Megállapítható az elkészült igazságügyi szakértői vélemények, a lefoglalt tárgyi bizonyítékok alapján, a gyanúsítottak vallomásaitól függetlenül, hogy a bűncselekmény-sorozat kilenc helyszíne közül háromnál olyan nyomokat hagytak az elkövetők, amelyekkel a gyanúsítottak közül három személy DNS-profilja megegyezett – jelentette ki tegnap Petőfi Attila, a Nemzeti Nyomozó Iroda igazgatója a Rendőrségi Igazgatási Központban tartott ünnepélyes díjátadón. – A gyanúsítottak elfogása után tizenhat helyszínen tartottak házkutatást a rendőrök. Ennek eredményeként nyolc lőfegyvert foglaltak le, közülük háromról szakértői vizsgálatok kimutatták, hogy gyilkoltak vele – magyarázta az NNI igazgatója, aki elárulta, hogy a puskákat egy 2008. március 7-i besenyszögi rablásból szerezték be a feltételezett elkövetők. (A rablásról a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság korábban közölte az MTI-vel, hogy négy csuklyás férfi behatolt egy családi házba, és onnan különböző típusú vadászfegyvereket vitt el. A szoljon.hu internetes oldal pedig úgy tudta, hogy az álarcosok egy vadőr családjára törtek rá.) A gyilkosságsorozat gyanúsítottjaitól három személygépkocsit is lefoglalt a hatóság, amelyek közül egyet a gyilkosságok helyszínén használtak.
– A járművek beazonosítását az nehezítette, hogy az elkövetők a rendszámot meghamisították, ugyanis egy azonos típusú autó rendszámáról készítettek matricát és azt cserélgették – tette hozzá Petőfi, aki elmondta, a gyilkosságsorozat helyszínein lábnyomokat is rögzítettek a nyomozók, az eddig lefoglalt két mobiltelefonról pedig kiderült, hogy a gyilkosságsorozat két helyszínén is használták. A romagyilkosság-sorozat négy gyanúsítottja közül hármat több emberen elkövetett emberöléssel gyanúsít a hatóság, egy pedig a gyanú szerint az egyik helyszín közelébe vitte a támadókat. Újságírói kérdésre Petőfi Attila elmondta, hogy a gyanúsítottak közül hárman voltak katonák, egyikük pedig a határőrségnél is szolgált. Az NNI igazgatója elismerte azt is, hogy Cs. István gyanúsítottat a kislétai támadás előtt egy közúti ellenőrzésen igazoltatták, de hozzátette, csak később került a rendőrség látóterébe.
A rendőrség állítólag augusztus 11-én kapta az első olyan hiteles adatot, amely alapján tíz nappal később, a Perényi 1. nevű debreceni szórakozóhelyen lecsaphattak a gyilkosságsorozat feltételezett elkövetőire. Érdekes, hogy a HVG című hetilap a napokban arról cikkezett, hogy egy korábbi katona elszólása, „tudja, kik ölik a cigányokat”, jelentette az első információt a romagyilkosságok után nyomozó rendőrség számára. A díjátadón Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter a szintén megjutalmazott Jenei Áron rendőr százados előtt megállva így szólt: „Ennek a fiatalembernek az éleslátása és tehetsége döntő szerepet játszott abban, hogy felderítették a bűncselekmény-sorozatot.” A százados ezért speciális ajándékot is kapott.
Az ünnepségen Bajnai Gordon miniszterelnök elmondta: a tettesek romákat gyilkoltak, de mindannyiunkat, az egész köztársaság békéjét veszélyeztették. A kormányfő hangsúlyozta: bűn nem maradhat büntetlenül, ezt erősítette a bűncselekmény-sorozat sikeres nyomozása, vagyis hogy Magyarországon lehet bízni a rendőrségben, a jogállamban.
Zelenszkij mindenáron el akarja érni Ukrajna uniós tagságát
