Nobel-díj az antibiotikumokért

Ada Jonat izraeli, Thomas Steitz amerikai és Venkatraman Ramakrishnan indiai születésű brit tudós megosztva kapja az idei kémiai Nobel-díjat a sejt fehérjeszintézisének központjai: a riboszómák szerkezetének feltérképezéséért. Munkásságuk új antibiotikumok kifejlesztését tette lehetővé.

MN-összeállítás
2009. 10. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az orvosi és a fizikai Nobel-díj után a kémiait is megosztva kapja az idén három tudós, a Svéd Királyi Tudományos Akadémia Stockholmban tegnap kihirdetett döntése szerint. Ada Jonat izraeli, Thomas Steitz amerikai és Venkatraman Ramakrishnan indiai születésű, amerikai állampolgárságú kutató a sejtek fehérjéit előállító riboszómák szerkezetének feltárásával érdemelte ki a tudományos élet legrangosabb kitüntetését. Az indokolás szerint a díjazottak eredményei hozzájárultak az életalkotó folyamatok megértéséhez, és új antibiotikumok kifejlesztését tették lehetővé – adta hírül a Reuters.
A riboszómák szerepe kulcsfontosságú az élő szervezetekben, azok fordítják le, majd a fehérjék termelésekor alkalmazzák a DNS-molekulákban tárolt információkat, s ellenőrzik az organizmusokban zajló vegyi folyamatokat. A három tudós érdeme, hogy minden elődjüknél többet sikerült kiderítenie a riboszómák felépítéséről és működéséről. Mindhárman az úgynevezett röntgendiffrakciós eljárással megalkották a riboszómák háromdimenziós modelljét, amelyben atomi szinten lehet nyomon követni azok működését. Az atomtérkép a Nobel-bizottság szerint lehetővé tette sok olyan ma használt antibiotikum megalkotását, amely úgy fejti ki gyógyító hatását, hogy megbénítja a baktériumok riboszómáinak működését. Az új antibiotikumok létrehozására irányuló kísérletekben ma is a most díjazott tudósok modelljét hasznosítják.
Ada Jonat az izraeli Weizmann Intézet, Venkatraman Ramakrishnan pedig a cambridge-i MRC Molekuláris Biológiai Laboratórium munkatársa. Thomas Steitz az amerikai Yale Egyetem kutatója. Ada Jonat a Nobel-díj 1901 óta tartó történetében a negyedik nő, akit a vegyészet tudományában elért eredményeiért a rangos kitüntetésben részesít a Svéd Királyi Tudományos Akadémia. A kémiai Nobel-díjat első ízben Marie Curie kapta meg 1911-ben, a rádium és a polónium felfedezéséért, a rádium fémállapotban való előállításáért, természetének és vegyületeinek vizsgálataiért. Leánya, Irene Joliot-Curie 1935-ben vehette át a díjat radioaktív izotópok létrehozásáért. Dorothy Crowfoot Hodgkin angol kutatót 1964-ben érte a megtiszteltetés, az indokolás szerint biológiailag fontos anyagok röntgenanalízissel végzett szerkezetmeghatározásáért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.