Folytatódik a káosz?

Az ország nem vesz 180 fokos fordulatot, a két jelölt közti különbség nem antagonisztikus, nem mindegy azonban, hogy a jövő melyik útjára voksolnak az ukránok, állítják a lapunk által megkérdezett elemzők, akik inkább a narancsos csetepatékból kimaradó, a válsággal közvetlenül nem érintett Viktor Janukovics győzelmét valószínűsítik. Ez azonban nem jelenti egyben a kaotikus állapotok végét, hiszen már a végeredmény elismerése is nehéz lesz.

Stier Gábor
2010. 02. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Önirónia. Az ukránok kiábrándultságuk ellenére sem veszítették el humorérzéküket, s a kampány minden egyes mozzanatát anekdoták kísérik. Viccek sora született Janukovics hiányos műveltségét tükröző kijelentéseiről. Így az, hogy Lvivben beszéde után a tömeg a faggyal sem törődve azon tűnődött, a genocid vagy a genofond lesz az érvényes február 7. után. Timosenkót sem kímélik, aki a vicc szerint a második körben demokratikus erők egységesen támogatott diktátora. S hogy ki győz? Hát, akit nem támogat majd Juscsenko! – kacag mindkét tábor a búcsúzó elnökön. A demokrácia állapotát tükrözi az az anekdota, amelyben a fiú az apját kérdezi: Kik azok a választási csalók? Hát azok a csúnya emberek, kisfiam, akik nem a mi jelöltünkre szavaznak! S hogy az önbizalom se csorbuljon, ütnek egyet a nagy keleti testvéren is. Mit csinálnak ezek az ukránok? – vetődik fel az orosz választási bizottságban. Két nap múlva választások, s még mindig nem lehet tudni, ki lesz a győztes! (S. G.)


Akét jelöltről élő sztereotípiákban gondolkodókat meglepheti, hogy míg szakértők szerint Viktor Janukovics a nagytőke jelöltje, s a kibontakozás egyfajta kapitalista útját kínálja, addig Julija Timosenko az állami tulajdon túlsúlya mellett tör lándzsát és a szociális egyenlőség híve. Ahogy Dmitro Vidrin politológus fogalmaz, míg az első vulgárkapitalista, addig a másik vulgármarxista. Mint hozzáteszi, a két jelöltnek a külpolitikai elképzelései is eltérők. Janukovics gondolkodása bizánci, s ennek megfelelően enyhe keleti akcentussal kiegyensúlyozott viszonyra törekszik Oroszországgal és az EU-val is, addig Timosenko geopolitikai stratégiájában az unióba törekvő Ukrajna a közvetítő a Nyugat és Moszkva között, amely szerepből a legtöbbet akkor hozhatja ki, ha e két oldal kapcsolatai feszültek.
Andrij Jermolajev, a Szofija Központ igazgatója a jelöltek külpolitikai irányvonalai között nem lát nagy ellentmondást, míg a gazdaságot tekintve azt emeli ki, hogy a Janukovics által ajánlott út kiegyensúlyozottabb, szélesebb bázison alapul. A politikai rendszert nézve a politológus kiemeli Timosenko központosító hajlamait, míg Janukovics a parlamenti-elnöki berendezkedés híve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.