Megugrottak a magyar árak

Nem igazodnak a legfrissebb inflációs adatok a kormányzati kommunikációhoz: tavaly decemberben 5,6 százalékkal emelkedtek az árak hazánkban, így az idősek mindennapjait érintő elvonások idén legalább hat százalékkal rövidítik meg a nyugdíjasokat. Az adóemelések és a hatósági áremelések miatt felpörgő infláció az egész Európai Unióban nálunk a legmagasabb annak ellenére, hogy a lakosság már tavaly erőteljesen visszafogta kiadásait.

Szabó Anna
2010. 01. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyugdíjasokat érinti a legsúlyosabban a bolti árak elszabadulása és a rezsiköltségek két számjegyű emelkedése, mivel a többi kormányzati megszorítással és a hatósági áremelésekkel még a nyugdíj minimális emelése ellenére is több mint hat százalékkal ér kevesebbet, mint egy évvel ezelőtt. A lakhatáshoz nélkülözhetetlen háztartási energia, a vízdíj, a szemétszállítás, a csatornadíj ugyanis 8–15 százalékkal nőtt, amely a társasházban élők közös költségét is drasztikusan emeli. A helyzetet tovább rontja, hogy az időseket viseli meg a legnagyobb mértékben a gyógyszerek és az alapvető élelmiszerek árának elszabadulása.
A jórészt az adóemeléseknek köszönhető infláció már hónapok óta Magyarországon a legmagasabb az EU mind a 27 tagországa közül: miközben nálunk decemberben 5,6 százalékkal többe került az élet, mint 2008-ban, az uniós átlag mindössze egyetlen százalékpontos emelkedést mutatott.

*

Az áremelkedéseknek ráadásul még nincs is vége, a tavalyi és idei kormányzati megszorító intézkedések, s főként a 19 százalékos üzemanyag-drágulás a lakossági vásárlások erőteljes megcsappanását túlszárnyalva éreztetik hatásukat. Hazai és nemzetközi elemzők véleménye szerint csak az előttünk álló hónapban tetőzhet az infláció, amely a KSH adatai szerint elsősorban a hatósági árak miatt kúszott fel. Az Eurostat kimutatásai pedig arra világítanak rá, hogy hazánk bizonyos árucikkek drágulása terén teljesen elszakadt Európától: míg az euróövezetben mindössze 0,1 százalékos változással lényegében stagnáltak az üzemanyagárak, addig nálunk még soha nem volt ilyen magas a benzin ára, a szállítási díjak emelkedése pedig minden árucikk és szolgáltatás árára kihat.
– Megélhetési válságba került a nyugdíjasok nagy része: csaknem egymillióan élnek a létminimum határán, illetve az alatt – mondta Iván László, a Fidesz nyugdíjastagozatának országos elnöke, hangsúlyozva: a háztartási energia, a rezsi, a gyógyszerek és az alapvető élelmiszerek drágulása veszélybe sodorják az időseket, mivel havi kötelezettségeik meghatározó részét ezen kiadások teszik ki. Emlékeztetett arra is, hogy tavaly mintegy 80 milliárd forintot húztak ki a szocialisták a nyugdíjasok zsebéből, ráadásul a törvényben előírt, kötelező emelésből is elvettek több mint 20 milliárd forintot. Számításai szerint már 2009-ben nyolc százalékkal rövidítették meg a nyugdíjból élőket a megszorítások és adóemelések révén, s ezzel párhuzamosan bizonytalanságot teremtettek a magánnyugdíjpénztárakra vonatkozó szabályozások módosításával.
– Biztonságossá, átláthatóvá és emberivé kell tenni a nyugdíjrendszert – mondta Iván László, hangsúlyozva: kínos magyarázkodás vár az Idősügyi Tanácsban az MSZP-re. Színt kell vallaniuk arról, miért csökkent folyamatosan az elmúlt években a nyugdíjak reálértéke, miért vették el a 13. havi nyugdíjat, miért magasabb jóval a nyugdíjasokat érintő infláció az általános inflációnál, miért sújtották újabb és újabb áremelésekkel, a fűtéstámogatás elvételével az időseket, s miért akarják ellopni a nyugdíjakat a magánnyugdíj-pénztárak tervezett privatizációjával. Elemzők szerint az inflációt gerjesztő folyamatok hátterében főként a forgalmi- és a jövedékiadó-emelések állnak, mivel a forint árfolyamának mozgása és a hazai kereslet visszaesése lefelé nyomná az inflációt. Ezt alátámasztja, hogy az árszintet egyébként mérsékli, hogy a vállalati profitokat továbbra is kordában kell tartani, mert az áremeléseket a nagyon gyenge kereslet miatt már nem lehet áthárítani a vásárlókra. Ráadásul a későbbiekben ez további elbocsátásokhoz és alacsony béremelésekhez vezethet, amely összességében lefelé húzza majd az inflációt. A térségben a második legmagasabbnak számító jegybanki alapkamatot ugyanakkor nem lehet majd gyorsabb ütemben mérsékelni, mivel érhetik még kedvezőtlen meglepetések a forintot. Az MTI-nek nyilatkozó londoni elemzők szerint is további drágulásokra kell felkészülni, s úgy hat százalék körüli drágulási szintnél fordulhat csak meg a kocka. A JP Morgan számításai szerint az üzemanyagárak emelkedése volt az, ami leginkább generálta a decemberi áremelkedéseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.