Nem állíthatjuk, hogy teljesen előzményektől mentesen, derült égből villámcsapásként érte Rátgébert Kalmanovics döntése. Az orosz bajnokságban az első két meccsét ugyan megnyerte a Szpartak – a Dinamo Kurszk ellen otthon 102-65-re, a Nagyezsda Orenburg ellen idegenben 78-66-ra –, ám mindkét találkozón a másodedző Pokey Chatman neve szerepelt a jegyzőkönyvben vezetőedzőként. Az október 20-i Szuperkupa-döntőn – a török Galatasarayt verte nagyon simán, 92-59-re a moszkvai „világválogatott” – ugyan Rátgéber meccselt, ám az Euroliga szerdai rajtja előtt jobbnak látta tisztázni a dolgot a tulajdonossal.
– Kalmanovics egyetlen észérvvel tudott előállni. Eszerint az orosz bajnokságban minden klubnak hét külföldi alkalmazottja lehet. Ebbe nemcsak a játékosok tartoznak bele, hanem a stábból mindenki, az edzőtől a gyúróig. Mivel az eddigi másodedző, Chatman amerikai, két helyet is elfoglaltunk a keretből. Mégis úgy érzem, ez csak ürügy, valójában a milliárdos üzletember szeszélyének lettem az áldozata.
Kérdésemre, hogy kinevezését vagy menesztését tartja meglepőbbnek, Rátgéber így felelt:
– Egyik sem ért váratlanul. Kalmanovics többször hívott, mielőtt megállapodtunk, korábban rendre én mondtam nemet. A búcsúra is fel voltam készülve, sejtettem, hogy nem töltöm ki a két évet Moszkvában. Igazából csak az időzítést nem értem. Ha a tulajdonos május harmincegyedikéig küld el, akkor azt minden következmény nélkül tehette volna meg, így viszont december végéig úgymond fizetett szabadságon vagyok. Kalmanovics ugyan felajánlotta, hogy a Brno ellen egyébként nélkülem is könnyedén megnyert mérkőzésen, valamint a jövő héten Szegeden még én üljek a kispadon, de a színházból nem kértem. A szegedi útnak így is örülök. A családommal, ha kapok repülőjegyet, már ma hazautazom Pécsre, a csomagjainkat viszont így el tudja hozni a csapat.
Idehaza Rátgéber neve összefonódott Péccsel, ám kizártnak tartja, hogy egyből visszakerüljön korábbi csapatához.
– Füzy Ákos és Zseljko Djokics nagyszerű munkát végez, szó sincs róla, hogy újra a felnőttcsapatnál dolgozzam – szögezte le a tréner. – Annál is inkább, mert az év végéig, amíg kapom a fizetést, csak a Szpartak engedélyével vállalhatnék munkát. Egyelőre csak arra vágyom, hogy hazaérkezzünk, s végre azokra a terveimre, például a pécsi kosárlabda-akadémiára, is lesz időm, amelyeket eddig kényszerből elhanyagoltam.
Rátgéber abba a találgatásba sem kívánt belemenni, miszerint el tudja-e képzelni, hogy másik magyar csapatnál legyen edző. Mostantól tengernyi időt tudna szentelni a válogatottnak, ám a szövetség nem hosszabbított vele szerződést. Utólag különösen úgy tűnik, hogy elhamarkodottan döntött az elnökség, de ez már egy másik történet, s nem is Rátgéberé.
Ő a sajátját úgy zárta: egy kaland véget ért, s egy újabb kezdődik. Meglátjuk, hol és mikor.

Lopott szavak, idegen gesztusok: hogyan értelmezzük Magyar Péter mondatait?