Jutalmakban is elsők vagyunk

Magyarországon keresnek a legjobban az állami felső vezetők. Átlagjövedelmük megelőzi a cseh és szlovák kollégákét, sőt az év végi jutalmazásuk terén is a dobogó legfelső fokán állunk. Az állam igencsak bőkezűen bánik nálunk a prémiumokkal, a szlovákok jutalma például csak fele a magyarokénak.bánik

2009. 10. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar állam nagyvonalúan bánik a köztulajdonban lévő vállalatok vezetőinek fizetésével és jutalmazásukkal, ugyanis Csehországgal és Szlovákiával összehasonlítva nálunk a legmagasabbak a jövedelmek a közszférában. A Merces humánpolitikai tanácsadó cég legfrissebb felmésére szerint Magyarországon még a hazai magántulajdonban lévő vállalatok vezetőinek havi bére is elmarad az állami tulajdonú cégeket irányítók átlagfizetésétől. A több mint 90 ezer adatot feldolgozó kutatás szerint az állami szféra vezetőinek átlagjövedelme 478 ezer forint, amely húsz százalékkal megelőzi a cseh vezető kollégák bérét és nyolcezer forinttal magasabb a szlovák szintnél is.
A felmérés a tavaly szeptember óta eltelt év adatait rögzítette, így csak részben került bele a 13. havi bér elvonása, bár fontos megjegyezni, hogy Csehországban és Szlovákiában is kapnak tizenharmadik havi juttatást az állami alkalmazottak. Az elemzés szerint a vezetők éves jutalmára is nálunk költik el a legtöbb közpénzt: hazánkban 1,79 millió forint az átlag, ami duplája a belföldi cégvezetők prémiumának, de jócskán meghaladja az 588 ezer forintos szlovák és a 804 ezer forintos cseh szintet is. A nemzetközi összehasonlítás szerint továbbra is a multinacionális vállalatoknál lehet a legjobban keresni felsővezetői szinten: hazánkban és Szlovákiában közel 800 ezer forintot, Csehországban pedig egymillió forintnál is több havi bért vihetnek haza a menedzserek. Főként a magas magyar adóelvonás az oka annak, hogy a belföldi tulajdonú cégvezetők nálunk keresnek a legkevesebbet, fizetésük jelentősen elmarad a cseh és a szlovák szinttől.
Humánpolitikai szakemberek szerint hazánkban az állami cégek vezetőinek javadalmazásánál még nagyobb gondot jelent a személyek kiválasztásának téves szempontrendszere, a teljesítmény mérésének és a számonkérhetőségnek a hiánya, valamint a végkielégítések kiugróan magas szintje.
– A magyar gazdaság szerkezete, valamint a multinacionális cégek relatíve nagy súlya is hozzájárul ahhoz, hogy a térség országai közül hazánkban kapják a legmagasabb jutalmakat az állami vállalatok felső vezetői – mondta lapunknak tegnap Soós Lőrinc közgazdász, aki szerint a köztulajdonban lévő társaságok első embereinek javadalmazása a multicégek igazgatóinak kifejezetten magas bérezését tükrözi. Soós úgy látja: noha korábban, a fizetési listák közzététele előtt is tisztában volt a lakosság az állami vezetők bérének nagyságrendjével, a válság most még inkább ráirányította a figyelmet az átlagos és a vezetői javadalmazás közötti különbségekre. A fizetések körül kialakult feszültség érthető, hiszen miközben az állam milliós fizetésekkel és prémiumokkal jutalmazza saját cégeinek vezetőit, addig a lakosságtól több adót szed be és kevesebb közszolgáltatást nyújt – tette hozzá a szakember.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.