Apokaliptikus képet mutat Haiti

Huszonötezer holttestet szállítottak el eddig a földrengés sújtotta Haiti összedőlt településeinek utcáiról, de még mindig több tízezer lehet a temetetlen holttestek száma. Az országban több millió ember nélkülözi a legszükségesebb javakat is, a fővárosban ezrek csatáznak egymással a romok között élelem és hasznosítható holmik után kutatva. Mexikó kérésére ma összeül az ENSZ Biztonsági Tanácsa.

MN-összeállítás
2010. 01. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Segítő magyarok. Megérkezett Haitira a Magyar Református Szeretetszolgálat egészségügyi csapata – tájékoztatta a szervezet tegnap az MTI-t. A két orvosból és két ápolóból álló magyar csoport a port-au-prince-i repülőtéren segédkezik a sérültek ellátásában, s máris megmentették egy kisfiú életét. A Baptista Szeretetszolgálat mentőcsapata már megkezdte munkáját a Global Outreach klinikán. A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet partnerei pszichoszociális szakembereket küldenek a térségbe, hogy segítsenek az ott élőknek a trauma feldolgozásában. Víztisztító berendezést is eljuttatnak a helyszínre. A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet továbbra is várja a felajánlásokat az OTP 11705008-20464565 számlaszámra. Csekket a 06-1/205-3955-ös számon lehet kérni.


Újabb, ezúttal a Richter-skála szerint 4,5-es erősségű földmozgás okozott pánikot szombaton Haitin, ahol eddig a keddi földrengés mintegy 25 ezer halálos áldozatát szállították el. A főváros térségében még mindig több tízezer a temetetlen holttest, s nő a járványveszély.
A halottak száma a Vöröskereszt és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egybehangzó becslése szerint 40-50 ezer lehet, a haiti kormány azonban változatlanul százezer és kétszázezer közé teszi az elveszett életek számát. Valószínű, hogy ez a feltételezés jár közelebb az igazsághoz, mert a nemzetközi szervezetek elsősorban a fővárosban, Port-au-Prince-ben és környékén látottakból vontak le következtetéseket, az ország más részéből azonban mindeddig kevés információjuk volt a tönkrement telefonhálózat és a járhatatlanná váló utak miatt.
A BBC friss beszámolója szerint a természeti csapás annál is drámaibb következményekkel járt, mint amilyenekről eddig tudott a világ. A Port-au-Prince-től nyugatra fekvő Leogane városa apokaliptikus képet idéz, csaknem minden épülete összedőlt, s a földönfutóvá lett emberek tízezrei a közeli cukornádültetvényeken vagy a mocsaras mangroveerdőkben vertek tanyát. A régióba már eljutott katonák 20-30 ezer halottról beszélnek.
Az ENSZ adatai szerint a több mint 300 ezres lélekszámú Carrefour épületeinek a fele romba dőlt. Az országszerte fedél nélkül maradt emberek – akik közül mintegy 250 ezren meg is sérültek – mindenütt arcukra szorított zsebkendőkkel védekeznek a szálló por és az elviselhetetlen bűz ellen, s azt panaszolják, hogy napok óta nem jutnak sem élelemhez, sem vízhez, sem orvosi ellátáshoz, sem gyógyszerhez.
A fővárosból Carrefour városba vezető úton lángoló abroncsokból és holttestekből barikádot emeltek, azt követelve, hogy mielőbb szállítsák el az oszlásnak indult tetemeket. Port-au-Prince-ben a hét végén fosztogatók ezrei kutattak az üzletek romjai között, majd kővel, késsel, kalapáccsal vagy jégcsákánnyal estek egymásnak a megszerezhető élelemért vagy más javakért – írta a Reuters. A nemzetközi mentőakció lassúságára mutat az is, hogy kedd óta csak néhány túlélőt – köztük egy tizenhat hónapos csecsemőt – ástak ki a romok alól.
A segélyszállítmányok ugyan folyamatosan érkeznek az országba a világ minden részéből, de azok egyelőre nehezen jutnak el a rászoruló milliókhoz, akik közül legkevesebb 1,5 millió otthontalanná vált. A kaotikus állapotok miatt az erőfeszítéseket nehéz összehangolni, és a katasztrófa méretei miatt minden eddig felajánlott segítség is csüggesztően kevésnek látszik. René Préval haiti elnök szombaton azt kérte az adományozóktól, hogy működjenek együtt a haiti kormány által létrehozott koordinációs bizottságokkal, és a csomagokat – ahelyett, hogy egymással versengenek – igyekezzenek szervezetten szétosztani – írta az AP. Egyelőre azonban az egymás után érkező repülők közül sem mindegyiknek jut hely a landoláshoz, a távirati iroda beszámolója szerint Franciaország szombaton hivatalosan tiltakozott Washingtonnál amiatt, hogy a port-au-prince-i repülőteret működtető amerikai katonák nem engedtek leszállni egy francia repülő kórházat.
Szombaton Haitiba utazott Hillary Clinton amerikai külügyminiszter, aki már érkezése előtt újságíróknak azt mondta: az amerikai segítséget még inkább előmozdíthatná, ha a haiti parlament további hatáskörökkel hatalmazná fel a port-au-prince-i kormányt katasztrófahelyzetek esetére, az pedig ezen hatáskörök egy részét átruházná az Egyesült Államokra.
Barack Obama amerikai elnök szombaton a Fehér Házban két elődjének, George Bushnak és Bill Clintonnak a társaságában jelentette be: az Egyesült Államok történelmének egyik legnagyobb mentőműveletét hajtja végre a földrengés sújtotta Haitiban – tudatta a távirati iroda. A két volt elnök elfogadta Obama felkérését, hogy irányítsák annak az alapítványnak a tevékenységét, amely a természeti katasztrófa kárvallottjainak gyűjt adományokat.
Obama szerint a szigetország akár több éven át is folyamatos segítségre szorulhat. Mexikó szerint a példátlan katasztrófa szükségessé teszi az ENSZ fokozott szerepvállalását a karibi országban, ezért kezdeményezésére mára összehívták az ENSZ Biztonsági Tanácsát (BT) – jelentette be a mexikói külügyminisztérium. A BT-ülést Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár vezeti majd, aki tegnap a helyszínen tájékozódott. Abdoulaye Wade szenegáli elnök szerint lehetővé kellene tenni a haiti földrengés károsultjainak, a földönfutóvá vált nincsteleneknek, hogy visszatérjenek Afrikába – írta az MTI a dpa nyomán. A hír szerint az államfő javasolni fogja az Afrikai Uniónak, hogy fogadjon el ilyen értelmű határozatot. A szenegáli elnök szerint Afrikának kötelessége vendégszeretetét felajánlania, hiszen Haiti lakosságának nagy része afrikai származású, őseiket még rabszolgaként hurcolták el a kontinensről. A szenegáli kormány rendelkezésre bocsátja a területét, „akár egy teljes régiót is, attól függően, hányan jönnének Haitiről” – jelentette ki Mamadou Bemba Ndiaya szóvivő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.