Fénylő vizek vidékén

S Z O M S Z É D O L ÓHárom folyó rajzolja Szlovénia egyik legszebb, leglátványosabb régiója, a Júliai-Alpok határait. Középen méltóságteljesen emelkedik 2863 méter magasságig a Triglav, körben érintetlennek tűnő természet, festői tavak, fenyvesek – és legfőképpen világos, fénylő, vadvizek. A raftingosok, a sziklamászók paradicsoma ez, de azoké is, akik arra a harmóniára vágynak, amely a természet és az ember kapcsolatát jellemezte valamikor az aranykorban.

P. Szabó Ernő
2009. 10. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valahol Berlin szélén, egy erdő közepén írom e sorokat, egy tó partján álló házban, fenyőfák között. Sötétek itt a vizek, a sok ágra szakadó Spree folyóé éppen úgy, mint a tavaké, mintha csak titkokat rejtenének, a történelem és a mítoszok megfejthetetlen titkait. Innen nézve még fénylőbbnek, még vonzóbbnak tűnik a vizek világos kékje a Triglav tövében, s tudom, így éreznék akkor is, ha a piszkosbarna Duna mellett állnék. Pedig a titkok a Socaként eredő, Isonzóként az Adriába ömlő folyó mellett sem maradnak el az utazó mellől: minduntalan katonai temetőkbe, monumentumokba ütközik. Hősi halottak millióira emlékeztetnek, az értelmetlen vérontásra, amely vörössé festette a folyó vizét.
A Socától azonban most, 2009 szeptemberének egyik napfényes reggelén még messze vagyunk. Éppen kibukkanunk a Karawanken alagútból, a Száva északi ágának a Sava Dolinkának a völgyében. Olyan bővizű, nehezen hinnénk, hogy alig húsz kilométerrel vagyunk a forrás alatt. Igaz, fürge patakokból sincs hiány, a Mojstranánál beléömlő Bistrica egyenesen a Triglav tövéből hozza az áttetszően tiszta vizet. Ebből a faluból vezet a nagy hegy alá a Vrata völgye, amelyben autón egészen 1015 méter magasságig mehetünk fel, az Aljazev domig, közben megjelenik az első vízesés is, amely 52 méter magasból zuhan alá. A turistaháznál a fehér kövek között azután teljesen eltűnik a patak vize, néhány száz méteres séta végén viszont feltárul előttünk a Triglav északi fala, a több kilométer széles, majd ezerötszáz méter magas tömb mögött csak fölsejlik maga a csúcs, amely, ahogyan a neve is jelzi, három fejre emlékeztet.
Néhány kilométerrel nyugatra is egy különös, emberi fejre emlékeztető képződményre figyelünk fel, amikor Kranjska Gorából a Vrsic-hágón keresztül délnek indulunk. Huszonnégy számozott kanyart kell bevenni, amíg a hágóig érkezünk, s közben ellenállni a csábításnak, hogy túl nagy figyelmet szenteljünk a meredeken lezuhanó sziklafalak szépségének. A 2547 méter magas Prisojniknak azonban lehetetlen ellenállni. A csúcs alatt néhány száz méterrel különös, ablakszerű képződmény töri át a sziklafalat, tőle északra még különösebb természet alkotta forma: egy női fej rajzolódik ki domborműként a függőleges falon, mintha csak szobrász véste volna a kőbe. Pogány nőnek nevezik ezt a fejet, a legenda szerint jó szándékú istennő volt ő, aki segített a völgyekben lakó embereknek. Egyszer olyan fiú megszületésénél bábáskodott, aki felnőve híres vadász lett, s amikor elejtett egy aranyszarvú zergebakot, meggazdagodott. Erre a végzet másik, gonosz istene üldözni kezdte a jótevőt, aki ide menekült vissza, s kővé változott.
Van ebben a történetben valami nagyon mai, nagyon időszerű, ha a hajtűkanyarok engednék, el is gondolkodnánk a tanulságain. A Vrsic-hágóról, s a fölötte emelkedő csúcsról azonban olyan panoráma tárul a szemünk elé, hogy a múlt helyett csak erre figyelünk, még akkor is, ha két, romjaiban is fenyegető betonbunker is felidézi a sötét éveket, amikor sziklák magasából lőtték egymást az ellenfelek. Azután egy nyájától elkóborolt békés bárány béget fel a kocsi mellett, talán rászokott, hogy a turisták uzsonnáztatják, talán az idők változására figyelmeztet. Mindenesetre indulnunk kell, lefelé, újabb huszonhét hajtűkanyaron át a Trenta völgye, a Soca forrása felé. Egy kanyarban Julius Kugy, az egykori trieszti ügyvéd, a Júliai-Alpok fáradhatatlan kutatója szobra bukkan elő a fák közül, éppen jó helyen, hisz itt kanyarodik el az út a Soca forrása felé. A turistaháztól néhány száz méteres gyalogút meredek emelkedőn, azután néhány méter a függőleges sziklafalon, kötélbe kapaszkodva, s máris a forrás előtt állok – ha forrásnak lehet nevezni azt a barlangtavat, amely a hatalmas üreget kitölti, világítva a sötétben is, s olyan tiszta, hogy a mélyben, több méterrel a felszín alatt lévő sziklák is felsejlenek.
Innen, talán egészen a szlovén– olasz határon lévő Goríciáig már csak a mennyiség változik, a víz mindenütt olyan tiszta, fényes, zöldbe hajló türkiz színű marad, mint a folyó megszületésekor. Persze mindenütt fehér kövek, kanyonok, függőhidak, amelyekről lefelé a raftingosokra, felfelé a sziklafalakra lehet rácsodálkozni, vendégváró kempingek, kiadó szobák, apartmanok, körülöttük és bennük virág, olyan mennyiségben, mintha máris a napfényes Itáliában lennék. Igaz, ez is dél, az Alpok déli oldala, mintha csak összekötné a két régiót: a kedély déli, de a szorgalom, az alaposság az északiaké.
Kobaridtól néhány kilométerrel északra, Trnovo ob Sociban keresünk szobát éjszakára, ahol láthatólag mindenki mindenkit ismer, s az ajtókat nem zárják be estefelé. Reggel arra ébredünk, hogy muraközi lovak patkója csattog az aszfalton, ahogy a legelőre vezetik őket. A legelő mögött a kemping, a raftingosok egyik bázisa, itt az egyik legizgalmasabb szakasz. Korán van még, evezősöknek nyoma sincs. A folyó felett azonban már kezd felszállni a köd, a víz készen áll arra, hogy kezdődjön a nap. Feljebb a templom még derékig ködben áll, de mégis indulunk, s mire Most na Socihoz, érünk, ahol tóvá válik a felduzzasztott folyó, már teljes erővel ragyog. Ideje is, mert olyan szakasz kezdődik néhány kilométerrel távolabb, a Baca völgyében, ahol a jó látási viszonyokra éppen olyan nagy szükség van, mint jó idegekre. Az út néhol egysávosra szűkül, néhol alig fér el egymás mellett a patak, az út és a vasút.
S ahogyan kitágul a völgy a tó előtt, virágok a házakon, a házak körül, szénaszárítók, pajták, útszéli keresztek, Mária-házak, kápolnák, patakok minden mennyiségben, akárha összevont természetrajzi-néprajzi szabadtéri múzeumban lennénk, működik a látványlegelő és állandó töménységű a trágyaszag. A tó körül azután újra összeszűkül a völgy, s a víz színén olyan pontosan kirajzolódnak a karsztos mészkőfalak formái, mintha nem a látványról és annak tükréről lenne szó, hanem arról a tökéletes szimmetriáról, amelyet a kettévágott s egymás mellé forgatott márványlapok mintázata ad a velencei templomokban. Itt ered a Száva másik ága, a tavat is tápláló Sava Bohinjska, 767 méter magasan, a Komarca sziklafal tövében.
Két ága van a forrásnak, fényes, világos víz hullámzik, dübörög a kőtömbök között időtlen idők óta. Erős a hangja, de nem fenyegető. Titkokról beszél, amelyeket jó lenne megfejteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.