Mikor jön el az ideje, hogy a USAID és a hasonló szervezetek a Tartományi Újjáépítő Csoport (PRT) katonai fedezete nélkül tudjanak dolgozni Baglánban?
– Már most katonai segítség nélkül végezzük munkáink túlnyomó részét. Magunkban is autózhatunk. Van egy helyi illetőségű helyettesem, és vele együtt, páncélozott autóval közlekedünk. Ugyanakkor biztonsági okokból a magyar PRT táborában, Camp Pannoniában lakom, ott van az irodám. Hogy mikor lesz a tartomány annyira stabil, hogy mondjuk saját házat vehessünk ott, hát erre nehéz lenne választ adni.
– Baglán tartományt a biztonságosabbak közé sorolják, de az elmúlt években számos súlyos incidensre, merényletre került sor ott. Hogyan jellemezné a biztonsági helyzetet?
– Igaz, hogy az egyik legbiztonságosabb tartományként tartják számon, de vannak instabil körzetek. A jó hír az, hogy ezek kiterjedése nem változik, s elszigetelt jelenségekről van szó, amelyek nem terjednek át a tartomány többi részére. Ezeken a területeken azonban sajnálatos módon az általános választások óta rosszabb lett a helyzet, vagy legalábbis reményeinkkel szemben nem javult. A választási kampány idején, körülbelül július közepén tudtam utoljára a helyettesemmel Baglán város körzetébe hajtani, amely a konfliktusok, incidensek egyik fókuszpontja.
– Mennyire sikeresek a segélyprogramok? A hírek sokszor szólnak arról, hogy iskolákat és más létesítményeket építenek, amelyeket néhány hétig, hónapig használnak, azután elhagyják azokat.
– Baglán tartomány nagyon különleges abból a szempontból, hogy sok lehetőséget biztosít a fejlesztési programok számára, és nem csak az infrastruktúra terén. Van akkora stabilitás és a helyi kormányzat képes arra, hogy foglalkozzon a kormányzással és a gazdasági prosperitással, vagy lehetőségeket biztosítson a fiatalok számára. A katonai-civil kapcsolatokért felelős, úgynevezett CIMIC-es magyar kollégáimat dicsérve megemlíteném, hogy a menetrendszerű májusi árvizek megrongálta csatornát sikeresen kijavítottuk. Ők képesek ilyen gyors beavatkozásra, szemben a USAID-del, amely inkább a hosszú távú feladatokra koncentrál. A bagláni egyetemen fut 60 fős gyakornoki programunk, amely az agrár szakirányú tanulmányokat kellő üzleti tananyaggal is kiegészíti, hogy a hallgatók a jövőben sikeresebben kereshessenek munkát maguknak.
– Több konferencián is elhangzik, hogy a segélyezés egyik súlyos problémája a duplikáció, a különböző országok és segélyszervezetek ugyanazt kínálják. Hogy koordinálják a különböző erőfeszítéseket?
– Baglánban meglehetősen természetesen zajlik az együttműködés. A jelenlevő kevés szereplőnek nincs más választása, mint hogy folyamatosan egyeztessen a felesleges átfedések elkerülésére. Az afgán hivatalnokok eléggé ravaszak, így egyenként keresnek meg bennünket az igényeikkel. Ez az ő szempontjukból teljesen érthető, mi azonban tudatában vagyunk ennek. Napi szinten hivatalosan és informálisan is beszélünk, hogy az ilyen incidenseket elkerülhessük.
Provokáció. Nincs kizárva, hogy az al-Kaida különféle akciókkal újabb háborút akar kiprovokálni India és Pakisztán között – mondta Robert Gates Újdelhiben. Az amerikai védelmi miniszter kiemelte, hogy két évvel ezelőtt, a mumbai terrortámadásokat követően India önmérsékletet mutatott, de elveszítheti türelmét, ha egy ilyen támadás megismétlődik.

Súlyos galandféreg-fertőzés terjed Magyarországon