Szerdán folytatódik a nyolc halálos áldozatot követelő, 2002. májusi móri bankrablás miatt ártatlanul tényleges életfogytiglani fegyházra ítélt Kaiser Ede perújítási tárgyalása a Fővárosi Bíróságon. Szakemberek szerint az eljárás már a végéhez közeledik, ám azt lassítják a törvénykezési előírások is. Szebeni László tanácsából az egyik ülnök nemrég távozott a posztjáról, ezért a szabályok szerint a bíróságnak az egész peranyagot újra ismertetnie kell.
Emlékezetes, Kaiser Edét 2005 végén ítélte el Varga Zoltán bíró, aki elégségesnek találta a vádlott és vélt társa, Hajdú László ellen összegyűjtött bizonyítékokat. Ezek egyike egy korábbi társuktól származó – hamisnak bizonyult – tanúvallomás volt. Kiglics Attila vetette fel a nyomozóknak, hogy „Edének Mór után hirtelen sok pénze lett”. Később bebizonyosodott, hogy Kaiser hirtelen tehetősségének alapja egy másik bűncselekmény: a vádlott a móri rablás után néhány nappal Ausztriában betört egy pénzváltóba, s onnan jelentős mennyiségű valutát zsákmányolt. Az ügyben nyár elején marasztalta el a csepeli bíróság, Kaiser a verdiktet tudomásul vette. Kiglics felvette a 25 millió forintos nyomravezetői díjat, amelyet a rendőrség még mindig indokoltnak tart. A hamis tanút azóta is hiába keresi a hatóság, a bíróság szerint ismeretlen helyen tartózkodik, bár ismerősei szerint gyakran felbukkan bejelentett lakcímén.
Kaiser perújítása tavaly kezdődött, miután 2007 februárjában elfogták a móri vérengzés valódi tetteseit, Nagy Lászlót és Weiszdorn Róbertet. Nagy két éve az előzetesben öngyilkos lett a zárkájában, holott abban az időben Európa legjobban őrzött köztörvényeseként tartották számon. Weiszdornt decemberben életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítélte a Fejér Megyei Bíróság, kedvezménnyel harminc év múlva szabadulhat. A férfi többször is tisztázta a bíróság előtt Hajdút és Kaisert, elmondta, hogy semmi közük nem volt a móri vérengzéshez, azt ketten követték el Naggyal. Az ügyészség a perújítás kezdetén közölte, hogy nem tudja kivenni Kaisert a móri vádpontok alól, mert azok egy vádegységbe tartoznak. Szebeni bíró ugyanakkor közölte: tudomásul vette, hogy a vádlott nem vett részt a bankrablásban, ezért felfüggeszti tényleges életfogytiglanját. E döntést napok múlva a Fővárosi Ítélőtábla vétózta meg, mondván, ilyen eljárás nem létezik: vagy felmenti a bíróság Kaisert, vagy tovább tölti büntetését. Az utóbbi valósult meg, Kaiser Ede – bár bizonyítottan nem volt jelen a móri rablásnál – tényleges életfogytiglanját tölti az ahhoz tartozó, legszigorúbb biztonsági intézkedések között. Perújításának kezdete után tárgyalták vélt társa, Hajdú László új eljárását, aki bizakodó volt az ítélethirdetés előtt, hisz bizonyos volt már, hogy nem járt Móron. Szebeni László ennek ellenére – más bűncselekményei miatt – a korábbi 15 helyett 17 évet mért ki a férfira. Szakemberek szerint ennek alapján Kaiser sem számíthat enyhe ítéletre. Kaiser elfogultsági indítvánnyal élt a Fővárosi Bírósággal szemben, ám elutasította az észrevételeit. A vádlott kártérítési igényét is bejelentette, amelynek öszszege annál nagyobb lesz, minél súlyosabb büntetést kap majd.
Az ügy egyik érdekessége, hogy az ügyészség még mindig hamis tanúzással vádolja azt a családot, amely alibit igazolt Kaisernek a móri vérengzés időpontjára.
A bankrablásnál, illetve a postásokat ért sorozatos támadásoknál használt fegyvereket egy amatőr kincskereső, Szebenyi István találta meg. Nélküle soha nem kerültek volna rendőrkézre a valódi elkövetők, ezért kérte a nyomravezetőnek járó díjat. Ám a rendőrség nem adta oda neki, mondván, azt Kiglics Attila kapta meg. Szebenyi pert indított a hatóság ellen, és első fokon neki adott igazat a bíróság. A kincskereső ellen nemsokára azonban büntetőeljárás indult. Szebenyi korábban több, régi, használhatatlan fegyvert is talált, amelyeket hatástalanítva otthon őrzött, köztük egy kézigránátot. Az ellene indult eljárásban ezt lefoglalták, a fegyverszakértő szétvágta, s a belsejében jelentéktelen mennyiségű lőport talált. A rendőrség elegendőnek találta ahhoz, hogy büntetőpert kezdeményezzen Szebenyi ellen. Az első fokon eljáró bíróság nemrég felmentette a férfit a vád alól.

Kiderült, mikor csap le a pusztító vihar az országra