Tovább küzd igazáért az ’56-os hős

Velkei Tamás
2009. 10. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma kezdődik a Fővárosi Bíróságon az a kártérítési per, amelyet Vén István ’56-os szabadságharcos indított a Mol Nyrt. ellen. Vén tavaly nyáron nyújtott be perújítási kérelmet a Fővárosi Bírósághoz, amely ellen a Mol ellenkérelemmel élt, de a bíróság a mai napra mégis kitűzte a tárgyalást.
Amint arról lapunk többször beszámolt, Vén István 1993-ban azért vette meg a Békés megyei Gádoros mellett fekvő földeket, hogy az ott található földhőre és több száz bar nyomású termálvízre alapozva geotermikus erőművet és sólepárlót építsen. A beruházáshoz szükséges összeget több ezer ember kárpótlási jegyének értékesítésével teremtette elő, akiknek 90 napos határidőre százhúsz százalékos profitot ígért, miután megalapította az Első Magyar Geotermikus Villamos Erőmű Kft.-t.
Ígéretét viszont nem tudta teljesíteni, ezért 1995-ben csalás vádjával börtönbüntetésre ítélték, amit le is töltött. Vén István 1993-as árakon számolva a mai napig 720 millió forinttal tartozik ügyfeleinek.
A volt szabadságharcos korábban már beperelte a Molt, amit azonban elveszített. Mostani perújítási kérelmében arra hivatkozott, hogy 1993-ban a Mol megvételre felajánlotta neki a Gádoros közelében fekvő NSZ3-as termálkutat. Ugyanakkor azt is előadta, hogy az olajipari cég egy 2003-ban kelt levelében azt írta: a „szénhidrogén-termelésre meddőnek nyilvánított NSZ3-kút nem került be a cégünk apportlistájába”, vagyis az a magyar állam és a Kincstári Vagyonigazgatóság vagyonkezelésébe tartozott.
1981-ben Békés megyében a Mol jogelődje, az Országos Kőolaj- és Gázipari Tröszt próbafúrásokat végzett szénhidrogének után kutatva. Gádoroson a föld mélyéről fekete olaj helyett forró víz tört fel. A kutat lezárták, a bányaszolgalmi jog azonban megmaradt a földön, amelynek tulajdonosa előbb az állam, majd az 1990-es önkormányzati törvény értelmében Gádoros önkormányzata lett, tőlük vásárolta meg Vén István a területet erőmű-építési kötelezettséggel.
A gádorosi földek, ahol a több évtizede lezárt forrás található, mindössze 7,5 millió forintért keltek el tavaly egy árverésen a Mol bányaszolgalmi jogával terhelten. Vén István most több mint húszmilliárd forint kártérítést szeretne behajtani a Molon, és erőművének megvalósításáról sem mondott le.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.