A dolog több szempontból is különös, mivel a „sürgetés” egyrészt a teljesítés után mindössze néhány nappal és a számla fizetési határideje előtt mintegy két hónappal történt, másrészt a számla mögötti szerződés része annak a feljelentéscsomagnak, amelyről elsőként írtunk február 17-én. Az egyik gyanús szerződést azzal a Sportlife Média Kft.-vel kötötte a BKV, amely 11 940 000 forintért szervezte meg a közlekedési cég Mikulás-napi rendezvényeit 2007-ben, és amelynek kapcsolattartója egyébként sem ismeretlen szereplője a BKV-ügyeknek. Megszereztük a két cég közötti vállalkozói szerződést is, amelyből kiderül: a Sportlife kapcsolattartója Mátay László volt, aki több szálon kapcsolódik a BKV-botrányhoz. Mátay – aki a Stop.hu portál főszerkesztője volt – annak a Horváth Évának az élettársa, aki a BKV-ügybe belebukott MSZP-s Hagyó Miklós volt főpolgármester-helyettes sajtósaként tevékenykedett.
*
Horváth ráadásul ma már a BKV-ügy egyik szabadlábon védekező gyanúsítottja is, akit bűnsegédként elkövetett hűtlen kezeléssel gyanúsít a rendőrség. A nyomozók szerint úgy vett fel a BKV-tól több mint 24 millió forintnyi munkabért, prémiumot és jutalmat, hogy azért ténylegesen semmilyen munkát nem végzett.
Azonban nemcsak Horváthot, hanem időközben Mátayt is gyanúsítottként hallgatták ki a nyomozók, miután január végén Kocsis István, a BKV vezérigazgatója többek között az újságíró saját cégét is érintő feljelentéseket tett. A Fotó, Film, Video és Dokumentumfilm (FFVD) Bt.-vel először 2007. április 27-én kötött megállapodást az akkor még Antal Attila által vezetett közlekedési társaság a gyereknapi mosolyellenőr-akció megszervezésére, amelyért 11 millió forintot fizettek.
Utóbbi szerződés tárgyának és összegének felidézése azért is érdekes, mert néhány hónappal később a Sportlife által kötött Mikulás-napi rendezvényhez kapcsolódó szerződés tárgya és összege kísérteties hasonlóságot mutat: itt is „mosolyellenőrök” utaztak meghatározott időpontokban a BKV járatain (naponta harmincezer forintba került egy hosztesz négy és fél órás alkalmazása), csak éppen Mikulás-jelmezre húzták az ellenőri karszalagot (ami egyébként ötezer forintba került darabonként), és a BKV által kifizetett összeg is szinte fillérre pontosan megegyezik a korábban Mátay cégének átutalttal. Mindezt írhatnánk akár a véletlen számlájára is, csakhogy a cégbírósági adatok szerint az újságírónak semmilyen kapcsolata sem volt az akkoriban sportreklámjogokat is értékesítő céggel, amelynek néhány hónappal később lemondott ügyvezetőjét 2008-ban, egy zsarolási ügyet követően megtámadták és megkéselték.
Természetesen szerettük volna megismerni a titokzatos kapcsolat hátterét, de Mátay László – miután először tagadta a sportlife-os ismeretséget – lapunknak csak anynyit mondott, hogy nem akar válaszolni semmilyen ezzel kapcsolatos kérdésre. – Az ügyvédem ezt kérte, és én megfogadom a tanácsát – tette hozzá. Tomasitz István, a BKV jogi igazgatója lapunknak elmondta: „jelenleg nem bevett szokás”, hogy hasonló összegű számlák kifizetését a cég vezetői megsürgessék. – Előfordulhat, hogy a halaszthatatlan, kisebb öszszegű számlák 60 napos határidejére rövidítést kérjenek, de azt minden esetben engedélyeztetni kell, az pedig, hogy konkrét átutalási időpontot jelöljön ki a kérelmező, ma nem fordulhat elő – tette hozzá a jogász. A hűtlen kezeléssel gyanúsított Regőczi – aki korábban MSZP–SZDSZ színekben önkormányzati képviselő is volt Székesfehérvárott – február elején előbb házi őrizetbe, majd előzetes letartóztatásba került.