Kifogytak az eszközök

Október 2-án az Egyesült Államok munkaügyi minisztériuma bejelentette, hogy szeptemberben újabb 263 000 munkahely szűnt meg, a munkanélküliségi ráta elérte a 9,8 százalékot. Nicu Harchi, az N1 Asset Management igazgatója szerint 2010-re a munkaképes lakosság 15 százaléka nem talál majd állást.

Torba Tamás
2009. 10. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ebben az évben eddig havonta átlagosan negyedmillió ember vesztette el az állását az Egyesült Államokban. A trend folytatódása esetén erősen csökken az amerikai gazdaság gödörből való kilábalásának esélye. Növekszik az úgynevezett W alakú recessziót feltételező forgatókönyv megvalósulásának valószínűsége.
A gazdaság növekedését több tényező akadályozza. Köztudomású, hogy az Egyesült Államok lakosságának hatalmas adósságai vannak. A hitelkártya-adósságok területén növekszik a nem fizető adósok aránya. Ezen a helyzeten a munkanélküliség emelkedése csak ronthat. A törlesztési kényszerben lévő polgárok fogyasztásukat korlátozzák. A hitelből történő fogyasztásra épülő gazdasági modellben ez a működést biztosító „üzemanyag” megvonását jelenti, s hatása a gazdaság valamennyi termelő és szolgáltató ágára kiterjed. Kevesebb fogyasztás egyenlő a kereskedelmi megrendelések visszaesésével, a termelés csökkenésével, a szolgáltatói szektor zsugorodásával és így tovább.
Kifutóban vannak a fogyasztás élénkítését elősegíteni hivatott kormányzati programok (például a clunker cars, azaz a roncsprémium). Ez máris látszik, hiszen a program kifutásával azonnal csökkentek az autógyárak eladásai. A hatás a csődközelben lévő General Motors és Chrysler esetében egyértelmű. Bármelyik gyár csődje munkahelyek százezreit fenyegeti.
A központi bank által válságkezelés címén a pénzügyi rendszerbe pumpált likviditást a bankok egyrészt saját tőkehelyzetük javítására, másrészt pénzügyi instrumentumokkal, értékpapírokkal való kereskedésre használták fel. Sikerült felpumpálni a tőzsdei árfolyamokat. Ez a buborék a vevők elfogytával kipukkadhat. A bankok a rendelkezésükre bocsátott pénzt nem hitelezésre használták fel. A hitelszűke miatt különösen nehéz helyzetben vannak a minden második amerikai munkavállalót foglalkoztató és a GDP 38 százalékát előállító kisvállalkozások, akik között a csődök aránya is köztudottan magas, még növekvő gazdaság esetén is.
A tőzsdén jegyzett nagyvállalatok általában a várakozásokat meghaladó eredményekről számoltak be. Ám ez megtévesztő, mert a javulás egyrészt a szigorú, sok esetben már az alaptevékenységet veszélyeztető mértékű költségtakarékosság eredménye, másrészt a várakozások eleve nagyon pesszimisták voltak. A költségtakarékosság pedig munkahelyek elvesztését, a beszállítók felé árcsökkentés követelését, késedelmes fizetést is jelent. Itt ki kell emelni, hogy ez a folyamat a még talpon lévő beszállítók tömeges tönkremenetelét vetíti előre, s nem azért, mert nem versenyképesek, hanem azért, mert egyrészről minimális haszonnal vagy nullszaldóval dolgoznak már most is, a nem fizetések miatt pedig likviditási gondokkal küzdenek.
Történik mindez abban a gazdaságban, ahol az alapkamat jó ideje a nullához konvergál.
Miután a gazdaságélénkítő programok befejeződnek, s a piacra öntött dollármilliárdok utánpótlása kimerült – miközben sikerült megduplázni az amerikai állam adósságát –, a kormányzat és a központi bank kifogyott az eszközökből. Nemrég Alan Greenspan, a jegybank korábbi nagy tekintélyű elnöke beszédében a hatalmas költségvetési deficit kezelése érdekében immáron az adók emelésének szükségességét elemezte, amennyiben a gazdaság növekedni kezd. Ám a növekedést és pénzügyi stabilitást gátolja a központi bank által a piacra bocsátott hatalmas mennyiségű fedezetlen dollár, amely az államadóssággal karöltve jelentős inflációs veszélyt hordoz magában. Ráadásul a kormányzati beavatkozás nem hozott magával struktúraváltást, sem a fogyasztási szokások megváltozását. A programok a hitelből folytatott túlfogyasztás újraélesztését célozzák.
Mindezek következtében felerősödtek azok a szkeptikus hangok, amelyek szerint az eddigi kormányzati intézkedések csak elodázták a válság hatásait, továbbá új rizikófaktorokat vittek a rendszerbe. Ezt az álláspontot következetesen képviselte például Jim Rogers, az ismert befektető és portfóliómenedzser. Ha neki lesz igaza, akkor a recesszió második hulláma multinacionális nagyvállalatok és bankok „bedőlését” is okozhatja. Veszélybe kerülhet többek között a Citibank, a Bank of America, valamennyi autógyár, légitársaságok, vegyipari cégek stb.
Az elmúlt három hónapban a világ értékpapírpiacain optimista hangulat uralkodott, és sok elemző arról beszélt, hogy a válságnak immáron vége. Az IMF a maga részéről 2010-ben több mint 2,5 százalékos világgazdasági növekedésre számít, miközben az IMF elnöke, Strauss-Kahn a W alakú recesszió veszélyét továbbra is reálisnak tartja. A vélemények eredőjeként leszögezhető, hogy a növekedésről szóló vélekedés nagyjából annyira megalapozott, mint a tőzsdéken hónapok óta zajló áremelkedés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.