Korrupció gátolja a válság kezelését

Munkatársunktól
2009. 10. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dollármilliárdokban mérhető üzleti korrupció lassítja világszerte a válságból való kilábalást – állapította meg a Transparency International (TI) idei globális korrupciós jelentése.
A vizsgálat alapján nemcsak a korrupcióra, hanem korrupcióval kapcsolatos eljárások eredményeként kiszabott bírságra is nagyságrendekkel többet kellett költeniük világszerte a vállalatoknak. A TI szerint a tendencia okai között található az alkalmazottak romló közhangulata, illetve a fogyasztók és lehetséges üzleti partnerek közötti bizalomvesztés. A jelentés készítésekor a megkérdezett nemzetközi üzleti vezetők fele vélte úgy, hogy az üzleti korrupció legalább 10 százalékkal növelte vállalatának költségvetését. A korrupcióellenes szervezet az 1990 és 2005 közötti időszakot érintő kutatása szerint a 300 napvilágot látott nemzetközi kartell összesen több mint 300 milliárd dollárt vett ki jogtalanul a fogyasztók zsebéből. Vagyis a korrupció növekedésének legnagyobb vesztesei valójában a fogyasztók. – Az etikus vállalati magatartás elengedhetetlen feltétele a befektetésbiztonság, a kereskedelmi fellendülés és az üzleti stabilitás megteremtésének szegény és gazdag országokban egyaránt, különösen most, amikor történelmi jelentőségű válságból próbálunk kilábalni – fogalmazott Huguette Labelle, a TI elnöke.
A tanulmány alapján a korrupció leggyakrabban alkalmazott formái a vesztegetés, a piaci árkartellezés, illetve a befolyásolás, amelyből utóbbit a szervezet „kiemelt veszélyzónaként” említi. A jelentés szerint a lobbizás átlátható feltételeinek hiánya, a felügyelet gyengesége és hiányossága miatt bizonyos vállalatok és üzleti szektorok aránytalan és jogtalan befolyást nyernek az államigazgatás felett. A Standard & Poor’s 100-as toplistáján szereplő globális vezető vállalatok legalább harmada felügyelői bizottsági eljárást indított 2008-ban a politika közeli költéseinek kivizsgálására.
A borúlátó vizsgálat egyúttal arra is rámutat, hogy az etikus piaci magatartást követő – azaz korrupcióellenes programot alkalmazó – vállalatok képesek a viszszaélések jelentős visszaszorítására. Alexa Noémi, a TI magyarországi vezetője a tanulmány hazai bemutatóján elmondta, ma már számos vállalati stratégia létezik a korrupció visszaszorítására, s ezek bevezetése nem pénz, hanem hozzáállás kérdése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.