Trump keményen nekiment a NATO-nak – Amerika kilép a szövetségből?

Donald Trump amerikai elnök egy régóta fennálló és korábban több amerikai elnök által is kifogásolt problémára hívja fel a figyelmet az eddigieknél határozottabb stílusban – mutatott rá a Magyar Nemzetnek Demkó Attila, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének programvezetője. A Trump által említett ötszázalékos védelmi költés inkább tárgyalási taktika, semmint realitás, azonban a NATO európai tagállamainak többet kell tenniük a saját védelmük érdekében.

2025. 05. 25. 18:57
A West Point katonai akadémia végzősei Fotó: LOKMAN VURAL ELIBOL Forrás: ANADOLU
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Donald Trump amerikai elnök sokadszorra is kifejezte elégedetlenségét a NATO-tagállamok költségvetési elkötelezettségével, illetve inkább annak hiányával kapcsolatban. Az amerikai elnök a West Point katonai akadémia végzősei előtt tartott beszédet, amelyben bejelentette, hogy hivatali ideje alatt ezermilliárd dollárt fordít az amerikai haderő fejlesztésére, ugyanakkor bírálta az előző adminisztráció politikáját és a NATO-t is. A legnagyobb gond, hogy a tagállamok egy része még a 2014-es vállalásokat sem teljesíti – mondta el lapunknak Demkó Attila, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének programvezetője. Ráadásul nem csupán a GDP két százalékának megfelelő védelmi kiadást vállalták a tagállamok, hanem azon belül a fejlesztés legalább húszszázalékos arányát is.

US President Donald Trump arrives to deliver the commencement address at the 2025 graduation ceremony at the US Military Academy West Point on May 24, 2025, in West Point, New York. (Photo by SAUL LOEB / AFP)
Donald Trump a West Point katonai akadémián mondott beszédében bírálta a NATO-t. Fotó: AFP

– Ezzel elsősorban Nyugat-Európában vannak problémák. A keleti szárnyon például Magyarország tavaly a második legtöbbet költött fejlesztésre Lengyelország után, a védelmi költségvetésnek majdnem ötven százaléka ment fejlesztésre, de vannak olyan országok, amelyek még húsz százalék alatt vannak – hívta fel a figyelmet.

Ennek ellenére Trump nem fog kilépni a NATO-ból

– vélekedett a szakértő. Trump egyszerűen nagyobb költségvetési elköteleződést akar, hogy Európa nagyobb részt vállaljon a saját védelméből. A GDP öt százalékára nem fog felmenni a kötelező szint, de lehet például 2,5 vagy három százalék – magyarázta, hozzátéve, hogy Trump emellett azt is szeretné, ha Európa több amerikai fegyvert venne. – Teljesen racionális az, amit Donald Trump mond, hogy Európa évtizedek óta az amerikai védőernyő alatt él. Jöjjön ki a védőernyő alól, fizessen a saját védelméért, ne Amerikával fizettesse meg – fogalmazott Demkó Attila.

Ezt ráadásul nem Trump vetette fel először, hanem amerikai elnökök hosszú sora mondta már el. 

Évtizedek óta probléma, hogy a hidegháború után Európa markánsan leépítette a védelmét, operetthadseregek jöttek létre. Vannak olyan országok, ahol több a minisztériumi alkalmazott és egyéb civil alkalmazott, mint a valódi harcoló alakulat

– emlékeztetett.

– Korábban már a második Bush-adminisztráció, az Obama-adminisztráció és Biden maga is mondta, hogy ez így kevés lesz. Trump csupán élesebben, sarkosabban fogalmaz – mondta Demkó Attila. Az általa most emlegetett öt százalék gazdasági szempontból a legtöbb ország számára nem reális, azonban Trump nyilatkozatai sokszor legalább annyira szólnak a saját szavazóinak, mint a NATO-tagállamoknak – húzta alá. – Ha végül 2,5 vagy három százalék lesz az eredmény, az Egyesült Államok akkor is elérte igazából a célját – tette hozzá a szakértő.

Maga a GDP-arányos védelmi költés egyébként is csak az egyik elem. Nemcsak a százalékokról van szó, hanem a fejlesztésről, a kiképzésről, a logisztikáról, hiszen rengeteg dolgot kell hozzátenni az európai haderőkhöz, hogy hatékonyak és háborúra alkalmasak legyenek

– emelte ki.

 

Trump diplomáciai nyomásgyakorlással elérheti a céljait

Ami az esetleges kényszerítő eszközöket illeti a „renitensek” ellen, a NATO-ban ilyen nem igazán áll rendelkezésre. Kritizálni lehet az adott tagállamot az éves csúcstalálkozók alkalmával, de szankciókat alkalmazni egy tagállam ellen nem – hangsúlyozta Demkó Attila. 

Trump ellenben dönthet úgy, hogy csapatokat von ki Európából vagy diplomáciai nyomásgyakorlással igyekszik rávenni a tagállamokat a kötelezettségeik teljesítésére.

– Akik elhanyagolják a saját védelmüket, mindenki védelmét hanyagolják el – figyelmeztetett a szakértő.

Természetesen a NATO-tagállamok helyzete is különböző egyrészt gazdasági teljesítőképesség, másrészt az elhelyezkedésük szempontjából. Észtország vagy Lengyelország nyilván többet fog költeni a védelmére, mint például Portugália – mutatott rá. A kétszázalékos határ elérésére, ezen belül a fejlesztési kiadások növelésére viszont mindenki képes – tette hozzá.

Az első és legfontosabb dolog az kéne, hogy legyen, hogy Európa rájöjjön, hogy a világ biztonságának csak egy eleme Európa biztonsága. Nagyképűen azt gondoljuk még mindig, hogy mi vagyunk a világ, miközben nem

 – hívta fel a figyelmet Demkó Attila.

 

Borítókép: A West Point katonai akadémia végzősei (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.