Környezetkímélő üzemek?

Míg az agrártárca sikerjelentésként adott hírt arról, hogy befejeződött a nagy érdeklődéssel kísért agrár-környezetgazdálkodási intézkedés támogatási határozatainak kipostázása, addig a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke, Jakab István rámutatott: a kormány ismét megvágta a kistermelőket a hozzá közel álló nagy gazdaságok érdekében.

Dénes Zoltán
2010. 02. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Befejeződött az Új Magyarország vidékfejlesztési program (ÚMVP) nagy érdeklődéssel kísért agrár-környezetgazdálkodási intézkedés (AKG) támogatási határozatainak kipostázása – közölte a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM). Sikerjelentésük szerint a mintegy 1,2 millió hektáron termelő közel tizenötezer gazdálkodó részesülhet a következő öt évben az AKG-támogatásban. Az érintettekhez idén több mint 55 milliárd forint jut. A tárca tájékoztatása szerint az összes támogatott kérelmező 87 százaléka kis- és közepes méretű gazdaságban, 300 hektárnál kisebb területen gazdálkodik.
Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke viszont éppen ezzel kapcsolatban jegyezte meg tegnapi sajtótájékoztatóján, hogy az AKG-határozatokkal kapcsolatban óriási a felháborodás a gazdálkodók körében. Elmondása szerint ugyanis a kis- és közepes gazdaságok többségét kizárták a programból, akik pedig benne maradhattak, azok átlag 205 hektáros területen gazdálkodnak. Vagyis – tette hozzá – egyértelmű, hogy a kormány jelentős forrásátcsoportosítást végzett, hiszen kiejtette a programból azokat a kis gazdaságokat, amelyek az elmúlt öt évben is környezettudatos gazdálkodást végeztek, s a pénzt a kormány közeli nagy gazdaságokhoz juttatja.
Az FVM beszámolója szerint az Európai Bizottság az AKG összességére fordítható források 35 százalékánál többet nem engedélyezett az integrált szántóföldi célprogramra fordítani. Ezt a plafont a tárca maximálisan kihasználta. Ez esetben forráshiány miatt sok elutasítás is történt, de a program révén így is mintegy 570 ezer hektár támogatása valósulhatott meg – tájékoztatott a minisztérium. Hozzátették: a magyar gazdálkodók többletvállalásait kompenzáló ÚMVP agrár-környezetgazdálkodási intézkedése jó alapokkal szolgál a következő öt év környezettudatos gazdálkodási tevékenységéhez.
Másként látja ezt Jakab István, aki jogi eszközök igénybevételét is kilátásba helyezte, amennyiben a kormány nem rendezi azon gazdálkodók támogatását, akik, vállalva a többletköltségeket, már jó pár éve áttértek a környezetbarát termelési módszerre, ám a mostani újabb ötéves ciklusból kizárták őket. Meglátása szerint a kabinet így akarja kompenzálni klientúráját, amelynek beígérték az új agrártámogatási rendszer, az úgynevezett SPS bevezetését.
A Magosz elnöke kitért arra is, hogy a tavaly szeptember óta, az utántermesztett vetőmagok után fizetendő licencdíj csak egy újabb sarcot jelent a gazdáknak, mivel azok már fizetnek jogdíjat a vetőmagok nemesítőinek, mégpedig fajtaválasztási díj jogcímen. Jakab István szerint az új jogszabály hektáronkénti mintegy négyszáz forintos többletkiadást okoz a gabonatermelőknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.