egyezmény alapján Románián és Ukrajanán kívül állandó kapcsolatban állunk Szlovákiával is, vízgazdálkodási gond esetén az igazgatóságok értesítik a másikat – tudtuk meg az osztályvezetőtől. A legfőbb bajt az jelenti, hogy idén még a legalacsonyabb árvízvédelmi készültség elrendelésére sem volt szükség, elmaradtak a szokásos tavaszi árhullámok is. A hazai védett holtágakat a száraz, csapadékmentes tavasz és nyár ellenére azonban nem fenyegeti hasonló kiszáradás, egyes területeket pedig mesterséges vízutánpótlással is el tudnak látni, bár erre ritkán van szükség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.