Legkevesebb 35 bányász meghalt, és 44 eltűnt tegnap sújtólégrobbanás miatt a kínai Honan tartomány Pingtingsan városában lévő szénbányájában – adta hírül a BBC. A szerencsétlenség időpontjában 93-an dolgoztak a mélyben, de csak tizennégyen tudtak a felszínre menekülni. Az ország dél-keleti részén lévő tárnában a most folyó felújítási munkálatokat a város vezetősége felfüggesztette. A lent rekedt embereket még keresik, de kevés a remény, hogy életben lehetnek. Már a baleset okát is vizsgálják, de részleteket még nem közöltek.
A kínai szénbányák a legveszélyesebbek az egész világon, mert a biztonságot szolgáló költséges eszközökre nem jut elég pénz – írta a Reuters. A legtöbb súlyos baleset a szellőzőberendezés vagy a tűzvédelmi felszerelések hiánya miatt következik be. Hivatalos adatok szerint csak az elmúlt évben több mint 3200 vájár halt meg az ország szénbányáiban, más források azonban azt állítják, a szerencsétlenül jártak száma jóval nagyobb ennél. Sok bányabalesetet ugyanis a tulajdonosok eltitkolnak, hogy elkerüljék az üzem bezárását.
Az Új Kína hírügynökség beszámolója szerint a munkavédelmi felügyelőség 2005 óta több mint tizenkétezer kisebb tárnában rendelte el a munka beszüntetését, a biztonsági előírások megszegése miatt. Hasonló okokból az idén hozzávetőleg ezer kis széntermelő üzem bezárását tervezi, ez a szám azonban meg sem közelíti a korábbi évek átlagát.
A kínai szénbányák ma már az ország energiaszükségletének hetven százalékát elégítik ki.
A pilóta elárulta: ezért veszélyes a felszállás viharban
