Hiúság és vásár

Érdemes meggondolni, hogy milyen képet teszünk fel magunkról egy internetes társkereső oldalra. A BeautifulPeople.com esetében kétszer is.

Győr Ágnes
2010. 02. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ötezer – elsősorban angol, amerikai és kanadai – tagot dobtak ki a Beautiful People társkereső portálról. Az alapító szerint ugyanis a köpcösök és hájasok szabad kószálása az oldalon veszélyezteti a vállalkozás üzleti stratégiáját és eredeti koncepcióját.
Greg Hodge ügyvezető igazgató azzal védekezett, hogy a pufó tagok kitessékelését a közösség döntötte el demokratikus eszközökkel, és hogy a paradicsomból kiűzöttek szíve ne fájjon annyira, hozzátette: szeretettel várják újrajelentkezésüket, természetesen miután megszabadultak súlyfeleslegüktől.
Aki nem ismerné, a Beautiful People (BeautifulPeople.com) olyan társkereső portál, amelyen elvileg csak szép emberek ismerkedhetnek szép emberekkel. Erre az a garancia, hogy az oldalra nem engednek csak úgy akárkit. Minden új jelentkezőnek fel kell töltenie magáról egy képet, majd ez alapján a már bent levő tagok 48 óra alatt eldöntik, vajon elég vonzó-e ahhoz, hogy csatlakozzon soraikhoz. Habár Charlie, az érdes torkú magyar énekes megmondta: „Az, aki szép, az reggel is szép!”, jobb, ha minimum profi sminkes, fodrász és fotós segítségét is igénybe veszi az ember a perdöntő kép elkészítéséhez, s ha a végén számítógéppel itt-ott kicsit hozzátesz avagy elvesz valamit, még mindig nem hágta át a játékszabályokat.
Úgy tudni, tavaly október óta 360 ezer új tagot fogadott be az oldal, s több mint 1,8 millió jelentkezőt utasított el a közösség. A számokból is kitűnik, hogy óriási a túljelentkezés.
– Mindenki olyasvalakivel akar lenni, akihez vonzódik. Lehet, hogy az oldal nem politikailag korrekt, de őszinte – nyilatkozza Greg Hodge, valahányszor nyilvánosan megkérdőjelezik a portál etikusságát.
Ha az embert kiszavazzák, önbizalma alighanem nyolc napon túl gyógyuló sérüléseket szenved, ennek ellenére volt olyan nő, akinek csak az ötvenedik próbálkozásnál sikerült megütnie a demokratikus esztétikumküszöböt. Az alapító szerint ezzel együtt érdemes erőfeszítéseket tenni, mert megéri. Ő legalábbis arról biztosítja a jelentkezőket, hogy ha egyszer bejutott valaki, minőségi változás következik be az életében: meghívják a legjobb bulikba, megnyílnak előtte a legjobb álláslehetőségek, és ami a legfontosabb, soha többé nem kell aggódnia, hogy olyan randevúra megy, ahol a másik fél – Isten bocsássa meg neki! – nem szép.
Természetesen csak addig tart ez a kegyelmi állapot, amíg az új tag nem szed fel pár kilót, arca nem kezd ráncosodni – de hát miért is esne bele valaki a lét e két ostoba hibájába?
Ha azonban valaki mégis elkönnyelműsködné a dolgot, ezt semmiképpen ne dokumentálja! Ne tegyen fel olyan képet a portálra, amely pluszkilóit és a szaporodó ráncait mutatja.
Sajnos az ünnepi lakomázások után a Beautiful People ötezer tagja furcsa módon megfeledkezett erről az alapszabályról. De valóban ilyen meggondolatlanok az egykori szépek? A tekintélyes számú érintett miatt valami azt súgja, itt nem személyes tragédiákról, hanem a cég reklámjáról van szó. Alapvető emberi tulajdonság, hogy ha ránk bízzák külsőnk megjelenítését, nem azt mutatjuk be, amilyenek vagyunk, hanem azt, amilyenek szeretnénk lenni. Ezért van az, hogy még a kevésbé esztétikum-központú közösségi oldalakon is kevés a reggeli kávé előtt vagy a fogmosás közben készült pillanatfelvétel. Ezzel szemben a virtuális profil alapján mindenki rengeteget utazik, párkapcsolata tökéletes, baráti köre kiterjedt, és miközben egyszerre tud felszabadultan bulizni – mi mást jelenthetne a karaokebárban készült kép –, lelke művészi, romantikus oldallal is bír (lásd a fekete-fehér pillanatfelvételt egy ereszről himbálódzó vízcseppről).
Élek tehát a gyanúperrel, hogy a valóságban sohasem történt meg a tömeges elbocsátás, vagy ha eltanácsoltak is embereket, az nem „demokratikus” döntés alapján történt, és nem sok köze volt a kiválasztottak megjelenéséhez.
– Szeretjük felháborítani az embereket legalább egy kicsit, ezáltal ugyanis nagyobb figyelem irányul a vállalkozásunkra – nyilatkozta a Beautiful People-ről nemrég készült filmben Robert Hintze, a közösségi oldal szellemi atyja.
A karácsonyt követő botrány pedig jókor jött, pont akkor, amikor már lecsengőfélben volt a társkereső portál körüli első felháborodási hullám.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.