Ma kezdődik a Fővárosi Bíróságon az a kártérítési per, amelyet Vén István ’56-os szabadságharcos indított a Mol Nyrt. ellen. Vén tavaly nyáron nyújtott be perújítási kérelmet a Fővárosi Bírósághoz, amely ellen a Mol ellenkérelemmel élt, de a bíróság a mai napra mégis kitűzte a tárgyalást.
Amint arról lapunk többször beszámolt, Vén István 1993-ban azért vette meg a Békés megyei Gádoros mellett fekvő földeket, hogy az ott található földhőre és több száz bar nyomású termálvízre alapozva geotermikus erőművet és sólepárlót építsen. A beruházáshoz szükséges összeget több ezer ember kárpótlási jegyének értékesítésével teremtette elő, akiknek 90 napos határidőre százhúsz százalékos profitot ígért, miután megalapította az Első Magyar Geotermikus Villamos Erőmű Kft.-t.
Ígéretét viszont nem tudta teljesíteni, ezért 1995-ben csalás vádjával börtönbüntetésre ítélték, amit le is töltött. Vén István 1993-as árakon számolva a mai napig 720 millió forinttal tartozik ügyfeleinek.
A volt szabadságharcos korábban már beperelte a Molt, amit azonban elveszített. Mostani perújítási kérelmében arra hivatkozott, hogy 1993-ban a Mol megvételre felajánlotta neki a Gádoros közelében fekvő NSZ3-as termálkutat. Ugyanakkor azt is előadta, hogy az olajipari cég egy 2003-ban kelt levelében azt írta: a „szénhidrogén-termelésre meddőnek nyilvánított NSZ3-kút nem került be a cégünk apportlistájába”, vagyis az a magyar állam és a Kincstári Vagyonigazgatóság vagyonkezelésébe tartozott.
1981-ben Békés megyében a Mol jogelődje, az Országos Kőolaj- és Gázipari Tröszt próbafúrásokat végzett szénhidrogének után kutatva. Gádoroson a föld mélyéről fekete olaj helyett forró víz tört fel. A kutat lezárták, a bányaszolgalmi jog azonban megmaradt a földön, amelynek tulajdonosa előbb az állam, majd az 1990-es önkormányzati törvény értelmében Gádoros önkormányzata lett, tőlük vásárolta meg Vén István a területet erőmű-építési kötelezettséggel.
A gádorosi földek, ahol a több évtizede lezárt forrás található, mindössze 7,5 millió forintért keltek el tavaly egy árverésen a Mol bányaszolgalmi jogával terhelten. Vén István most több mint húszmilliárd forint kártérítést szeretne behajtani a Molon, és erőművének megvalósításáról sem mondott le.
Fejlövésszerű seb éktelenkedik Havas Henrik fején, elmondta, hogy szerezte
