Feltámadt a kihaltnak vélt indián nyelv

Nagy Áron
2010. 03. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hetven évvel azután, hogy az utolsó beszélő halálával feledésbe merült a chitimacha indiánok nyelve, az észak-amerikai törzs leszármazottai most újra tanulhatják őseik szava járását – tudósított az egyesült államokbeli Fox hírtelevízió. A kihalt nyelv visszatérését az tette lehetővé, hogy kutatók több ezer oldalas feljegyzésre bukkantak grammatikájáról, s ezt kiegészítette egy megközelítőleg kétszáz órányi hangfelvétel. Így a kiejtés is gond nélkül elsajátítható.
Váradi Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtechnológiai Kutatócsoportjának vezetője ugyanakkor figyelmeztetett: attól, hogy az egykori chitimacha nyelvet elsajátítják a gyökereiket kereső fiatalok, még nem válik élővé. A latin is holt nyelv, pedig sokan tanulják, használják – mutatott rá a szakértő, majd hozzátette: élővé csak akkor válhat a bennszülöttek nyelve, ha kialakulnak azok a csoportok, amelyek egymás között is használják, s gyermekeiknek is tanítják. Amíg ez nem valósul meg, csak a tanult nyelv szerepét töltheti be – jelentette ki Váradi Tamás. A kutató elmondta: az Egyesült Államokban a XX. században nagy erőkkel láttak neki a nyelvészek a veszélyeztetett indián dialektusok megörökítésének. Az őslakosok pedig már az óvodában és az iskolában tanulják eleik szava járását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.