Dollármilliárdokban mérhető üzleti korrupció lassítja világszerte a válságból való kilábalást – állapította meg a Transparency International (TI) idei globális korrupciós jelentése.
A vizsgálat alapján nemcsak a korrupcióra, hanem korrupcióval kapcsolatos eljárások eredményeként kiszabott bírságra is nagyságrendekkel többet kellett költeniük világszerte a vállalatoknak. A TI szerint a tendencia okai között található az alkalmazottak romló közhangulata, illetve a fogyasztók és lehetséges üzleti partnerek közötti bizalomvesztés. A jelentés készítésekor a megkérdezett nemzetközi üzleti vezetők fele vélte úgy, hogy az üzleti korrupció legalább 10 százalékkal növelte vállalatának költségvetését. A korrupcióellenes szervezet az 1990 és 2005 közötti időszakot érintő kutatása szerint a 300 napvilágot látott nemzetközi kartell összesen több mint 300 milliárd dollárt vett ki jogtalanul a fogyasztók zsebéből. Vagyis a korrupció növekedésének legnagyobb vesztesei valójában a fogyasztók. – Az etikus vállalati magatartás elengedhetetlen feltétele a befektetésbiztonság, a kereskedelmi fellendülés és az üzleti stabilitás megteremtésének szegény és gazdag országokban egyaránt, különösen most, amikor történelmi jelentőségű válságból próbálunk kilábalni – fogalmazott Huguette Labelle, a TI elnöke.
A tanulmány alapján a korrupció leggyakrabban alkalmazott formái a vesztegetés, a piaci árkartellezés, illetve a befolyásolás, amelyből utóbbit a szervezet „kiemelt veszélyzónaként” említi. A jelentés szerint a lobbizás átlátható feltételeinek hiánya, a felügyelet gyengesége és hiányossága miatt bizonyos vállalatok és üzleti szektorok aránytalan és jogtalan befolyást nyernek az államigazgatás felett. A Standard & Poor’s 100-as toplistáján szereplő globális vezető vállalatok legalább harmada felügyelői bizottsági eljárást indított 2008-ban a politika közeli költéseinek kivizsgálására.
A borúlátó vizsgálat egyúttal arra is rámutat, hogy az etikus piaci magatartást követő – azaz korrupcióellenes programot alkalmazó – vállalatok képesek a viszszaélések jelentős visszaszorítására. Alexa Noémi, a TI magyarországi vezetője a tanulmány hazai bemutatóján elmondta, ma már számos vállalati stratégia létezik a korrupció visszaszorítására, s ezek bevezetése nem pénz, hanem hozzáállás kérdése.
Világhatalom adhat háttértámogatást Oroszországnak
