Keszekusza lélektérképek

Gondolatmenetek címmel a Semmelweis Egyetem művészetterápiás műhelyének alkotásaiból rendeztek kiállítást a Művészetek Palotája (MűPa) Fesztivál terében. Képek nyersen, „a művészet majomtermészete” nélkül. Brutális őszinteség. Röviden: art brut. A tárlat elején vendégkönyv: „Szépek a képek, de a kiállítás ténye még inkább” – írja valaki.

Klementisz Réka
2009. 10. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

OPNI-gyűjtemény. Az orvosi és kultúrtörténeti szempontból legjelentősebb, muzeális értékű art brut, illetve pszichiátriai betegek alkotásait tartalmazó gyűjteménnyel az egykori Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) rendelkezett. Az intézmény bezárását követő bizonytalanság után a gyűjtemény tavaly ősszel a Magyar Tudományos Akadémia tulajdonába került. Az MTA Pszichiátriai gyűjteményt júniustól az Akadémia saját használatú épületében, a Teréz körút 13. szám alatt helyezték el. A kamaratárlatoknak is helyet adó intézményben november végéig Ritter Gábor önálló kiállítását tekinthetik meg az érdeklődők. A gyűjtemény minden szerdán és pénteken 10–14 óráig látogatható.


Eszembe jut a hagyományos pszichiátria gyógyszerközpontúságával radikálisan szakító pszichoterapeuta gondolata az őrület természetéről. Hogy valójában tévedés (a „normálisak” leegyszerűsítő legyintése) azt gondolni: az elmebetegnek ítélt emberben elromlott valami. A megszokottól eltérő viselkedés egyesek szerint vitatható, mások által éljenzett nézete szerint arra utal, hogyan próbál meg valaki alkalmazkodni egy valóban őrült világhoz. Hogyan próbál meg – utolsó szalmaszálként, csak hogy időt nyerjen – őrületbe menekülni. Régről rémlik egy történet is. Egy fiatal lány évekig tartó elszigetelt elmezavar után egy nap megérezte, hogy a közeli pékségből friss kenyér illata szökik be a terápiás intézet ablakán. Mintha óra ütötte volna: ébredj fel. Utólag, már gyógyultan, így mesélte el. Fel lehet ébredni. A rémálomból is.
De nem is kellenek klinikai esetek ahhoz, hogy bárki felidézzen magában egy pillanatot, amikor megérezte; milyen vékony, törékeny pallón is járunk, feneketlen mélységek fölött egyensúlyozva. Csak egy óvatlan lépés, megszédülés, pillanatnyi irányvesztés. Odalent az ingovány. Mindez már a képeket nézve jut az eszembe. Látva, hogyan lát, aki odalentről kapaszkodik, felfele. A tárlat képei betekintést engednek az elméjébe zárt ember szenvedésébe, látomásaiba, kiútkeresésébe; néhol felkavaró brutalitással, máskor meglepő életigenléssel. Fehér alapon fekete téglalap, ennyi csak a festmény. P. K. így ábrázolja a Nap születését. Más az otthon melegét festi meg, az ölelést, a lélek térképét, eligazodást keresve abban a mélységben, ahová a normális többség jobbára nem is tekint. Nyersen, őszintén. Picasso szerint a művészet hazugság, amely lehetővé teszi, hogy meglássuk az igazságot. Az Art brut épp ennek ellenkezőjét állítja. A durva, nyers, őszinte művészet önálló irányzatát egy francia művész, Jean Dubuffet hozta létre 1950 körül, azzal a céllal, hogy megtisztítsa a művészetet még a magamutogatás kísértésétől is. Ehhez pedig a gyermekfestészet jellemzőin kívül a pszichikailag sérült emberek műveinek elemeit is felhasználta. A Magyar Nemzeti Galéria egy évvel ezelőtt osztrák és magyar pszichiátriai betegek műveiből rendezett Art brut kiállítása, és a Művészetek Palotája október 6-ig megtekinthető tárlata nem csak az alkotások hitele és művészi színvonala (Sajó Boglárka képei külön kiemelést érdemelnek) miatt szép és fontos. Ha akarom, kéznyújtás – legyintés helyett. Röpke gesztus, hogy a pszichiátriai betegek alkotásai a „normális” művészettel egyenrangú figyelmet érdemelnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.