Közel hetven romániai zöldszervezet, közöttük számos erdélyi magyar egyesület foglalt állást Kolozsváron a Verespatakra tervezett színesfémbánya megnyitása, valamint bukaresti közméltóságoknak a projekt kapcsán tett nyilatkozatai ellen. A civilek azért tartották fontosnak az újabb közös kiállást a Fehér megyei település megmentéséért, mert a romániai politikusok legújabb állásfoglalásaiból azt szűrték le, hogy hamarosan zöld jelzést kap a Rosia Montana Gold Corporation kanadai–román vegyesvállalat bányaterve. A szervezetek elsősorban azt kifogásolják, hogy a decemberben hivatalba lépett, a román demokrata-liberálisok és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség alkotta kormány programjába emelte a 330 tonna arany és 1600 tonna ezüst kibányászását célzó projekt újraértékelését. Szerintük jogi szempontból értelmezhetetlen az újraértékelés szándéka mindaddig, amíg a bányaterv kivizsgálása folyamatban van. Hangsúlyozzák ugyanakkor, hogy az Erdélyi-érchegységbe tervezett színesfémbánya esetében „magánérdekű üzleti vállalkozásról”, és nem közhasznú projektről, állami érdekről van szó, hiszen a kanadai Gabriel Resources 80, a román állam pedig 20 százalékos arányban tulajdonosa az RMGC-nek.
Kovács Zoltán Csongor, a Zöld Erdély Egyesület elnöke elmondta, Traian Basescu államfő magatartása is nyugtalanítja őket, az elnök ugyanis az év elején bejelentette: Verespatak ügyében a nemzetbiztonsági kérdésekben illetékes Legfelsőbb Védelmi Tanács fog dönteni. „A tervnek a hatályos törvényekben világosan rögzített hatásvizsgálati eljárást és döntéshozatali folyamatot kell követnie, ekképpen elfogadhatatlan, hogy a védelmi testület beleszóljon az értékelési és döntési folyamatba, hisz a bányaprojektnek semmi köze az állambiztonsághoz és a honvédelemhez” – nyilatkozta Kovács, aki szerint Adriean Videanu gazdasági miniszternek a színesfémbánya megvalósítása mellett érvelő nyilatkozatai nyilvánvaló nyomásgyakorlásnak számítanak. Bukaresti civil szervezetek egyébként már korábban bejelentették: az Európai Unióhoz fordulnak panasszal, ha a hatóságok a szaktárcák „feje fölött” készülnek dönteni.
A zöldszervezetek elmarasztalták Borbély Lászlót, a román kormány környezetvédelmi miniszterét is, kifogásolva, hogy a tárcavezető a napokban megbeszélést folytatott az RMGC képviselőivel, holott elődje, az ugyancsak RMDSZ-es Korodi Attila 2007-ben felfüggesztette a környezeti hatásvizsgálati eljárást, azaz a projekt engedélyezési folyamatát. Borbély döntése nyomán a projektet különleges vizsgálóbizottság fogja monitorozni, a tárcavezető pedig leszögezte: addig nem hagyja jóvá az aranykitermelés megkezdését, amíg meg nem győződik arról, hogy az alkalmazott technológia nem szennyezi a környezetet.
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját