Peking nem enged az internetcenzúrából

Hírösszefoglaló
2010. 02. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Peking visszautasította az Egyesült Államok kritikáját a kínai internetcenzúra kapcsán, s azt állította, ez az ügy káros hatással lehet a kétoldalú kapcsolatokra. Egy nappal korábban Hillary Clinton amerikai külügyminiszter felszólította a kínaiakat, ne korlátozzák az internet elérését, és vizsgálják ki a Google amerikai internetes vállalat panaszát, amely a Kínából érkező számítógépes támadásokra gyanakszik. A keresőszolgáltatásából meggazdagodott cég szerint január 12-én kínai emberi jogi aktivisták náluk tárolt e-mail-profilját megpróbálták Kínából feltörni.
Peking hivatalos álláspontja szerint Washingtonnak az érzékeny ügyeket megfelelő módon kellene kezelnie. A kínai kommunista párt hivatalos lapjának angol nyelvű oldalán az olvasható, az „amerikaiak az információ szabad áramlását biztosító világháló felé való törekvése egyértelműen azt a célt szolgálja, hogy a saját értékeit kényszerítse rá egy másik kultúrára a demokrácia nevében”. A cikkben leszögezik, a Nyugat számára kedvező egyensúlytalanság helyrehozása érdekében és saját nemzeti értékeik védelmében egyes országok – mint például Kína – lépéseket kénytelenek tenni.
Az Új Kína hírügynökség azonnal válaszolt a vádra, és hosszú elemzésben taglalta, milyen határozottan szorítja magához az Egyesült Államok az internetet, milyen hatékonyan használja azt kémkedésre. A véleménycikk szerint a Központi Hírszerző Ügynökség évente több tíz millió dollárt költ a „kínai netárulók” támogatására, akik megfertőzik a helybéli internetes közösség tagjait az amerikai ideológiával. A cikk szerint a Wazhe Online honlap valójában egy amerikai kémfészek, amely a netes közösség izgatását célozza, pletykákat terjeszt el, hogy zavargásokat okozzon. A cikk a főoldalon található, egy hírösszefoglaló pedig a tényeket gyűjti össze. Az Egyesült Államokat felszólították, hagyjon fel a vádaskodással az úgynevezett internetszabadság ügyében. A megfogalmazás ellenére egyértelmű, hogy Kínában korlátozzák bizonyos esetekben az internetet, a fórumokon a hozzászólásokat, így főként a politikai ügyek számítanak érzékenynek. A Nagy Kínai Tűzfal néven ismert hálózat a cenzúra első számú eszköze, amely megakadályozza a mindenhonnan elérhető, de Peking szemében kényes oldalak megtekintését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.