Kéjgáz

Számos tudományos szakterületnek van divatos médiaarca. A genetikus többnyire Czeizel Endre, a meteorológus Aigner Szilárd, a pszichiáter Csernus Imre, az esztéta Réz András, a toxikológus pedig Zacher Gábor. A Péterfy Sándor Utcai Kórház főorvosával irodájában beszélgettünk.

Balavány György
2010. 01. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szereti a nyilvánosságot?
– Nem zavar, és az időmbe belefér, hogy olykor nyilatkozzam. Soha nem futottam a lehetőség után, mindig a sajtó munkatársai keresnek fel, talán mert érthetően beszélek. Fontos dolgokat van alkalmam így elmondani. Ha például sikerül elérnem, hogy Teri néni szerezzen be szén-monoxid-detektort, Jóska bácsi ne szedjen le minden gombát az erdőben, és Juliska ne tartson üdítősflakonban sósavat, már segítettem.
– Azért az önmagában is sokat elmond rólunk, hogy gyakran kérdezzük a toxikológust. Mérgezett társadalom a miénk?
– A toxikológiai osztályon ezerhatszáz drogtúladagolással találkozunk évente. Ez a szám tizenöt évvel ezelőtt még csak ötven volt. Az ellátandók száma is fokozatosan emelkedik, tavaly nyolcezer-ötszáz volt, az idén tízezerre ugrott. Ugyanis az öngyilkosság gyakoribb, és egyre többen nyúlnak drogokhoz.
– Vajon miért?
– Részint a válság okozta kilátástalanságérzet miatt. Ha csak a saját környezetemben körülnézek: az egyetemre kerülő fiatalok még nem tudják, hol fognak elhelyezkedni, a végzős orvostanhallgatók ötven százaléka külföldre kacsingat. Egyébként pedig Magyarországon hárommillióan élnek a hajléktalanság határán, ami azt jelenti, hogy van hol álomra hajtani a fejüket, de nem tudják, hogy meddig lesz így. A politikai üzenetekből az rajzolódik ki, hogy lesz valamikor valamiféle kiút, de az itt és most jelentkező, égető problémákra nincs megoldás. Látom továbbá a fiataloknál a tekintélyválságot, a tisztelet válságát, a példaképek elveszítését…
– Hogyan függ össze mindez a szerhasználattal?
– Ha az ember dolgozik, és van célja a tevékenységének, rengeteg energiát és időt hajlandó áldozni arra, hogy eljusson a megelégedettség, a siker élményéig. Viszont elszívni egy marihuánás cigarettát, vagy bevágni egy felest: a megkönnyebbülés ilyen módjai nem kívánnak különösebb erőfeszítést. Az olyan helyzetbe került társadalmakban, mint a miénk, fokozódik a könnyű örömszerzés kísértése. Persze nem csak az a kérdés, hogy van-e az embernek munkája, lakása, pénze. Nem mindegy az sem, hogy a munkahelyén milyen légkör övezi. Itt a kórházban nagyon összetartó a közösség, enélkül nem is tudnánk jó munkát végezni. Persze lehet az embernek jó munkahelye, de ha otthon csak néz maga elé az üres szobában, egy idő után könnyebben megtalálhatja a könnyű örömszerzés valamilyen módját…
– Tehát a közösség a megoldás?
– Csak azt állítom, hogy egyedül nehezebb. De ez nem azt jelenti, hogy az egyedül élő emberek végül a toxikológián kötnek ki. Egyébként pedig az sem mindegy, milyen családról beszélünk, hiszen családban is lehet valaki végtelenül magányos. Ma egy szülő-gyermek kapcsolat átlagosan napi hét percre korlátozódik. Mit lehet megbeszélni hét perc alatt? Semmit. Általánosan elmondható, hogy a közösségi színterekből hiányzik az igazi együttlét.
– Milyen az igazi együttlét?
– Hát nem olyan, hogy leülünk a tévé elé, és egymással párhuzamosan a képernyőt bámuljuk, hanem mondjuk olyan, hogy együtt vacsorázunk. Nem érdekel, hogy meddig tart, kikapcsoljuk közben azt a rohadt telefont, és beszélgetünk. A feleségemmel legalább egy órát beszélgetek naponta. Ha ezek a fogódzók elvesznek, jönnek a látszatmegoldások.
– Ha rendben vannak a kapcsolataink, nem válhatunk semmilyen szenvedély rabjaivá?
– Ezt sem mondanám. Magam például masszív munkaalkoholista vagyok. Márpedig a szenvedély mindig értékrend-átalakulással jár. De ilyen esetben óriási segítséget jelent a külső kontroll. A munkafüggőségem azért nem teszi tönkre az életemet és a családom életét, mert van valaki, nevezetesen a feleségem, akinek engedem, hogy kontrolláljon. Most hétvégén nem jövök be dolgozni, mert az asszony szólt emiatt, és beláttam, hogy igaza van. Kell valaki, aki beleszól olykor az életünkbe, akinek adunk a véleményére, aki fontos nekünk, akinek fontosak vagyunk. Ez segít, hogy az értékrendünk újra helyreálljon.
– Milyen életkorú fiatalok kerülnek ide drogtúladagolással?
– Előfordulnak tizenkét év körüli gyerekek is, akik többnyire nem függők, csak kipróbáltak valamit, és rosszul lettek tőle. Sok köztük a nevelőintézeti gyerek; ott a nagyok adják a kicsik kezébe a drogot. A közösségnek mindig van erkölcsi elvárása velünk szemben, amelyhez tartanunk kell magunkat, ha nem akarunk a közösségen kívülre kerülni. Ez az elvárás lehet negatív vagy pozitív. Vannak iskolák, ahol a jobb tanulóknak beszólnak a többiek, hogy „gáz ennyire pedálozni”. De vannak iskolák, amelyekben sikk tanulni, és az a ciki, ha valaki lemarad. Az iskolában nagy a felelősség az idősebb gyerekeken, mert ugyebár nem a nagyok figyelik a kicsiket, hanem fordítva. Ha az iskola menő arcai, a nagyfiúk kilógnak a szünetben egy spangliért, és beállva jönnek vissza, ez könnyebben válik normává.
– Nem lehet, hogy ma már sok gyerek olyan családban nő fel, ahol apuka és anyuka megsodor egy-egy marihuánás cigarettát?
– Az italozást láthatják otthoni mintaként a gyerekek, vannak másod-harmad generációs alkoholisták is. De hogy ez ugyanígy legyen a drogfogyasztás tekintetében Magyarországon, ahhoz még el kell telnie vagy tíz évnek. Ausztráliában már a hatvanöt–hetven éves emberek is füveznek, ott a lakosság tizenhat százaléka használja a szert rendszeresen. Az Egyesült Államokban ez az arány tíz százalék.
– Mit gondol a könnyű drogok legalizációjáról?
– Nincsenek könnyű drogok, mindegyik toxikus, és a marihuánára is nagyon rá lehet szokni. Szerintem a megengedő politika nem jó, de a túl szigorú sem. Ha a gyerek kipróbál egy anyagot, nagyon nagy ostobaság lenne ezért lecsukni. De nem hiszem, hogy mostanában bárki drogokat akarna legalizálni, a politikusok mással vannak elfoglalva. Mindenesetre egy demokratikus társadalomba bele kell férnie, hogy lehessen az utcán ordítozva követelni a marihuána szabad terjesztését. Ahogy szerintem maoista és vagy újfasiszta is lehet valaki egy demokratikus országban, ha úgy tartja kedve. A normavesztést, a gyökértelenséget, a közösségnélküliséget ugyanis nem lehet megszüntetni a büntető törvénykönyvvel. Mindig fontos, hogy mit üzen a politikai vezetés az embereknek a törvényekkel, de az az igazság, hogy ha tiltják a füvet, attól nem fognak kevesebben szívni.
– Melyek a divatos szerek manapság?
– Nagyon népszerű a „vissza a természethez” szemlélet. Hódítanak a természetes alapanyagú drogok, sokan fogyasztanak hallucinogén gombákat vagy látnokzsályát. Ez utóbbit, a Salvia divinorumot mazatek indiánok használták eredetileg a szertartásaikhoz, s nálunk is legálisan kapható. Sokan interneten rendelik meg, és sajátos közösségek szerveződnek a fogyasztására. Teljesen kiszámíthatatlan hallucinációkat okoz. A pácienseink többnyire pánikrohammal kerülnek ide, mert a szer hatására szörnyű világba kerültek, ahonnan nem tudtak kiszabadulni. Egyikük csak ment lefelé egy végtelen lépcsőn, és nem tudott megállni. Az is előfordul, hogy olyan tulajdonságokkal véli felvértezni magát a fogyasztó, amelyekkel valójában nem rendelkezik: volt, aki meg akarta állítani puszta kézzel a Rákóczi út autóforgalmát. A szintetikus anyagok kedvelői közt divat a „rush”, ami egy kis üvegcsében, bútortisztítóként kapható. Ezt inhalálják. Sokan a habpatronból kiszívják az úgynevezett kéjgázt, néhányan meg is halnak emiatt, mert oxigénhiány léphet fel. Vannak, akik öngyújtótöltőből szívják a butángázt. Kelendő az aceton, a sebbenzin, a cipőpaszta, sőt a vécéillatosító is.
– Az, hogy a fiatalok milyen zenét hallgatnak, milyen sztárokat kedvelnek, összefügg a szerfogyasztásukkal?
– A zenei szubkultúrákhoz gyakran kapcsolódik jellegzetes szerfogyasztás. A reggae-muzsika körül egyértelműen marihuánás kultúra alakult ki, de ez már a múlté. A klasszikus rockzene vagy a hard rock rajongói inkább sörözős társaságok voltak, a Pink Floyd viszont összekapcsolódott az LSD-vel. Ma az úgynevezett rave-bulikon stimuláns jellegű szereket használnak a fiatalok. A goa műfaj kedvelői hallucinogéneket szednek. Persze az említett zenéket számosan kedvelik olyanok is, akik nem fogyasztanak drogot, s léteznek e szempontból semleges zenék is. Viszont ha ránézünk Amy Whitehouse-ra, aki tipikus mai sztár, és igazán jó a zenéje, nem feltétlenül választanánk el a szerhasználattól az általa nyújtott produkciót. Az is elképzelhető, hogy épp a drog hatására tud ilyen zenét létrehozni. Ez igaz volt Jimi Hendrixre vagy a The Doorsra is annak idején. Sokan belepusztulnak ebbe, de vannak nagy kigyógyulók is, mint Eric Clapton vagy Sinéad O’ Connor. Tavaly karácsonyra jelent meg a Mötley Crüe basszusgitárosának Heroinnaplók című könyve, amely pokoljárásának történetét írja le…
– Nemcsak ifjúsági szubkultúrákban léteznek szerfüggő bálványok. A magyar művészet fénykorát, a századfordulót követő évtizedeket olyan személyiségek határozták meg, mint a kokainista Kosztolányi, a morfinista Csáth, az ópiumszívó Gulácsy, a részeges Ady. A francia avantgárd szinte az abszintfogyasztásból nőtt ki, aminek rengeteg áldozata volt.
– No persze, de ezek akkor még úri huncutságok voltak. Nem a társadalom átlagos polgárai szipákoltak kokaint a szalonokban, hanem a felső bohém réteg, a szellemi arisztokraták. S mivel még nem igazán volt bulvár, a közönséget elsősorban az alkotók művészete érdekelte, nem pedig az életvitelük. Az abszintot sem a paraszt itta, nem is a gyári munkás, hanem a városi éjszakai mulatók közönsége.
– Mióta általános a szerfogyasztás Magyarországon?
– Egyértelműen a rendszerváltozás óta. Annak idején az Esti Hírlap utolsó oldala volt a szocialista bulvár, ott lehetett olvasni olykor morfinistákról. De ez nem okozott társadalmi, gazdasági, népegészségügyi problémát. Az erőszakszervezet, a rendőrség kezelte a devianciákat. Hallottunk a „nagyfa”-galeriről, még könyv is készült róla: Csörsz István zseniális szociográfiája, a Sírig tartsd a pofád! A csavargó, szipuzó életmód jól körülhatárolt, szűk szubkultúrában volt jelen; a rendőrök időnként begyűjtötték és megverték őket, ennyi. Miről is hallottunk úttörő korunkban? Züllött imperializmusról, Coca-Cola-mámorban fetrengő amerikai fiatalokról. Hatodikos koromban, 1972-ben ittam életem első kóláját, Bécsből hozta az egyik osztálytársam apja. Egy üvegre voltunk hatan, megittuk, vártuk a mámort. Rendkívül csalódottak voltunk, hogy elmaradt.
– Fogyasztott valaha drogot?
– Nem. Viszont meglehetősen berúgtam egyszer az építőtáborban. Egyébként pipázom, és csokoládéfüggő vagyok, ami csak azért nem látszik rajtam, mert edzésfüggő is vagyok; ha egy héten négyszer nem megyek futni, hogy a megfelelő mennyiségű endorfin elárassza az agyamat, elvonási tüneteim lesznek. Tízmillió függő országa vagyunk, mindannyian függünk dolgoktól. De nem minden függés rossz. Ugyanakkor keskeny a határ a szenvedélyszerű viselkedés és a szenvedélybetegség között; az utóbbit gyógyítani kell. Az ember függhet egy másik embertől is. Alig várom, hogy találkozzam vele, s ha nem látom egy darabig, hiányzik – ez bizonyos szintig nem baj. De amikor nem tudok döntéseket hozni nélküle, amikor róla szól az életem, és ez már neki is az agyára megy, az kóros. A határokon könnyű átcsúszni. Néha jólesik egy kis ital, mert oldja a feszültséget, aztán mindennap jólesik egy kis ital, mert oldja a feszültséget, aztán mindennap egyre több kis ital esik jól, és a végén nem tudom abbahagyni.
– A betegeinek ilyen történeteik vannak?
– Némelyiknek igen.
– Hogyan telnek az év végi ünnepek a toxikológián?
– Sokan azt hiszik, karácsonykor több az öngyilkos. Mi nem ezt tapasztaljuk, talán azért, mert sokan elmondják a nyilvánosság előtt, amit én is el szeretnék mondani: legalább ebben a pár napban figyeljünk jobban egymásra! Tessék felhívni a huszonhetedik unokatesót, akit otthagyott a felesége. Tessék becsöngetni a szomszéd nénihez egy tál süteménnyel. Forduljunk valaki felé egy jókívánsággal; ha körülnézünk, biztosan találunk olyat, akinek ez fontos. Apró dolgok, de életet menthetnek, és sokan megteszik ezeket a gesztusokat. Így aztán a karácsonyi ügyeletek békések, ellentétben a szilveszterivel. Szilveszterkor mindenki nagyon jól akarja érezni magát, átszakadnak a gátak. A forgalmunk megduplázódik. Szilveszterkor sokan hiszik, hogy most mindent szabad, most mindent kibírnak. Elképesztő, hogy mit, mennyit képesek az emberek bevenni, belőni, felszívni, meginni – és mivel. Kár, hogy nem minden esetben tudunk segíteni rajtuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.