Föld alatti csillagok

A zene világnapján mutatta be a Mediaevent menedzsment Balázs Iván és Czeglédi Edit Underground Superstarz című filmjét. A koncertfilm a Szemfüles fesztiválon fellépő tíz zenekar produkcióit hivatott megörökíteni. De hogy is lehet egy banda egyszerre underground és egyszerre szupersztár?

Paár Tamás
2009. 10. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Underground Superstarz: a cím csak egy zenekarra illik rá a bemutatkozó együttesek közül, ez a Kistehén. Az együttes a fa tetején ülő kistehénnel meg a Szájbergyerekkel lett országosan ismert, underground státusát mégis megtartva. Mellettük a filmben szerepelnek olyan csapatok is, amelyek tíz éve zenélnek már (Ez a divat), mégis a legnagyobb fesztiválokon is legfeljebb nyolcvanan vannak a koncertjeiken.
Pedig tehetségük alapján jobb sorsot érdemelnének. Ugyan az egész estés film is csak belekapni képes a tíz zenekar munkásságába, de még így is érződik, hogy hangzásuk tíz különböző világot nyit meg.
Érthető, hogy szinte kategorikusan jelentik ki: zenéjük besorolhatatlan, és csak szükségből folyamodik az eat me! a „pszichopata pop”, az Egy Kiss Erzsi Zene a „virtuális világzene”, az Ez a divat az electrojazz címkéhez. A Cabaret Medrano vissza is utasítja, hogy az ő muzsikájuk „könnyűzene” lenne, az eat me! énekesnője, Kozma Orsi pedig azt, hogy „coolok” legyenek.
Az interjúk így fűződnek egymás után, éppúgy mint a zenekarokat a néző elé állító, azonos szerkezetű blokkok. Szinte mértani pontossággal ugyanannyi időt adva minden együttesnek, két koncertfelvétellel, villanásszerű vallomásokkal és a rétegzene lehetőségeiről szóló idézetekkel.
– A zene, most úgy, ahogy van: zsákutca – véli az Óperentzia dobosa. A többi zenekar is hasonló kilátástalanságról beszélt. A Media-event ügyvezetője szerint a lemezkiadás nem üzlet már, hanem kötelesség. Viszt Viktor szerint a jövőben a zenekarok legfeljebb a fellépésekért járó honoráriumból és mecénások támogatásaiból tudják fenntartani magukat.
Érezni az underground szupersztárokat nézve, hogy a készítők szándéka inkább a megmutatás volt, mintsem a bemutatás. Seregszemlén vesz részt a néző, vagyis föld alatti mustrán, zenei kóstolón. Ám nem távozik rossz szájízzel – már amennyiben nyitott az under-ground szubkultúrára, amely csak ismeretlensége miatt predesztinálódott a „rétegzene” megjelölésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.