A szezonálisan kiigazított adatok szerint augusztusban hazánkban 45,8 pontra esett a feldolgozóipar helyzetét leíró beszerzésimenedzser-index, amely 3,4 százalékpontos csökkenést jelent az előző hónaphoz képest, és az ágazat további zsugorodását tükrözi – közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság. Az augusztusi adatok egyelőre arra utalnak, hogy a feldolgozóipar júliusi – viszonylag – kedvező eredményei kivételnek tekinthetők, a legfrissebb értékek inkább a május–júniusi, szűkülő trendhez igazodnak. Korábban csak 1997-ben és 1998-ban volt 50 pont alatt augusztusban az index értéke. A részindexek közül a legerőteljesebben a termelési menynyiség indexe esett vissza: júliushoz képest 7,2 százalékponttal, 44,3 pontra zuhant. A beszerzési mennyiség indexe kisebb mértékben, de szintén csökkent júliushoz képest: 2,2 százalékponttal, 43,9 pontra. A beszerzési árak indexe enyhén nőtt júliushoz képest – az új érték 51,7 pont –, és hat hónap árcsökkenés után harmadik hónapja jelzi a beszerzési árak kismértékű növekedését.
Augusztusban tovább csökkent mindkét készletfajta (vásárolt és késztermék) mennyisége, és a csökkenés üteme kéthavi lassulás után mindkettőnél erősödött. A vásárolt készletek szintje (40,9) augusztusban 5,8 százalékpontos zuhanással visszakerült a júniusi szintre. A késztermékkészletek indexe (42,9) kismértékben, 0,4 százalékponttal csökkent az előző hónaphoz képest, nagyjából megismételve az akkori állapotokat.
Javuló bizalmi index. Az Ecostat gazdaságkutató összevont konjunktúraindexe az előző hónaphoz képest, 7,1 százalékpontot javulva, 75,6 százalékot ért el augusztusban, a bizalmi mutatók a pénzügyi válság enyhülésére utalnak – közölte az Ecostat. A magyar nagyvállalatok, a kis- és középvállalati szektor, valamint a lakosság havi bizalmi indexe is javult, s így a mutató megfelel a tavalyi negyedik negyedévinek.
Vészhelyzet Manchesterben, de meglehet, hogy annyira nem bánják a szurkolók
