Egy órával a BKV-nál történt szabálytalanságok kivizsgálására alakult fővárosi bizottság ülése előtt Hagyó Miklós volt MSZP-s főpolgármester-helyettes robbantott: levélben arról értesítette György Istvánt, a testület fideszes elnökét, hogy korábbi ígérete ellenére mégsem jelenik meg a testület előtt. Döntését azzal indokolta, hogy György a Duna TV-nek adott keddi nyilatkozatával „megrendítette a bizottság eljárásának tárgyilagosságába vetett hitét”. György kedden arról beszélt, hogy a BKV-botrány egy, a kormánytól induló és a közüzemi cégek vezetőségéig, menedzsmentjéig elérő működési modell, amelynek célja a szervezett pénzkimentés.
*
Balogh Zsolt, a BKV korábbi megbízott vezérigazgatójának a Magyar Nemzetben megjelent interjújára hivatkozva emlékeztetett arra is, hogy Hagyó neve el is hangzott akkor, amikor a pénzosztásról beszéltek.
Hagyó tegnapi levelében úgy fogalmazott, hogy nem kíván olyan bizottsági eljárásban „biodíszletként szerepelni, amelynek szembetűnő célja nem az igazság kiderítése, hanem egy politikai prekoncepció igazolása”. A György István által feltett 23 írásbeli kérdést a szocialista politikus ígérete szerint péntekig írásban válaszolja meg, de azt nem lehet tudni, hogy erre Magyarországon kerül-e sor.
Korábban megírtuk, Hagyó budai ingatlanját lányának ajándékozta, sőt, érdi házát, párttársának, Tóbiás József frakcióvezető-helyettesnek és feleségének adta el. E hírek nyomán a sajtó arról cikkezett, hogy a volt szocialista főpolgármester-helyettes Dél-Afrikába vagy Dél-Amerikába menekülhet egy esetleges ellene indított büntetőeljárás elől.
Hagyó csak ürügyet keresett arra, hogy ne kelljen megjelennie a vizsgálóbizottság előtt – mondta tegnap György István, a Fidesz fővárosi frakcióvezető-helyettese a meghallgatást követő sajtótájékoztatón. A fideszes politikus közölte, Hagyó Miklós volt az egyetlen aktív politikus, aki nem tisztelte meg a közgyűlés vizsgálóbizottságát azzal, hogy elmegy az ülésére, annak ellenére, hogy erre legalább három alkalommal ígéretet tett. A testület elnöke visszautasította Hagyó vádjait, és emlékeztetett egy folyosói pletykára, amely szerint Hagyó már kedden délután közölte Burány Sándorral, az MSZP fővárosi elnökével, hogy nem megy el a meghallgatásra. Burány korábban azt mondta, Hagyó csak szerda késő délelőtt tájékoztatta erről a döntéséről, de arra kérte, hogy valamilyen formában mindenképpen válaszoljon a bizottság kérdéseire. Szerettük volna feloldani a két különböző dátum közötti ellentmondást, illetve megtudni azt is, hogy történt-e bármiféle nyomásgyakorlás az MSZP részéről, hogy Hagyó ne jelenjen meg a vizsgálóbizottság előtt, de Burány Sándor lapzártánkig nem válaszolt kérdéseinkre. Az MTI-vel mindenesetre annyit nyomatékosított, Hagyó Miklós semmilyen párttisztséget nem visel, politikai egyeztetési kötelezettségünk nincs.
Az eseti testület tegnap végül csak Garadnai Andrást, a BKV volt igazgatósági elnökét hallgatta meg. Garadnai elmondta, hogy éveken keresztül rendszeres kapcsolatban állt Vajda Pállal, az előző ciklus szocialista városüzemeltetési főpolgármester-helyettesével és Aba Botonddal, a BKV korábbi vezérigazgatójával is, de utódjaik, Hagyó Miklós és Antal Attila ezt a rendszert „nem szívesen akarták működtetni”. Szerinte a BKV igazgatósága jogszerűen gyakorolta az ügyvezetést, tevékenységét a szakmaiság jellemezte s nem volt tudomása a közlekedési cég szerződéskötési és végkielégítési gyakorlatáról, valamint a BKV politikai irányításáról sem. Az MDF-es Hock Zoltán javaslatára a testület kéri Demszky Gábor (SZDSZ) főpolgármester tájékoztatását arról, hogy a városvezető fenntartja-e a korábban a bizottság előtt elmondottakat, miszerint semmilyen formában nem utasította közvetlenül a BKV menedzsmentjét. György István, a Fidesz fővárosi frakcióvezető-helyettese tegnap közölte, hogy információik szerint a kormány is „kitáncolt” a BKV finanszírozásáról szóló szerződés mögül. Ismert, Demszky Gábor főpolgármester a BKV hosszú távú finanszírozásának feltételeiről szóló szerződés több pontjának módosítását kérte Oszkó Péter pénzügyminisztertől.
Visszaélés? A vajdasági illetőségű Vajda Adriana állítja, visszaéltek a nevével, semmit sem tud a BKV fénymásolóinak átvizsgálásával korábban közel húszmillió forintért megbízott Optimismo Kft.-ről – hangzott el a Duna Televízió egyik műsorában. A cégbíróság adatai szerint viszont a fiatal lány az időközben megszűnt kft. tagja volt.
Menczer Tamás: Brüsszel Péter döntött, Manfred Weber mellett marad