Tállya és katolikus temploma

Ludwig Emil
2009. 10. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyár elején két hegyaljai település, Szerencs és Abaújszántó középkori templomainak ismertetésével köszöntünk el Zempléntől, most a közöttük félúton fekvő, ugyancsak híres helyre, Tállyára látogatunk el – épp jókor, szüret idején. A XIX. század végi vármegye-monográfia szerint „Tállya nagyközség a Hegyalján. 625 házat számlál, 3603 magyar lakosa közül a róm. kath. vallásúak vannak túlsúlyban. Saját postája van, távírója és vasútállomása Szerencs.” A XXI. század eleji adatok már csak 2200 lakosról szólnak, ami egyharmados népfogyatkozást jelent egy közben lepergett, úgymond „haladó” évszázad alatt.
A település históriája bővelkedik felívelő korszakokban. Már Tállya alapítása sem úgy történt az Árpád-korban, mint másutt. Az írásban először 1255-ben említett hely neve – Taille – ófrancia nyelven irtványt jelent, ami közelebbről vallon eredetű telepesekre utal, akik erdőirtás nyomán foghattak szőlőtermesztésbe. Az Óvár-dűlőben egykorvolt várát a helyi hagyomány szerint 1241-ben megostromolták a tatárok, valószínűbb azonban, hogy a kapásokat is behívó IV. Béla király parancsára épült. 1275-ben a község bordézsmáját András egri püspök átadta a helybéli káptalannak. Az 1300-as években az ónodi Czudar családé volt a vár és falu. Még 1407-ben is ez a család volt a birtokosa, 1411-ben azonban Zsigmond király erőszakkal elvette tőle, és átadta a Debrőieknek. 1550-ben Szapolyaiaké a tállyai vár és uradalom. Mohács után hosszú harc kezdődött a várbirtokért a bécsi udvar és a Szapolyai-örökösök között. Magyar oldalon a Serédyek, Mágócsyak, Alaghyak, Pálffyak, Dessewffyek, Esterházyak és Rákócziak küzdöttek Tállyáért, amelyet Habsburg Ferdinánd 1631-ben vásártartási, bormérési joggal és további kedvezményekkel is felruházott. 1647-ben Rákóczi György és hitvese, Lorántffy Zsuzsanna kapta királyi adományul. A következő évtizedek a vallási és függetlenségi küzdelmek jegyében teltek. 1708-ban Rákóczi Ferenc országos gyűlést tartott Tállyán, hajdúszabadságot adományozott a mezővárosnak. Bukása után a császári kincstár kebelezte be a fejedelem javait e településsel együtt.
A XVII. században kőfal vette körül a helységet. Ekkoriban készült hatalmas pincerendszere is, amelynek térképe szintén látható az idézett Borovszky-féle Zemplén-könyvben. A rajz csillagboltozatú termet, sziklába vájt föld alatti konyhát is megjelöl. 1810-ben Tállya 180 lakóháza mellett a városháza és levéltára a lángok martalékává lett, 1861-ben a város templomai szenvedtek kárt az újabb tűzvészben.
Templomai teszik látványossá a település képét. Az 1790 körül – főként német jövevényeknek – épült evangélikus templomban keresztelték meg a szomszédos Monokon született Kossuth Lajost; a dombháton álló, erkélyes tornyú református egyház barokk stílusban készült 1753-ban. Az 1330 tájáról származó Szent László titulusú plébániatemplom alaprajza és formája a XV. századi virágkort idézi tekintélyes gótikus szentélyével, támpilléres hajójával és nyugati harangtornyával. Az elpusztult csúcsíves boltozat és az ablakok magasságát mutatja, hogy két sorban is elférnek egymás fölött a sokszögű szentély 1720 után nyitott új ablakai. Épségben megmaradt a tágas, késő gótikus formájú, reneszánsz feliratos déli kapuzat. Négy pompás barokk-rokokó oltára közül a dunántúli Franz Anton Maulbertsch mester (1724–1796) által festett Szent Vencel-oltárképet a szüreti ünnepkor virágokkal és szőlőlevelekkel díszítik fel a hívek, hálából a termés feletti gondviselésért.
A templom mögött Bártfai Szabó Gyula, a járvány sújtotta hegyaljai szőlők doktora tiszteletére állítottak szoboremléket; a reneszánsz eredetű Szirmay-udvarház előtti téren Lavotta Jánosra (1764–1820), a magyar verbunkoszene – Tállyán nyugvó – mesterére emlékeztet egy öreg obeliszk. Az 1771-ben F. A. Hillebrandt által átépített, nemrég példásan restaurált kúriában berendezett Oroszlános borház és vendéglő egyike az ország legjobb kulináris intézményeinek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.