A PSZÁF és a nyugdíjpénztárak is kozmetikáztak

Szilágyi Richárd
2009. 10. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzet augusztus 7-i cikke után vizsgálatot indított a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF), és múlt héten nyilvánosságra hozott határozataival elismerte azt, amit a rendszer szereplői eddig egységesen tagadtak: a közel hárommillió magánnyugdíj-pénztári tag által befizetett megtakarítás egyéni számlákra történő lekönyvelésének több hónapos vagy akár éves csúszása veszteségeket okozhat a munkavállalók számára. A PSZÁF által – szinte az összes nyugdíjpénztárra – kiszabott bírság azonban korántsem nevezhető visszatartó erejűnek, hiszen a 12,6 millió forintos összeg eltörpül a rendszer szereplői által jelenleg is használt tagdíjbevétel mellett. A pénztárak, a felügyelet és az állami szervek ígérgetése ellenére jelenleg is százmilliárd forint közeli be nem azonosított tagdíj hozamának sorsát nem tudják nyomon követni a munkavállalók. Ráadásul az adatok kozmetikázására is lehetőség van a rendszerben, hiszen a PSZÁF különböző időpontokban közzé tett adataiban jelentős eltérésekre bukkant lapunk a függő számlán kezelt tagdíjak összegével kapcsolatban.
A PSZÁF szeptember 25-én nyilvánosságra hozott határozataiban a hazánkban működő 19 magánnyugdíjpénztár közül 16 esetében szabott ki bírságot nagyobb részben azért, mert az érintett pénztárak késedelmesen dolgozták fel az APEH megkapott tagdíjbevallási és befizetési adatokat.
A felügyelet szerint ez volt az oka annak, hogy pénztártagok befizetett tagdíjait is csak késve tudták beazonosítani és lekönyvelni azok egyéni számláin.
A Magyar Nemzet számolt be részletesen arról, hogy csaknem hárommillió nyugdíjpénztári tag számára ellenőrizhetetlen, hogy a tagdíjként befizetett megtakarításának egy része valóban az egyéni számláján kamatozik, vagy esetleg az APEH, az államkincstár és a magánnyugdíjpénztárak háromszögében termeli a hasznot – valaki másnak. Lapunk hívta fel a figyelmet arra, hogy az elmúlt két és fél évben, a folyamatosan több hónapos vagy akár éven túli késések miatt százmilliárdos nagyságrendű összeget használt a rendszer. A központosított tagdíjbevallási és befizetési rendszer bevezetése óta a pénztárak, az adóhatóság és a pénzügyi felügyelet különböző internetes oldalain és tájékoztatóiban mindig azt olvashattuk, hogy a késedelmes feldolgozás és jóváírás miatt a pénztártagot semmilyen hátrány nem éri. A rendszer egyik szereplője két és fél év után most első alkalommal ismerte el, hogy a hónapokat csúszó könyvelés sértheti a pénztártagok érdekeit, hiszen az APEH-től átutalt tagdíjak addig a pénztári közös függő számlán maradnak, s nem kerülnek át – a magánnyugdíj-pénztári választható portfóliós rendszer miatt időközben esetleg a függő számlától eltérő hozamokat elérő – az egyéni számlákra.
Korábbi cikkünk után a rendszer szereplői közül a PSZÁF és a Stabilitás Pénztárszövetség – amely a Magyarországon működő pénztárak által létrehozott legjelentősebb érdek-képviseleti szervezet, és egyik deklarált célja, hogy elősegítse a tagi vagyon és az egyéni megtakarítások védelmét – igyekeztek leszögezni, a néhány hónapos „csúszás” okát a rendszer működésének kódoltságában látják, de akkor úgy vélték, mindez nem érinti a pénztártagok pénzének folyamatos, azonnali pénztári befektetését. A pénteki határozatok fényében azonban úgy tűnik, a PSZÁF véleménye azóta gyökeresen megváltozott, hiszen gyakorlatilag elismerték azt, hogy a munkavállalókat jelentős hátrány érheti abból kifolyólag, hogy a magánnyugdíjról és a magánnyugdíjpénztárakról szóló törvényben a beazonosításra meghatározott maximális 52 napot jelentősen túllépik a rendszerben részt vevő szervezetek. Érdemes megjegyezni, hogy másfél hónapnyi várakozás után lapunk írásban érdeklődött a felügyeletnél, tettek-e már lépéseket a probléma megoldása érdekében, indult-e célvizsgálat. Mondhatnánk, hogy a sors, vagy a véletlen szeszélye folytán néhány nappal megkeresésünket követően a PSZÁF határozatai nyilvánosságra is kerültek, azonban a közlemény „elfelejt” említést tenni arról, hogy a mindössze 12,6 millió forintos összbírság mögött milyen horribilis összegű be nem azonosított tagdíjbevétel szerepel. Lapunk megtudta, 2009 első felében csaknem 82 milliárd forint volt a függő számlákon kezelt azonosítatlan tagdíjak állománya. Az előző évekhez hasonlóan jól látható, hogy az idén is folytatódott a korábbi tendencia: egy adott időpontban a rendszer valamelyik szereplőjének az összes befizetett tagdíj fele állt rendelkezésre.
Az idei év első negyedévében a függő tételek nagysága még a 2008-as év azonos időszakához köthető összeget is meghaladta, ebből jól látszik, hogy 2009-ben tovább növekedett ezen tételek állományának aránya. Lapunk által megkérdezett szakértők szerint a több tízmilliárdos be nem azonosított tagdíjbevételből elérhető hozamkülönbözetet figyelembe véve (amely a függő számla és „egyéb” számlán elérhető jelentős hozamából keletkezhet) aránytalan a néhány milliós PSZÁF-bírság összegével. A szakemberek szerint ez mindössze olyan látszatintézkedés, amelyben „a kecske is jóllakik, és a káposzta is megmarad”, hiszen a PSZÁF – a felelősség teljes áthárításával – végre erősnek és határozottnak tűnhet, míg a nyugdíjpénztárak zsebből kifizetik a büntetést, miközben a hozamkülönbözet akár náluk is „lecsapódhat”.
Az egyetlen reménykeltő lépésnek az tűnik, hogy a felügyelet közleménye szerint a továbbiakban folyamatosan ellenőrizni fogják, hogy a magánnyugdíjpénztárak a jogszabályoknak megfelelő időben írják-e jóvá a tagok befizetéseit azok egyéni számláin, ráadásul a szankcióval sújtott pénztáraknak rendszeres külön adatszolgáltatást is teljesíteniük kell a felügyelet számára a következő fél évben. Az viszont továbbra is nyitott kérdés marad, az elmúlt két és fél évben ezt miért nem sikerült betartatni a nyugdíjpénztárakkal? Arra pedig már talán soha nem derül fény, hogy a jelentős, százmilliárd körüli összegeket használó magánnyugdíj-pénztári rendszerben elért teljes hozam teljes összege a munkavállalók zsebébe került-e. Ezt a bizonytalanságot erősítheti az a tény is, hogy a PSZÁF honlapján közzétett jelentések és a (statisztikai) idősorok eltérő adatokat tartalmaznak: a korábbi cikkünk írásakor felhasznált féléves és éves adatok a 2009 szeptemberi idősorokban már teljesen más képet mutatnak. Első látásra szembetűnő, hogy az év közben folyamatosan százmilliárd forintnyi beazonosítatlan magánnyugdíj-pénztári tagdíj állománya – utólag – az év végére mindig tökéletes képet mutat.
Az adatok közti ellenmondások miatt megkerestük a PSZÁF szóvivőjét. Binder István közölte, az eltérések egyrészt a publikálás dátumából adódnak, másrészt sok esetben módszertani okokra vezethetők vissza. A kommunikációs szakember magyarázata szerint az első esetben arról van szó, hogy sok pénztár utólagosan módosít adatszolgáltatásán, míg a második arra vonatkozik hogy az előzetes (nem auditált) adatsorok a legtöbb esetben nem egyeznek meg a később publikált éves (auditált) adatokkal. Akárhogy is nézzük, mindkét variációban az adatok jelentős módosítását végzi el a PSZÁF, amely így továbbra is csak a rendszer egyetlen résztvevőjének, a munkavállalónak az érdekeit nem veszi figyelembe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.