Bealkonyul idehaza a devizahiteleknek

Egyre kisebb a különbség a forint- és az euróhitelek törlesztőrészletei között. Azoknak az ügyfeleknek, akik mostanában szeretnének kölcsönhöz jutni, alaposan meg kell gondolniuk, hogy felvállalják-e az árfolyam-ingadozás kockázatait, vagy inkább forintban adósodnak el. A bankok a kamatok helyett a költségeket és a díjakat emelik.

Csécsi László
2010. 03. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nehéz kérdéssel szembesülnek, akik mostanság vesznek fel hitelt. El kell dönteniük, hogy forintban vagy devizában adósodjanak el. Érveket mindkét kölcsönfajta mellett és ellene is lehet állítani, ember legyen a talpán, aki meg tudja mondani, melyik lehet jobb hosszú távon. Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke a napokban a forinthitelek mellett tette le a voksát. Mint azt az InfoRádiónak elmondta, ezek már fel tudják venni a versenyt a külföldi fizetőeszközben jegyzett kölcsönökkel, mert már csekély, két-három százalék a különbség egy euró- és egy forinthitel költségei között. – Ez a kis eltérés valószínűleg nem éri meg azt a kockázatot, hogy valaki az árfolyam változásának élvezője vagy szenvedője legyen – tette hozzá. A szakember szerint hamarosan mind a svájci frank, mind az euró esetében emelkedni fog a vonatkozó jegybanki alapkamat, és ez hatással lesz a Magyarországon folyósított devizakölcsönök törlesztőrészleteire is.
A lapunknak nyilatkozó elemzők szintén a külföldi alapkamatok emelkedésére számítanak, ám abban már egyáltalán nem biztosak, hogy ezek jelentősen megdrágítják majd idehaza is a kölcsönöket. A bankok többsége is azt állítja, hogy nem tervezi a devizahitelek kamatának emelését a közeljövőben, bár többük számít a svájci frank és az euró alapkamatának emelkedésére. Ugyanakkor megjegyezték, hogy a hitelek árára több dolog is hatással van: a valutanemet kibocsátó ország vagy unió kamatszintje mellett hazánk országkockázati felára is befolyásolja az árakat. Ez utóbbi határozza meg azt, hogy mennyiért jutnak devizához a Magyarországon működő bankok. Ha az ország gazdasági helyzete javul, olcsóbban kaphatnak forrásokat, amiket aztán továbbadhatnak az ügyfeleiknek. A lapunknak nyilatkozó pénzintézetek szerint a kamatváltozás kockázata sem elhanyagolható, de hazánkban az árfolyammozgások sokkal nagyobb bizonytalanságot jelentenek a törlesztőrészletekben.
Barabás Gyula, a Magyar Hitelszövetség elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy az országkockázati felár tavaly még hat százalék fölött járt, míg jelenleg három százalék alatt van. Vagyis a pénzintézetek olcsóbban jutnak forrásokhoz, mint egy éve. Ennek ellenére a hitelkamatok nem követték a felár csökkenését. A szakember szerint az elmúlt hónapokban a bankok elsősorban a különböző díjak és költségek drágításával próbáltak meg több bevételhez jutni. Barabás Gyula szerint hiába alacsonyabb valamivel az euróhitelek törlesztőrészlete, mint a forinthiteleké, ez az előny napok alatt elolvadhat, ha az euró erősödni kezd a magyar fizetőeszközhöz képest.
Felmerülhet a kérdés, hogy azoknak az ügyfeleknek, akik évekkel ezelőtt vettek fel devizahitelt, megéri-e kiváltaniuk azt egy forintkölcsönre. A bankok véleménye ebben is megoszlik. Több pénzintézet arra figyelmeztet, hogy a jelenleg érvényben lévő szigorúbb feltételek befagyaszthatják a hitelkiváltásokat. Aki két-három éve alacsony önrésszel, vagy akár önerő nélkül vett fel hitelt, annak jelenleg csak akkor van lehetősége kiváltani azt, ha olyan fedezeteket tud biztosítani a hitel mögé, amivel megfelel a most érvényes, a korábbinál jóval szigorúbb elvárásoknak. Erre manapság csak kevesen képesek. – Az elmúlt években a frankhiteleken kívül főleg államilag támogatott forinthiteleket folyósítottak a bankok, amelyek kiváltása egyáltalán nem éri meg az ügyfeleknek – közölték a lapunknak nyilatkozó pénzintézetek. A bankok szerint a svájcifrank-alapú hitelek kiváltása sem igazán gazdaságos. A korábban felvett hitelek folyósításakor ugyanis a 155–165-os sávban mozgott a forint–svájci frank árfolyam, míg ma ez a 170–180-as szinten jár. Ez az ügyfelek szempontjából azt jelenti, hogy az általuk korábban felvett frankhitelek törlesztőrészlete az árfolyammozgás miatt megemelkedett. Az árfolyamveszteség a havi törlesztőrészletekben elaprózva jelenik meg, de egy esetleges hitelkiváltással az ügyfél azonnal a teljes veszteséget kifizeti, hiszen a hitel kiváltása mindig az aktuális árfolyamok alapján történik meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.