Ugyanazt a politikát folytatják a bankok, mint számos korábbi jegybankialapkamat-csökkentés után: a hitelek kamatait változatlanul magasan tartják, a betétek kamatait viszont az irányadó ráta mérséklése után azonnal lejjebb viszik – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tegnap közzétett adataiból. Az augusztusra vonatkozó számsorok szerint hiába enyhült a jegybanki szigor, a hitelekhez nem lehetett olcsóbban hozzáférni, sőt, bizonyos kölcsönök még drágultak is. A legrosszabb feltételekkel változatlanul a forintalapú áruhitelt lehetett megkapni: augusztusban az átlagos hitelköltség-mutató itt elérte a 35 százalékot. A forintalapú személyi kölcsönnél átlagosan 31,5 százalékos volt a ráta, a szabad felhasználású, ugyancsak forintalapú jelzáloghiteleknél pedig 17,3 százalékos mutatóval dolgoztak a hazai pénzintézetek. Az euróalapú kölcsönök felvételét szintén meg kell gondolni, a bankok itt is meglehetősen magas kamatok mellett folyósították a pénzeket. Az euróban mért személyi hiteleket például átlagosan 22,5 százalékos thm terhelte augusztusban, míg a szabad felhasználású jelzáloghiteleket csaknem 11 százalék. A svájcifrank-alapú hitelezés gyakorlatilag megszűnt, a kölcsönöket euró vagy forint alapon adták ki a bankok. A szabad felhasználású hiteleknél a kölcsönök 94 százaléka volt devizaalapú, a személyi hiteleknél ugyanakkor a forintalapú kölcsönök voltak népszerűbbek.
A lakossági megtakarításoknál azonnal léptek a pénzintézetek. A forintbetétek átlagos kamata augusztusban kilenc százalék alá, az euróbetéteké pedig négy százalék alá süllyedt.
Mindeközben az MNB tegnap a folyó fizetési mérleg friss adatait is publikálta. Az idei második negyedévre vonatkozó egyenleg 476 millió eurós többlettel zárt, ami jobb az előzetes várakozásoknál. A külföldi működő tőke ugyanakkor 408 millió euró értékben nettó kiáramlást mutatott, azaz rosszabb lett az előrejelzéseknél. A nemzetgazdaság nettó adósságállománya június végére elérte az 52,7 milliárd eurót, a GDP 54,2 százalékát. A bruttó adósság a fél év végén 101,3 milliárd eurót tett ki, 12,5 milliárd euróval többet, mint egy évvel korábban. A nemzetgazdaság teljes adóssága így a GDP 104 százalékának felel meg. Az államháztartás és a jegybank nettó adóssága 16 milliárd euróra, a bruttó adóssága pedig 44,1 milliárd euróra rúg. Elemzők arra számítanak, hogy a folyó fizetési mérleg az áfaemelés és az újabb megszorítások nyomán az év hátralévő részében javulást mutat.
Orbán keményen reagált Azahriah szavaira: Nem lehet így beszélni 2,3 millió emberről
