Befejeződött az Új Magyarország vidékfejlesztési program (ÚMVP) nagy érdeklődéssel kísért agrár-környezetgazdálkodási intézkedés (AKG) támogatási határozatainak kipostázása – közölte a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM). Sikerjelentésük szerint a mintegy 1,2 millió hektáron termelő közel tizenötezer gazdálkodó részesülhet a következő öt évben az AKG-támogatásban. Az érintettekhez idén több mint 55 milliárd forint jut. A tárca tájékoztatása szerint az összes támogatott kérelmező 87 százaléka kis- és közepes méretű gazdaságban, 300 hektárnál kisebb területen gazdálkodik.
Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke viszont éppen ezzel kapcsolatban jegyezte meg tegnapi sajtótájékoztatóján, hogy az AKG-határozatokkal kapcsolatban óriási a felháborodás a gazdálkodók körében. Elmondása szerint ugyanis a kis- és közepes gazdaságok többségét kizárták a programból, akik pedig benne maradhattak, azok átlag 205 hektáros területen gazdálkodnak. Vagyis – tette hozzá – egyértelmű, hogy a kormány jelentős forrásátcsoportosítást végzett, hiszen kiejtette a programból azokat a kis gazdaságokat, amelyek az elmúlt öt évben is környezettudatos gazdálkodást végeztek, s a pénzt a kormány közeli nagy gazdaságokhoz juttatja.
Az FVM beszámolója szerint az Európai Bizottság az AKG összességére fordítható források 35 százalékánál többet nem engedélyezett az integrált szántóföldi célprogramra fordítani. Ezt a plafont a tárca maximálisan kihasználta. Ez esetben forráshiány miatt sok elutasítás is történt, de a program révén így is mintegy 570 ezer hektár támogatása valósulhatott meg – tájékoztatott a minisztérium. Hozzátették: a magyar gazdálkodók többletvállalásait kompenzáló ÚMVP agrár-környezetgazdálkodási intézkedése jó alapokkal szolgál a következő öt év környezettudatos gazdálkodási tevékenységéhez.
Másként látja ezt Jakab István, aki jogi eszközök igénybevételét is kilátásba helyezte, amennyiben a kormány nem rendezi azon gazdálkodók támogatását, akik, vállalva a többletköltségeket, már jó pár éve áttértek a környezetbarát termelési módszerre, ám a mostani újabb ötéves ciklusból kizárták őket. Meglátása szerint a kabinet így akarja kompenzálni klientúráját, amelynek beígérték az új agrártámogatási rendszer, az úgynevezett SPS bevezetését.
A Magosz elnöke kitért arra is, hogy a tavaly szeptember óta, az utántermesztett vetőmagok után fizetendő licencdíj csak egy újabb sarcot jelent a gazdáknak, mivel azok már fizetnek jogdíjat a vetőmagok nemesítőinek, mégpedig fajtaválasztási díj jogcímen. Jakab István szerint az új jogszabály hektáronkénti mintegy négyszáz forintos többletkiadást okoz a gabonatermelőknek.

Orbán Viktor: Magyarország támadás alatt áll, a legnagyobb veszély Ukrajna uniós tagsága