Kiútkeresésben az SPD

Nem sokáig váratott magára a német parlamenti választás során jelentős sikert aratott szocialisták, a Baloldal reakciója. A keletnémet egységpárt örökébe lépett PDS-ből és a nyugati tartományok csalódott szociáldemokratáira támaszkodó WASG-ből alakított párt azonnal megkezdte a jövőbe vezető út egyengetését.

Stefan Lázár
2009. 10. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Más terve nincs a Baloldalnak, mint saját előnyére tovább gyengíteni a megroggyant SPD-t. „A szociáldemokraták egzisztenciális problémával állnak szemben, amely azzal fenyegeti őket, hogy elmerülnek a jelentéktelenségben” – hangzott a párt társelnöki tisztét betöltő, hajdani NDK-s ügyvéd, Gregor Gysi üzenete. Kollégája, Oskar Lafontaine azzal a megállapítással támasztotta alá társa kijelentését, hogy a 11,9 százalékos eredménnyel a szocialisták végérvényesen átalakították az ország pártrendszerét. Mindenekelőtt a legnagyobb múltra visszatekintő német párt, az SPD kárára. A magabiztosságát fitogtató Baloldal páholyból figyelheti a mind hagyományos ideológiájában, mind vezetői struktúrájában elbizonytalanodott szociáldemokraták lavírozását. Az eddigi meghatározó személyek – a pártelnök Franz Müntefering, helyettese – a nagykoalícióban a pénzügyi tárcát vezető – Peer Steinbrück és a főtitkár Hubertus Heil bejelentett visszalépése minden domináns funkcióból bátorságot kölcsönzött mindazon elvtársaknak, akik az SPD baloldali szárnyát alkotják. Az SPD kongresszusa a pártelnöki posztra Sigmar Gabrielt javasolta. Az 50 éves Gabriel a választásokig hatalmon lévő nagykoalíciós kormány környezetvédelmi minisztere volt, 1999 és 2003 között pedig az alsó-szászországi tartományi kormány élén állt. A személycserékkel megfigyelők szerint az SPD egyértelműen balratolódását kezdte el.
Ezzel kirobbant a szocialistákhoz való közeledés vitája. Az eddigi piros–vörös tabutéma szertefoszlott, de kérdés, képes lesz az SPD egyáltalán arra, hogy kivonja magát a Baloldal sodrából? A párt a szociális egyenlőség, a békeakarat, a népek közi megértés hangoztatásával vált „néppárttá”. A Gerhard Schröder vezette SPD/Zöldek kormány idején viszont támogatta a szükséges reformokat és velük a szociális megszorításokat magában foglaló „Agenda 2010” kidolgozását, Angela Merkel nagykoalíciós kabinetjében politikai felelősséget vállalt a hadsereg külföldi bevetéséért, a pénzpiac megingásáért.
Erre adtak azután kiábrándító választ a mindeddig hűséges szimpatizánsok, akik közül majdnem egymillió pártolt át a Baloldalhoz. A Willy Brand-ház stratégáira vár a feladat, hogy a sikeresebb jövő érdekében a szociáldemokrácia fogalmának modern változatáról gondoskodjanak. A Baloldalhoz való közeledés – a szocialisták beállítottságának ismeretében – inkább az osztályharchoz való visszatérést jelentené, eltávolodást Európától és a NATO-tól, az individuális szabadság alárendelését az állami gyámságnak. Rizikós idők várnak az SPD-re, a bizonytalan taktikázás jegyében. Ennek első jele Türingiában mutatkozik. A tartományi SPD előtt két koalíciós lehetőség nyílt meg: szövetség a CDU-val, vagy egy piros–vörös–zöld kombináció. A szociáldemokraták a kereszténydemokratákkal folytatandó koalíciós tárgyalások megindítása mellett döntöttek. Döntésük – a Baloldal megfogalmazásában – a választók becsapását jelenti, mert azokat „ejtik át a palánkon”, akik – az SPD-re és a szocialistákra adott voksaikkal – megrendítették a CDU-t.
Interjú az 5., továbbiak a 25. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.