Költséges a gázellátás kikapcsolása

„Érdemesebb” gázszámlákból adósságot felhalmozni a Tiszántúlon, mint Budapesten, a fővárosban ugyanis több mint kétszer annyiba kerül a szolgáltatás ki- és visszakapcsolása. A díj sehol sem egységes.

Munkatársunktól
2009. 10. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy fővárosi lakás ajtajában azzal az indokkal jelent meg szeptember végén két szerelő, hogy a gázórát szeretnék leolvasni. Mivel a tulajdonos nem volt otthon, a két személyt az illető édesanyja engedte be a lakásba, ahol legnagyobb megdöbbenésére nem a mérőállást ellenőrizték, hanem kikapcsolták a gázszolgáltatást. A lakás tulajdonosa – egy háromgyerekes családanya – még aznap befizette a tartozását, s kérte, hogy a szolgáltató állítsa viszsza a gázellátást. Ez rövid időn belül meg is történt, ám a művelet 42 ezer forintjába került.
Olvasónk történetéből kiderül, a szolgáltatás visszaállítása akár több pénzt is felemészthet, mint a kikapcsolást okozó tartozás mértéke. Ám az ország nem minden területén van ez így: meglepő módon ha a fogyasztó a Tigáz egyetemes szolgáltatásába tartozik, jóval kevesebből megúszhatja a ki- és visszakapcsolást. Mint a cégnél egy másik olvasónk információit megerősítették: a művelet kétszer 9600 forintba kerül, vagyis összesen 19 200 forintért állítják le- és vissza az ellátást.
*
(Ez az összeg akkor emelkedhet százezer forint fölé, ha a fogyasztó nem mutat együttműködést, mivel ekkor az utca alatt vágják át a gázvezetéket, s ezért a helyreállítás költségei is a fogyasztónál csapódnak le.) Szintén csaknem a budapesti díjszabás feléért megúszható a visszakapcsolás az E.ON területén, itt a művelet 22 469 forintba kerül.
Jól látszik, hogy a tarifa sehol sem egységes. A szolgáltatók egy része alvállalkozókkal szerződik, s ez utóbbiak végzik el a gázellátás ki- és visszakapcsolását. A cégek ennek árát az üzletszabályzatuk függelékében rögzítik. A Magyar Energia Hivatalnál (MEH) lapunk kérdésére elmondták, az üzletszabályzatot minden esetben jóvá kell hagyniuk, ám ezalól kivételt jelent annak függeléke. Vagyis semmilyen szabályozás nincs arra, hogy mennyibe kellene kerülnie a szolgáltatás visszaállításának. A hivatalnál megjegyezték, ha egy fogyasztó túl magasnak vagy igazságtalannak tartja a szolgáltató által szabott tarifát, élhet panasszal, ám ennek kivizsgálása nem a MEH, hanem a Gazdasági Versenyhivatal hatásköre.
Ez a helyzet azért különös, mert a lakosságot ellátó egyetemes szolgáltatásban minden szabályozott, kezdve a gáz beszerzési árával a társaságok árrésén és a rendszerhasználati díjakon át a végfelhasználói árakig. Így éppen a rászoruló réteget érintő szegmens esik a hatósági kereteken kívül.
A legrosszabb helyzetben lévő háztartások számára az egyetemes szolgáltatásban lehetőség van az úgynevezett védendő fogyasztóvá válásra. Ezt az illetékes önkormányzatnál lehet kezdeményezni, amely igen szigorú szabályok alapján bírálja el a beadványt. Ha a fogyasztó szempontjából pozitív döntés születik, számára lehetőség van fizetési haladékot, részletfizetést vagy késleltetett kikapcsolást kérni. Ám ha még így sem tudja kifizetni a számláit, a szolgáltató az ellátást előre fizető mérő felszereléséhez kötheti, melynek költsége a cég pénztárcáját terheli.
Az egyetemes szolgáltatás többi fogyasztója esetében 15 nap áll rendelkezésre egy-egy számla megvitatásához. Nem fizetés esetén hatvan napon belül két fizetési felszólítást kap, s ha ekkor sem rendezik a tartozást, bármikor kikapcsolhatják a gázellátást.

Csehországba a jó is begyűrűzik. Csökkentek október elsejével a lakossági gázárak Csehországban. Az árakat mind a három nagy földgázszolgáltató mérsékelte. Az Energiainfo.hu szakportál híradása szerint az idén ez már a harmadik árcsökkentés volt. A szolgáltatók az árak mérséklését alapvetően a korona amerikai dollárhoz viszonyított árfolyamának kedvező alakulásával, s kisebb részt a kőolaj világpiaci árának visszaesésével indokolták. Egy átlagos háztartás számára ez a negyedik negyedévben mintegy 3000 korona (30 ezer forint) megtakarítást eredményezhet.
Mint arról már többször beszámoltunk, itthon úgy fizetünk kevesebbet októbertől a földgázért, hogy közben az alapár nőtt. A látszólagos paradoxon azért következhetett be, mert 17,5 forintról három forintra csökkent az a kiegyenlítő tétel, amelyet a nagykereskedő felé korábban felhalmozott adósság miatt illesztettek júliusban az árképletbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.