Telegraph.co.uk
Nyilvánvaló iróniája az európai politikának, hogy a kapitalizmus és a szabadpiac válsága közepette a jobbközép politika újjáéledt. Nicolas Sarkozy népszerűségnek örvend Franciaországban, David Cameron lesz minden bizonnyal a következő brit miniszterelnök, Angela Merkel kereszténydemokratái pedig jelentős választási győzelmet arattak – kezdi véleménycikkét a jobboldali brit napilapban Harry de Quetteville. A szerző ugyanakkor megjegyzi, Merkel nem saját érdemeinek köszönheti hatalmon maradását, hanem a szociáldemokraták megalázó vereségének, az SPD-től ugyanis rengeteg szavazatot kobzott el a Die Linke nevezetű szélsőbaloldali párt, felvetve a kérdést: melyik az igazi baloldali párt Németországban?
Süddeutsche Zeitung
A német napilap szerint a CDU az elmúlt négy évben mindenekelőtt a szociáldemokraták gyengeségéből profitált, s a CDU egyre inkább elhasználódik, a CSU Bajorországban ugyanúgy.
SPIEGELONLINE
A hírmagazin Új Németország című cikke elemzi a választások után Németországban kialakult politikai helyzetet. Angela Merkel kancellár marad, de ezért a CDU/CSU nagy árat fizetett. A 2005-ös eredményüket sem érték el, a fekete-sárga koalíciót Merkel az FDP eredményének köszönheti.
REUTERS
Angela Merkelék győzelme egyben azt jelenti, hogy az új jobbközép német koalíció átírhatja a szociáldemokratákkal kötött korábbi megállapodást, miszerint Berlin lemond az atomenergiáról, és 2020-ig fokozatosan bezárja a nukleáris erőműveket. Az atomerőműveket működtető cégek részvényei a CDU/CSU és az FDP győzelmének hírére emelkedni kezdtek.
HotNews.ro
Francois Mitterrand francia elnök és Mihail Gorbacsov szovjet államfő egy szocialista európai szövetség létrehozását tervezgette – nyilatkozta a román hírügynökségnek a Londonban élő Pavel Sztroilov. A kommunista rendszer ellenzőjeként ismert orosz kutató még egyetemistaként, titokban készített másolatokat a Gorbacsov Alapítvány dokumentumairól. Sztroilov elmondta: a terv értelmében Európa nyugati felének egyre inkább szocialista irányba kellett volna elmozdulnia, a keleti államok pedig egy moszkvai ellenőrzés alatt álló demokratikus folyamat részesei lettek volna.
Csal a nejed? Itt keresd! – az egész város azt találgatja, mit firkált a szegedi rém a járdára + fotók
