A Szent István által 1009-ben alapított Visegrád ezeréves évfordulójára jelent meg a kolozsvári székhelyű Projectograf Kiadó Kincses képeskönyv sorozatában a dunakanyari településről és környékéről szóló, szín- és formavilágában, rajzaiban, régészeti és történelmi ismeretanyag tekintetében igényes kötet elsősorban nagyobbacska, már önállóan olvasó, a történelem iránt érdeklődő gyerekek számára. Igaz, valószínűleg ma kevés olyan felnőtt akad Magyarországon, aki mindazt tudja Visegrádról, ami a képeskönyvben szerepel, hiszen a szerzők igyekeztek a legújabb régészeti kutatások eredményeit is közreadni, de foglalkoznak például a visegrádi palota és benne a Herkules-kút felújításával is.
Besorakoztatják a római kortól a népvándorlás, az Árpádok, Károly Róbert, Zsigmond király, Mátyás király korán át mesélt történelem sorába a vízlépcső történetét, millenniumi ünnepségeket és a várjátékok korát, vagyis a mi jelenünket.
Választ kapunk arra is, hogyan, és miért néptelenedett el a visegrádi vár, hogyan felejtődött el Mátyás király palotája, miért gondolták sokan a fényes korszak után betelepített helybéliek közül, hogy csak legenda. A könyv hangulatát belengi az a sajátos állapot, ami a visegrádiakra, de biztosan a kolozsváriakra is jellemző: a kutatások, feltárások, felújítások folyamatosan zajlanak, minden évben várjátékokat rendeznek, így az ott élők mindig egy kicsit a múltban, a történelemben is élnek. Az sem ritka, hogy valaki színpompás középkori lovagi öltözetben pattan ki egy Suzukiból. Az ugyanis a munkaruhája.
A Kincses Képeskönyv sorozat első, 2007-ben megjelent darabja egyébként a marosvásárhelyi nemzetközi könyvvásáron a Szép Könyv verseny fődíját nyerte el.
(Kincses Képeskönyv Visegrád, Projectograph, 2009, 2990 Ft.)

Elképesztő, mit tett egy nyugdíjas egy vasúti átjárónál – videó