Stabil az orosz rendszer

Az Oroszországot irányító tandemen belüli törésről szóló hírek eltúlzottak, bizonyos vágyakat tükröznek, s a politikai rendszer a válság ellenére is stabil – állítja lapunknak nyilatkozva Szergej Mihejev politológus, a moszkvai Politikai Technológiák Központjának alelnöke.

Stier Gábor
2010. 02. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Konzerválódott a rendszer. A globális válság nem rendítette meg a politikai rendszert, ugyanakkor a várakozásokkal szemben a gazdasági szerkezetátalakítást sem gyorsította fel. Mint lapunknak Andrej Rjabov moszkvai politológus fogalmazott, középpontjában a tandemmel konzerválódott a politikai rendszer. A Putyin és Medvegyev alkotta csapat egysége jelenleg megkérdőjelezhetetlen, erős embere továbbra is a kormányfő, ugyanakkor, mint a Szergej Mironov felsőházi elnök kijelentése körüli, a szokásokkal ellentétben a nyilvános térben zajló viták is jelzik, s bár messze nem transzformálódott politikai szembenállássá, a megmerevedett felszín alatt van némi elégedetlenség a változások elmaradása miatt. A kalinyingrádi tüntetés kapcsán az elemző azt emeli ki, hogy az elégedetlenséget a rendszer egyelőre képes kezelni, közben azonban apadnak a tartalékok, s a látszat ellenére a társadalom szociális kérdésekben milyen gyorsan aktivizálható. (S. G.)


Tüntettek a kormány ellen Kalinyingrádban. Mit jelent mindez, a gazdasági válság megrendítette a politikai rendszert?
– A válság érződik a társadalom hangulatán. Ez teljesen normális, hiszen természetesen elégedetlen és tiltakozik az, akit elbocsátottak. Nem mondanám ugyanakkor, hogy a tiltakozások radikális jelleget öltöttek volna. Az emberek konkrét dolgok, adók, bérek miatt tüntetnek, követeléseik nem politikaiak.
– Mintha a rendszerben növekedő feszültségről árulkodna az is, hogy nyilvánosan csaptak össze a Putyint bíráló felsőházi elnök és az Egységes Oroszország vezetői, miután Szergej Mironov a kormány válságellenes intézkedéseit bírálta.
– Nem gondolom, hogy ennek a vitának bármi köze lenne Putyinhoz vagy Medvegyevhez. Sokkal inkább nevezhető az Egységes Oroszország és az Igazságos Oroszország közötti, kezdettől folyó, a befolyásról, a pénzekről, karrierekről szóló vetélkedésnek. Az agresszív válasz jelzi, hogy a nagy hatalmi párt nem nézi jó szemmel a másik, Kreml körüli kistestvért.
– Egyesek már ebben a vitában is Putyin és Medvegyev állítólagos csatáját látták. Lát-e a sajtóhoz hasonlóan repedéseket a tandemben?
– Ilyet nem látok. Putyin és Medvegyev nem egypetéjű ikrek, így magától értetődő, hogy nem mindig egyformán látják a világot. Másképp, más korban szocializálódtak, ezért némiképp máshogy is gondolkodnak, de ez normális dolog, s nem szembenállás. Erre a jó példa Ukrajna. Nézzék meg ott, milyen viszonyban van egymással az elnök és a kormányfő, s mindjárt nevetségessé válik Medvegyev és Putyin között konfliktusról beszélni.
– Mások az államfő mellett működő Modern Fejlődés Intézetének a politikai rendszer átalakítását célzó tanulmányát láttatták a törés egyértelmű jeleként…
– Kétségtelen, sokan érdekeltek abban, hogy erősödjön a szembenállás a két vezető között. Ez a helyzet ugyanis többek számára új lehetőségeket, pénzt, növekvő befolyást jelentene.
– Értsem ezt úgy, hogy a harc legfeljebb a két csapat tagjai között, s nem a tandemen belül zajlik?
– Így van. Egyesek a saját érdekeiket nézik, amikor szembenállást sejtetnek, sokan pedig – ez tükröződik a külföldi sajtóban – a vágyaikat jelenítik meg. Szeretnék, ha Oroszország visszatérne a jelcini időkhöz, erre pedig ma csak Putyin és Medvegyev szembenállása adna esélyt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.