Cégek ezrei menekülnek külföldre

Magyarország az adókikerülők paradicsoma. Egy friss elemzés szerint több ezer hazai cégnek van offshore-tulajdonosa. Ilyen társaság szinte mindenre, akár még csincsilla tenyésztésére is létrehozható. Leginkább a fővárosban lévő nagyvállalatok és a multicégek kedvelik az adókikerülésnek ezt a formáját.

Munkatársunktól
2009. 10. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar adószabályozás teljes kudarcát jelzi a Cégfürkész hírportál legfrissebb felmérése, amely szerint miközben a hazai vállalatok egyre kevesebb pénzt fizetnek be az államkasszába, az adók kikerülése gőzerővel folyik az offshore cégeken keresztül. A Központi Statisztikai Hivatal adatait felhasználó vizsgálat az 524 ezer működő hazai vállalkozást vette górcső alá, és kiderítette: a cégek közül 5078 társaságnak van offshore-tulajdonosa. A magas magyarországi adók alól kibújók valós száma ennél ráadásul sokkal több, hiszen a jelentés nem vizsgálta azokat a társaságokat, amelyek ugyan Magyarországon folytatnak üzleti tevékenységet, de semmilyen hazai bejegyzésük nincs. Az érintett offshore-kapcsolattal rendelkező vállalatok 48 százalékánál az offshore cég társasági tag, 30 százalékánál pedig többségi tulajdonú tag.
Kilenc százalékuknál az offshore vállalat közvetlenül irányítja a magyarországi társaságot, míg hat százalékuk jelentős befolyással rendelkezik az adott cégben. A felmérés az offshore-kapcsolattal rendelkező cégek székhelyét is megvizsgálta.
*
Eszerint az adóoptimalizálás e formáját jellemzően nem a vidéki, hanem a budapesti társaságok veszik igénybe. Az összes offshore- tulajdonú hazai cégből a fővárosiak aránya 73,8 százalék, vagyis csaknem négyszer több budapesti cég rendelkezik offshore-háttérrel. A céges bevételeket végignézve szintén érdekes eredményt mutat a jelentés. Az adatsorok szerint minél magasabb egy vállalat árbevétele, annál nagyobb arányú az offshore-részvétel. Míg a kis cégek között az offshore-tulajdonnal rendelkezők aránya nem éri el az egy százalékot, addig a nagyoknál ez az arány közel négy százalékra rúg, azaz négyszer annyi társaságnak van offshore-tulajdonosa.
A cégméret alapján szintén arra a következtetésre jutottak a szakemberek, hogy az adóparadicsomokat leginkább a mamutvállalatok kedvelik. Míg a maximum négy főt foglalkoztató mikrovállalkozások esetében az offshore cégek aránya az összes vállalkozáshoz képest 0,53 százalék, addig a hatalmas, több mint kétezer főt foglalkoztató társaságok esetében 7,31 százalék. Akárcsak a forgalomnál, a létszámnál is elmondható: minél többen dolgoznak egy vállalatnál, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy a tulajdonosok között offshore cég bukkan fel.
A kutatás szerint leginkább a bérbeadási tevékenységnél éri meg offshore-ozni. Országos szinten 12 ezer cég él saját tulajdonú ingatlan bérbeadásából és üzemeltetéséből, közülük 1584-en rendelkeznek offshore-háttérrel, azaz 13 százalék döntött úgy: adóparadicsomokba menekíti pénzét a magas hazai adók elől. Az offshore toplista második helyén a vagyonkezelés áll. Itt az érintett cégek csaknem kilenc százalékának van offshore tulajdonosa. Az üzletvezetésben szintén egyre elterjedtebb az adóoptimalizálás, ahogyan az épületépítésben és az ingatlankezelésben is. Figyelemre méltó, hogy a magyarországi tanácsadó cégek egy százaléka szintén offshore-tulajdonossal rendelkezik. A felmérés hangsúlyozottan csak a hazai bejegyzésű cégekre terjedt ki, tehát nem vizsgálta például azokat a vállalkozásokat, így például az internetes cégeket, ahol a tevékenység nemzetközi vizeken zajlik.
Miután az offshore cégeket alacsony adózással bíró vagy adómentes területen hozzák létre, az üzletmenetből származó profitot akár teljes egészében megtarthatja magának az adóelkerülő vállalkozás. A legkeresettebb cégalapítási helyszínek közé tartozik Mauritius, a Seychelle-szigetek, Ciprus, Málta és Svájc, de többen hoznak létre társaságot a Kajmán-szigeteken, a Bermudákon, a Brit Virgin-szigeteken és a Dominikai Köztársaságban. Luxemburg, Liechtenstein és Panama ugyancsak a keresett célpontok között szerepel a kedvező adószabályozás miatt. Bizonyos esetekben a cégalapítás helyszínét az is befolyásolja, hogy az adott ország rendelkezik-e kettős adózást elkerülő egyezménnyel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.