Az olyan szintetikus drogok, mint a fentanil és a nitazének alapjaiban változtatják meg az illegális drogpiacot, és súlyos közegészségügyi válságot idéznek elő világszerte – közölte Téglásy Kristóf, a Drogkutató Intézet (DKI) stratégiai igazgatója, az ENSZ Nemzetközi Kábítószer-ellenőrzési Testülete 2024-es éves jelentésére hivatkozva. A szakember rámutatott: a jelentés szerint az olyan szintetikus drogok, mint a fentanil és a nitazének előállítása nem igényel nagy területeken termesztett növényeket, így gyártásuk olcsóbb és könnyebben hozzáférhető a bűnszervezeteknek. Ezek az anyagok rendkívül erősek, már kis mennyiségben is halálos túladagolást okozhatnak. gyors terjedésük pedig jelentős globális közegészségügyi fenyegetést jelent.

Drónokkal csempészik a kábítószert
A DKI emlékeztetett: a bűnözői csoportok folyamatosan új módszereket keresnek a hatóságok kijátszására. Kihasználják a jogi kiskapukat, új szintetikus vegyületeket fejlesztenek, mesterséges intelligenciát alkalmaznak alternatív vegyi anyagok azonosítására.
Az új csempészési módszerek, például drónok és postai küldemények megnehezítik ezeknek a drogoknak a felderítését.
Miközben a szintetikus drogok elárasztják az illegális piacokat, világszerte több millió ember – különösen az alacsony és közepes jövedelmű országokban – továbbra sem fér hozzá alapvető fájdalomcsillapító gyógyszerekhez. A jelentés kiemeli, hogy a morfium és a hozzá hasonló fájdalomcsillapítók továbbra is elérhetetlenek olyan régiókban, mint Afrika, Dél-Ázsia és Közép-Amerika, de nem kínálatszűkében, hanem a szabályozási korlátozások és a hozzáférés hiánya miatt.
A WHO jelentése szerint a leggazdagabb országok birtokolják a morfinalapú fájdalomcsillapítók kilencven százalékát, míg a világ legszegényebb ötven százaléka csupán ezek egy százalékát. Azonban a szintetikus drogok terjedése nemcsak a bűnözés és a közegészségügy területén jelent kihívást, hanem az alapvető gyógyszerekhez való hozzáférés egyenlőtlenségeit is felerősíti – ismertette a stratégiai igazgató.