Egyre többen esküsznek a nyomtatott sajtó elmúlására és az internet, valamint az elektronikus média feltartóztathatatlan térhódítására Romániában. Állításukat alátámasztani látszanak a közelmúltban bekövetkezett, a román médiavilágot alaposan megrázó fejlemények. Néhány hét leforgása alatt összesen négy napilap is megszüntette nyomtatott kiadását, és teljes egészében „felköltözött” a világhálóra. A sokk nem véletlen, hiszen a kilencvenes években valóságos médiaboomon keresztülment román sajtó újkori történetében még nem volt rá példa, hogy egyszerre ennyi sajtótermék bezárjon.
Először a 19. évfolyamát taposó Cotidianul illetékesei jelentették be december 23-án, hogy nyomtatott változatban utoljára jelenik meg a lap, amelynek kiadója ellen két cég is csődeljárást kezdeményezett a felhalmozott mintegy félmillió eurós adóssága miatt. Az 1991-ben Ion Ratiu parasztpárti politikus által alapított, majd 2000-ben bekövetkezett halála után Sorin Ovidiu Vantu üzletember médiabirodalma által bekebelezett Cotidianulhoz hasonlóan ugyanekkor bezárt a szintén Vantu-tulajdon Business Standard gazdasági napilap is. Hasonlóképpen kezdődött az új év is. Január 7-től anyagi okokra hivatkozva lemondott papírváltozatáról az 1994-től megjelenő, 11 ezer példányszámban eladott Ziua és a 2002-ben alapított Gardianul is. A minőségi sajtó piacán így jobbára hat mérvadó napilap maradt, közülük a legnagyobb, közel 120 ezres példányszámmal az Adevarul büszkélkedhet; jellemző ugyanakkor, hogy Romániában továbbra is a bulvár a legnépszerűbb. A piacvezető Click botránylapból naponta több mint 200 ezer példány fogy.
Bukaresti bennfentesek azonban arra is felhívják a figyelmet, hogy a most befuccsolt négy napilap annak a médiamágnásnak a holdudvarába tartozott, aki már korábban úgy vélekedett, miszerint az írott sajtónak nincs jövője, emiatt kizárólag elektronikus médiabirodalmát fejleszti tovább – többek között egy magyarországi hírtelevízióval. A Traian Basescu államfő által előszeretettel a „médiamogulok” közé sorolt vállalkozó kiadványairól azt is tudni kell, hogy a tavaly decemberi elnökválasztást megelőző kampányban valóságos gyűlölethadjáratot folytattak a második mandátumára pályázó államfő ellen. Igyekezetük fordítva sült el.
Az igazsághoz tartozik még, hogy a megszűnt újságok közül a Ziua többnyire a revolver-újságírásban tűnt ki. Újságírói politikusokat, üzletembereket zsaroltak azzal, hogy leközlik a róluk gyűjtött kompromittáló információkat, ha nem fizetnek. Sorin Rosca Stanescu, a lap alapító igazgatója élen járt a „gyorstüzelésben”, tavaly decemberben azonban lebukott, amint megzsarolta a román politikusok és közméltóságok vagyongyarapodását vizsgáló feddhetetlenségi ügynökség igazgatóját. Stanescut és egy másik neves publicistát emiatt a szakmai szervezetek kiközösítették, és felkérték a romániai médiát, ne tekintse őket újságírónak.
Több helyen is tüntettek Magyar Péter ellen a felháborodott nyugdíjasok